Skocz do zawartości

Chłodzenie szafa


Kluner

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich,

 

Pierwsza warka gazuje się w butelkach i myślę nad kolejnymi.
Ku mojemu zdziwieniu w pomieszczeniu gdzie fermentuję było znacznie cieplej niż się spodziewałem, przez co przy pierwszej warce było sporo "walki" o ciągłe zbijanie temperatury o 3-4 stopnie. Mam przygotowaną szafę na 3 fermentory i zastanawiam się czy biurkowa klimatyzacja, która według opinii w dużym pokoju słabo daje radę, ale w zamkniętej szafie o małej powierzchni wydaje się to sensowne. Może ktoś kombinował coś podobnego ? Główny problem z tymi małymi klimatyzatorami jest taki, że stosunkowo często trzeba dolewać wodę.
Będę wdzięczny za opinię, polecenie czegoś, może zupełnie inny pomysł na zbicie temperatury. Chętnie uwarzę coś jeszcze, ale muszę wymyślić coś na zbicie temperatury, ponieważ przy obecnej warce wytrąciło się trochę nut spirytusowych prawdopodobnie przez temperaturę bliższą górnej granicy fermentacji.

 

Np. coś takiego: https://pl.z-promo.com/produkt/przenosny-klimatyzator-usb-aircooler/?utm_source=Google Shopping&utm_campaign=Copy Feed produktowy Z-promo&utm_medium=cpc&utm_term=1776&gclid=Cj0KCQiApL2QBhC8ARIsAGMm-KG5JH3VIWFYIuBAkmhS6VHBVyMUt_iM9VBBCndufYFZ0sfXuCf3wNAaAoLNEALw_wcB

 

Dzięki!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Przez pewien czas fermentowałem w takie zaadaptowanej szafce. Ścianki i drzwi oklejone karimatą plus od 2 do 6 zamrożonych petów. Działało to nadzwyczaj dobrze. Pomysł z podobnym klimatyzatorem też przerabiałem. Na szczęście było mi dane zobaczyć to ustrojstwo zanim zdecydowałem się to kupić i montować - nie spełnia zadania, strata kasy, lepiej dorzucić i kupić używaną lodówkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Większy sens ma chyba chłodziarka oparta o ogniwo peltiera. Może być opcja bloku wodnego przez który pompuje się wodę ale wtedy trzeba mieć wężownice w fermentorze albo w takiej szafie wycięcie w którym umieszcza się ogniwo peltiera i z jednej strony radiator w wentylatorem rozpraszającym ciepło a wew. takiej szafy radiator z wentylacja rozpraszającej zimno. Tyle że musiałbyś mieć jeszcze sterownik.

Mi chodzi po głowie rozwiązanie z blokiem wodnym. Byłoby to rozwiązanie raczej niezawodne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.