Skocz do zawartości

Lager wiedeński - fermentacja pod cisnieniem czy klasyczna?


MarcEs

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie,

Wczoraj nastawilem lagera wiedenśkiego 12 BLG na M84. Widac już oznaki fermentacji, zbiera sie piana i wzrasta cisnienie w fermentorze. Fermentację prowadzę w 11⁰ C.

Moje pytanie brzmi. Jest sens prowadzić te fermentację pod ciśnieniem? Czy może je odpuscić i niech sobie pyka na otwartym zaworze?

Co radzicie?

Dzięki

 

 

Wysłane z mojego SM-G990B przy użyciu Tapatalka

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli masz dobrą kontrolę nad temperaturą fermentacji, zdrowe drożdże, masz czas i chcesz zrobić piwo zgodnie z tradycyjną sztuką robienia lagerów to fermentuj normalnie w 8C, 10C, 11C.

Jeśli temperatura Ci ucieka i masz np. 15C lub więcej lub chcesz skrócić czas całego procesu bez specjalnej szkody na piwo to fermentuj ciśnieniowo. Sprawdź i opisz wrażenia :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • 3 miesiące temu...
17 minut temu, Hanys93 napisał:

A jaki jest sens fermentowac lagery pod cisnieniem w domowych warunkach gdzie zalezy na jak najlepszym smaku?

Jedynie na koniec w celu nagazowania.

Ograniczenie kontaktu z powietrzem, brak konieczności przelewania, brak konieczności refermentacji/ nagazowania

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, Hanys93 napisał:

A jaki jest sens fermentowac lagery pod cisnieniem w domowych warunkach gdzie zalezy na jak najlepszym smaku?

Jedynie na koniec w celu nagazowania.

A to nie jest tak, że fermentacja pod ciśnieniem daje czystszy profil piwa?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, anteks napisał:

Ograniczenie kontaktu z powietrzem, brak konieczności przelewania, brak konieczności refermentacji/ nagazowania

 

Dokladnie, czyli podniesienie cisnienia na koniec fermentacji 10-15% przed osiagnieciem ekstraktu koncowego.

Ale sama fermentacje lagerow polecam jak najbardziej bezcisnieniowa.

 

1 godzinę temu, smola napisał:

A to nie jest tak, że fermentacja pod ciśnieniem daje czystszy profil piwa?

 

Fermetacja pod cisnieniem pozwala ci szybciej fermentowac piwo oraz w wyzszej temp. - czyli cos dla koncernow ktore robia miliony hl. Tam kazdy dzien i kazdy stopien celsjusza to wysokie sumy pieniedzy. Ale bron Boze da Ci to czystszy profil lagerowy, wrecz przeciwnie.

 

Chyba ze ktos lubi ekserymetowac i przetestowac sobie roznice w smaku, badz osiagnac jakis wyjatkowy smak to jak najbardziej mozna sie bawic, ale to osobiscie polecalbym bardziej przy gornej fermentacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, smola napisał:

A to nie jest tak, że fermentacja pod ciśnieniem daje czystszy profil piwa?

Daje. Jednym z powodów dla których w domowych warunkach musimy pilnować niższej temperatury fermentacji niż mogą sobie pozwolić browary, jest to, że większe zbiorniki naturalnie powodują ciężarem cieczy ciśnienie na drożdże i je "dyscyplinują" przed pójściem na całość i naprodukowaniem niechcianych aromatów i wyższych alkoholi. Z powodu braku ciśnienia w domowych warunkach obniża się temperaturę. Jeśli jest możliwość podbicia ciśnienia i to raz, że profil czystszy, dwa że można pozwolić sobie na wyższą temperaturę fermentacji, bo ciśnienie normalnie w browarach wymuszane ciężarem tutaj wywołujesz sztucznie. 

Informacje o tym były u Scott'a Janish'a na blogu, gdzie tłumaczył dlaczego w warunkach domowych powinniśmy fermentować w niższych temperaturach niż robią to browary. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, rafple napisał:

Daje.

 

Wybacz ale musze Ci zaprzeczyc. Nie wiem kim jest ten Pan Janish ale drozdzy nie musisz "dyscyplinowac" cokolwiek to znaczy. W domowych warunkach przy lagerowych, malych warkach mozesz wrecz dziekowac Bogu za niskie cisnienie! Przy tego typu piwie wrecz wskazane jest aby drozdze pracowaly bezstresowo oraz powoli (ok. 7 - 10 dni).

