Skocz do zawartości

Dobre Marcowe - zrób nie pożałujesz


Rekomendowane odpowiedzi

Chciałbym się podzielić nową bardzo udaną recepturą a to już moje 4-te marcowe:

Więc tak:

Ekstrakt 13 % początkowy , objętość 21 litrów.

Ekstrakt 2 % końcowy, to daje ABV 5,5 - 6 %.

Zasyp: 2 kg słód wiedeński

1 kg monachijski jasny

1 kg pilzneński

0,3 kg pszenica niesłodowana - chciałem polepszyc pianę i podbić ekstrakt do 13 stki a nie miałem już słodu.

Chmiel - tradition.

 

Zacieranie infuzyjne w 70 st C przez godzinę , plus krótki 1 min. wygrzew

 

Gotowano godzinę i 30 gramów tradition na goryczkę, 30 gramów tradition 0 min. na wyłączenie palnika - schłodzić do 74 st C i odczekać 15 minut.

 

Drożdże - użyełm czeskiej gęstwy lagerowej - Omega OYL 101, nie wiem na ile jest to to samo co 2007 Pilsen lager a na ile w34/70 - myślę że z powodzeniem jakikolwiek czeski szczep do pisla może być zastosowany wymiennie - chodzi o to żeby odfermentowało z 13 do 2 BLG. - napewno w w34/70 też tak będzie - sprawdziłem.

 

Piwa nie lagerowano ale refermentacja w butelkach też w 10 -12 st C przez 7 dni.

 

Zabutelkowane z dodatkiem 2,2 grama cukru na 0,5 litra,

 

UWAGA - nie otwierać wcześniej jak 3 miesiące po zabutelkowaniu - będziecie żałować bo po tym czasie piwo jest ekstra.

 

Barwa pomarańczowa, piana zbita jak śmietana - trwała, klarowne, pachnie słodowo, chmiel ziołowy w tle, goryczka w punkt - nie dominuje ale nie jest piwo wodniste, w smaku słodowość skórki od chleba.

 

Dobre - zrób a nie pożałujesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.