Skocz do zawartości

Sonda pH metru - jak dbać?


emcede

Rekomendowane odpowiedzi

Czołem

 

Bardzo długo nie używałem swojego ph-metru i kiedy ostatnio postanowiłem go skalibrować okazało się to niemożliwe bo sprzęt wariuje jak szalony.

Mam już nowy sprzęt ale tym razem chciałbym aby posłużył mi nieco dłużej w związku z tym mam pytanie.

 

Zakupiłem specjalny płyn do przechowywania sondy KCL-pro, tylko nie wiem do końca jak go stosować. Trzymać cały czas zamoczoną sondę w tym płynie? W jakimś słoiczku to trzymać czy nalać do zaślepki na sondę i trzymać ją w pionie?

Jakieś doświadczenia macie?

 

Wysłane z mojego SM-G780G przy użyciu Tapatalka

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Każdy pH metr powinien być kalibrowany przed użyciem. Profesjonalnie używane elektrody pH metru są kalibrowane przed każdym użyciem. Każda elektroda rozkalibrowuje się po pewnym czasie (notabene każda elektroda cały czas jest zanurzona w roztworze - zwykle 3 M KCl, a jeśli jest wyjęta z pudełka to moczy się ją przez 24-48 h w wodzie, aby membrana elektrody miała odpowiednie przewodnictwo jonów H+). Dlatego po sporządzeniu roztworów kalibracyjnych (utrzymują stałe pH nawet pomimo rozcieńczenia, czy dodatku niewielkich ilości kwasów czy zasad) przelewa się je do butelek i potem wykorzystuje ponownie do kalibracji. Jak chcesz zmierzyć pH - najpierw kalibrujesz, potem mierzysz w badanym płynie. Pod odpłukaniu wodą destylowaną i zanurzeniu do roztworu obojętnego - najlepiej KCl, bo ruchliwość jonów K+ i Cl- jest zbliżona - będzie ona trzymać swój potencjał. Użycie roztworów gdzie ruchliwość kationu i anionu jest inna przyczynia się do powstawania potencjału dyfuzyjnego co wpływa na dokładność pomiaru przewodnictwa, a tym samym na odczyt pH"
Żywcem skopiowałem kiedyś cały ten tekst z jakiegoś posta. Stosuję te zasady u siebie i Phmetr działa 2 miesiąc bez problemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.