Myslisz dlaczego tak wiele browarow trzyma sie rekami i nogami starych podluznych lezacych tankow? Gdzie koszty pracy, czas czyszczenia itd sa duzo wieksze?

Fermentacja lagerow pod cisnieniem przez browary (jesli takowa prowadza) ma tylko na uwadze pieniadz (czas, koszty) a nie smak.

Nie mylmy tych pojec z piwami gornej fermentacji gdzie bukiet smakowy jest zupelnie inny niz przy lagerach!

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Hanys93 napisał:

Nie wiem kim jest ten Pan Janish ale drozdzy nie musisz "dyscyplinowac"

Wiec pozwól im fermentować w idealnej do życia i rozmnażania temperaturze takiej jakiej używasz do robienia startera i poczekaj na efekt… bez znaczenia czy to będzie Ale czy lager.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie! Piwa marcowe to się fermentowało w jaskini w 10 st otoczenia  i tam trzeba było nosić kawałki lodu i  śniegu i bawarskich gór żeby tą temperaturę uzyskać. I trzeba było się spieszyć przed wiosennymi roztopami. To były piwa z resztek niezużytego w ciągu roku poprzedniego słodu. Poza tym w tych warunkach jeszcze dochodziło lagerowanie w beczkach.

Ciśnienie? Sprzęt? Precyzyjne zacieranie infuzyjne ? - kto o tym wtedy słyszał.

Dla mnie to jest czarna magia, nie wiem czy w domu ta chłodziarka utrzymująca temp. 9 st C lub temp. 15 st C dla ejli to taka różnica w poborze mocy. jeśli Ci się spieszy z piwem to zastosuj Lutra kveik szczep.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, rafple napisał:

Wiec pozwól im fermentować w idealnej do życia i rozmnażania temperaturze takiej jakiej używasz do robienia startera i poczekaj na efekt… bez znaczenia czy to będzie Ale czy lager.

 

A czy w ktoryms poscie powiedzialem aby fermentowac lagery w 30 stopniach?

Lagery bezcisnieniowo fermentujesz z reguly w 8-10 stopniach i przy zadaniu odpowiedniej ilosci gestwy - przy tych warunkach masz zdrowa fermentacje w okolicach 7 dni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, smola napisał:

Widzę, że ilu piwowarów tyle opinii. Trzeba będzie przekonać się samemu.

 

Jak najbardziej o to wlasnie w tym wszystkim chodzi. Dlatego browarnictwo jest tak ciekawe. Wystarcza male zmiany w procesie, skladnikach , badz inny sprzet i juz efekt koncowy jest inny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, Hanys93 napisał:

 

Dokladnie, czyli podniesienie cisnienia na koniec fermentacji 10-15% przed osiagnieciem ekstraktu koncowego.

Ale sama fermentacje lagerow polecam jak najbardziej bezcisnieniowa.

 

 

Fermetacja pod cisnieniem pozwala ci szybciej fermentowac piwo oraz w wyzszej temp. - czyli cos dla koncernow ktore robia miliony hl. Tam kazdy dzien i kazdy stopien celsjusza to wysokie sumy pieniedzy. Ale bron Boze da Ci to czystszy profil lagerowy, wrecz przeciwnie.

 

Chyba ze ktos lubi ekserymetowac i przetestowac sobie roznice w smaku, badz osiagnac jakis wyjatkowy smak to jak najbardziej mozna sie bawic, ale to osobiscie polecalbym bardziej przy gornej fermentacji.

Oczywiście, że daje czystszy profil. Przy fermentacji w 18C jest nie do odróżnienia do lagera fermentowanego atmosferycznie w 8C.

Zaś ciśnieniowa w 8C daje profil, który jest "zbyt" czysty, odbierany jako "pusty".

Jest gdzieś w necie porównanie z próbą sensoryczną dla lagerów fermentowanych w różnych temp i pod różnym ciśnieniem.

