Jump to content

Chłodzenie szafa


Kluner
 Share

Recommended Posts

Witam wszystkich,

 

Pierwsza warka gazuje się w butelkach i myślę nad kolejnymi.
Ku mojemu zdziwieniu w pomieszczeniu gdzie fermentuję było znacznie cieplej niż się spodziewałem, przez co przy pierwszej warce było sporo "walki" o ciągłe zbijanie temperatury o 3-4 stopnie. Mam przygotowaną szafę na 3 fermentory i zastanawiam się czy biurkowa klimatyzacja, która według opinii w dużym pokoju słabo daje radę, ale w zamkniętej szafie o małej powierzchni wydaje się to sensowne. Może ktoś kombinował coś podobnego 😉 Główny problem z tymi małymi klimatyzatorami jest taki, że stosunkowo często trzeba dolewać wodę.
Będę wdzięczny za opinię, polecenie czegoś, może zupełnie inny pomysł na zbicie temperatury. Chętnie uwarzę coś jeszcze, ale muszę wymyślić coś na zbicie temperatury, ponieważ przy obecnej warce wytrąciło się trochę nut spirytusowych prawdopodobnie przez temperaturę bliższą górnej granicy fermentacji.

 

Np. coś takiego: https://pl.z-promo.com/produkt/przenosny-klimatyzator-usb-aircooler/?utm_source=Google Shopping&utm_campaign=Copy Feed produktowy Z-promo&utm_medium=cpc&utm_term=1776&gclid=Cj0KCQiApL2QBhC8ARIsAGMm-KG5JH3VIWFYIuBAkmhS6VHBVyMUt_iM9VBBCndufYFZ0sfXuCf3wNAaAoLNEALw_wcB

 

Dzięki!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Przez pewien czas fermentowałem w takie zaadaptowanej szafce. Ścianki i drzwi oklejone karimatą plus od 2 do 6 zamrożonych petów. Działało to nadzwyczaj dobrze. Pomysł z podobnym klimatyzatorem też przerabiałem. Na szczęście było mi dane zobaczyć to ustrojstwo zanim zdecydowałem się to kupić i montować - nie spełnia zadania, strata kasy, lepiej dorzucić i kupić używaną lodówkę.

Link to comment
Share on other sites

Większy sens ma chyba chłodziarka oparta o ogniwo peltiera. Może być opcja bloku wodnego przez który pompuje się wodę ale wtedy trzeba mieć wężownice w fermentorze albo w takiej szafie wycięcie w którym umieszcza się ogniwo peltiera i z jednej strony radiator w wentylatorem rozpraszającym ciepło a wew. takiej szafy radiator z wentylacja rozpraszającej zimno. Tyle że musiałbyś mieć jeszcze sterownik.

Mi chodzi po głowie rozwiązanie z blokiem wodnym. Byłoby to rozwiązanie raczej niezawodne.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.