Ja od niedawna fermentuje lagery pod ciśnieniem 1bar w temp 18-19C, rozlewqm przeciwciśnieniowo i jest lepiej, niż wcześniej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 21.06.2022 o 12:45, fotohobby napisał:

Oczywiście, że daje czystszy profil. Przy fermentacji w 18C jest nie do odróżnienia do lagera fermentowanego atmosferycznie w 8C.

Zaś ciśnieniowa w 8C daje profil, który jest "zbyt" czysty, odbierany jako "pusty".

Jest gdzieś w necie porównanie z próbą sensoryczną dla lagerów fermentowanych w różnych temp i pod różnym ciśnieniem.

Ja od niedawna fermentuje lagery pod ciśnieniem 1bar w temp 18-19C, rozlewqm przeciwciśnieniowo i jest lepiej, niż wcześniej

 

Przy cieplej fermentacji uzyskujesz intensywniejsza fermentacje. Ma to dobre i zle strony co zawsze trzeba miec na uwadze i znalezc balans miedzy poszczegolnymi parametrami.

Poprzez intensywna fermentacje powstaje wiecej alkoholi wyzszych oraz zmniejszony poziom bialek i zwiazkow goryczkowych - co prowadzi do niezbalansowanego piwa - tak jak to okresliles "pustego".

Czesto jako kompromis praktykuje sie bezcisnieniowa fermentacje w fazie glownej fermentacji 3-4 dni a nastepnie podniesienie cisnienia. Pozwala to uzyskac wiekszy balans.

 

Edit: Moze uda mi sie kiedys odkopac ciekawe diagramy w tym temacie - stosunek temp., cisnienia oraz jednostek poszczegolnych produktow ubocznych oraz czasu.

 

 

Edytowane przez Hanys93
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Poprzez intensywna fermentacje powstaje wiecej alkoholi wyzszych oraz zmniejszony poziom bialek i zwiazkow goryczkowych - co prowadzi do niezbalansowanego piwa - tak jak to okresliles "pustego".

@Hanys93

Nie, nie zrozumiałeś - piwo "puste" miało "zbyt czysty" profil - brak estrów, brak alkoholi wyższych.

Wyraźnie napisałem,że była to próbka fermentowana w temp 8C pod ciśnieniem - więco jakiej intensywnej fermentacji piszesz ?

 

To, o czym wspomniałeś zdażyło mi się, kiedy zawiesil mi się sterownik temperatury - lager fermentował w temp 16C (otoczenia).

Piwo było alkoholowo-owocowe w aromacie i ordynarnie alkoholowe w smaku.

Fermentowane w 18C, lecz w pod ciśnieniem 1bar takich wad nie wykazuje

Edytowane przez fotohobby
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, fotohobby napisał:

@Hanys93

Nie, nie zrozumiałeś - piwo "puste" miało "zbyt czysty" profil - brak estrów, brak alkoholi wyższych.

Wyraźnie napisałem,że była to próbka fermentowana w temp 8C pod ciśnieniem - więco jakiej intensywnej fermentacji piszesz ?

 

Rowniez w niskiej temp. wplywasz poprzez cisnienie na intensywnosc fermentacji. Ruch drozdzy jest w tym momencie duzo wiekszy.

A jesli chodzi bardzo ogolnie o estry i wyzsze alkohole :

Alkohole wyzsze - intensywna fermentacja , wyzsza temperatura  zwieksza powstawanie - cisnienie pozwala to zjawisko nieco ograniczyc.

Estry - intensywne rozmnazanie drozdzy (odpowiednia ilosc tlenu, FAN itd.), cisnienie (ruch drozdzy w zbiorniku) zmniejsza powstawanie, jednoczesnie wyzsza temperatura bedzie zwiekszac powstawanie, zas cisnienie ogranicza to zjawisko.

 

Wiem ze to pogmatwane ale do czego daze - przy alkoholach wyzszych cisnienie jest jednoczesnie tym zlym a potem tym dobrym czyli raz szkodzi raz pomoze.

Przy Estrach cisnienie 2 razy ci pomoze a ani razu zaszkodzi.

W tym ukladzie jest balans zaburzony na czesc alkoholi wyzszych - uzyskujesz niezbalansowany smak.

Dodatkowo jak wspomnialem wczesniej ten typ fermentacji (intensywna) obniza Ci bialka oraz substancje wplywajace na goryczke co dodatkowo "kastruje" Ci piwo.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

28 minut temu, Hanys93 napisał:

 

Rowniez w niskiej temp. wplywasz poprzez cisnienie na intensywnosc fermentacji. Ruch drozdzy jest w tym momencie duzo wiekszy.

A jesli chodzi bardzo ogolnie o estry i wyzsze alkohole :

Alkohole wyzsze - intensywna fermentacja , wyzsza temperatura  zwieksza powstawanie - cisnienie pozwala to zjawisko nieco ograniczyc.

Estry - intensywne rozmnazanie drozdzy (odpowiednia ilosc tlenu, FAN itd.), cisnienie (ruch drozdzy w zbiorniku) zmniejsza powstawanie, jednoczesnie wyzsza temperatura bedzie zwiekszac powstawanie, zas cisnienie ogranicza to zjawisko.

 

Wiem ze to pogmatwane ale do czego daze - przy alkoholach wyzszych cisnienie jest jednoczesnie tym zlym a potem tym dobrym czyli raz szkodzi raz pomoze.

Przy Estrach cisnienie 2 razy ci pomoze a ani razu zaszkodzi.

W tym ukladzie jest balans zaburzony na czesc alkoholi wyzszych - uzyskujesz niezbalansowany smak.

Dodatkowo jak wspomnialem wczesniej ten typ fermentacji (intensywna) obniza Ci bialka oraz substancje wplywajace na goryczke co dodatkowo "kastruje" Ci piwo.

 

 

No właśnie piwo fermentowane w 8C i pod 1bar było najbardziej (zbyt bardzo) neutralne.

Obniżania białka (piana), czy kastracji goryczki nie odczułem. Latem pokuszę si o podział warki na dwie części i fermentację bezciśnieniową/ciśnienieniową,  a potem sproszę kolegów i zaserwuję im po trójkącie.

Biorąc pod uwagę moje doświadczeni nie będą w stanie wyłapć odmieńca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, fotohobby napisał:

 

 

 

No właśnie piwo fermentowane w 8C i pod 1bar było najbardziej (zbyt bardzo) neutralne.

Obniżania białka (piana), czy kastracji goryczki nie odczułem. Latem pokuszę si o podział warki na dwie części i fermentację bezciśnieniową/ciśnienieniową,  a potem sproszę kolegów i zaserwuję im po trójkącie.

Biorąc pod uwagę moje doświadczeni nie będą w stanie wyłapć odmieńca.

 

Dokladnie :) Jesli masz taka mozliwosc to jak najbardziej bedzie to ciekawy eksperyment.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 21.06.2022 o 08:36, Piotr Ba napisał:

Ciśnienie? Sprzęt? Precyzyjne zacieranie infuzyjne ? - kto o tym wtedy słyszał.

Kiedyś nikt nie słyszał  bloczkach gazobetonowych i domy budowali z gliny , dzisiaj jest taka technologia więc dlaczego by z niej nie korzystać ?

 

W dniu 21.06.2022 o 08:36, Piotr Ba napisał:

jeśli Ci się spieszy z piwem to zastosuj Lutra kveik szczep.

Moim zdaniem o wiele lepszym sposobem będzie użycie drożdży lagrowych pod ciśnieniem   

W dniu 19.06.2022 o 23:05, Hanys93 napisał:

A jaki jest sens fermentowac lagery pod cisnieniem w domowych warunkach gdzie zalezy na jak najlepszym smaku?

Fermentuje pod ciśnieniem lagery w 15 C  i jestem bardzo zadowolony z efektów  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
On 6/20/2022 at 8:23 PM, Hanys93 said:

Wybacz ale musze Ci zaprzeczyc.

Niestety, ale się mylisz. Kontrola ciśnienia fermentacji, podobnie jak kontrola temperatury fermentacji to po prostu sposób w jaki oddziaływujemy na drożdże by zachowywały się po naszej myśli - produkowały odpowiednie związki, estry, itp.

Fermentacja ciśnieniowa daje czystszy profil smakowy, podobnie jak fermentacja w niskiej temperaturze (a nie temperaturze 30 st., optymalnej do rozwoju i pracy drożdży) daje czystszy profil smakowy. Są to narzędzia mające na celu osiągnięcie tego samego celu, i dlatego zamiast jechać atmosferycznie w 8 st., można jechać ciśnieniowo w 20 st.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.