Skocz do zawartości

RO a żelazo w wodzie


pogo

Rekomendowane odpowiedzi

Od jakiegoś czasu mam RO, niestety okazuje się, że w wodzie mam żelazo, którego to nie usuwa.

Nie są to jakieś dramatyczne ilości jest to ledwo wyczuwalne w piwie (moim zdaniem), ale i tak trochę psuje smak.

Wiem, że to z wody, bo ta prosto z kranu ma metaliczny posmak, po RO wydaje się jeszcze bardziej uwydatniony (pewnie przez redukcję innych smaków).

Sposób działania RO jednoznacznie mówi, że nie poradzi sobie z żelazem. To nie sito molekularne, a coś, co działa bardziej na zasadach chemicznych i nie zrobi nic z jonami -3, do których należy większość żelaza.

 

Mam praktycznie gołe RO, bez dodatkowej deminaralizacji czy remineralizacji.

Czy ktoś miał doświadczenia z tym i jakieś rozwiązania? Czy filtr demineralizujący może coś dać?

 

Ciekawe jak bardzo pokręciłem fakty... 

Edytowane przez pogo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakładając że woda jest czysta i klarowna a ma posmaki żelaza, krwi itp. to takie "związane" żelazo w wodzie to będzie żelazo (II).  czyli:  "w chemii  odnosi się do pierwiastka żelaza na +2 stopniu utlenienia. W związkach jonowych taki atom może występować jako oddzielny kation oznaczany jako Fe2⁺."

 

Najprostszym sposobem eliminacji kationów żelaza są zmiękczacze wody. Niestety zmiękczacze niekorzystnie wpływają na profil wody pod warzenie bo wprowadzają jony sodu, eliminując pożądane jony magnezu i wapnia. Ale można taką wodę później modyfikować.

 

Innym sposobem eliminacji kationów żelaza z wody jest użycie filtra utleniającego (oxidizing filter) i "zamiana" Fe2+ na Fe3+.  Taka forma żelaza (żelazo III) jest już "filtrowalna" przez np. filtrów węglowe.

Czyli potrzebujemy dodatkowy filtry z piaskiem manganowym (manganese greensand) czy potassium permanganate, KDF i inne (w internecie znalazłem kilka)  aby utlenić kationy 2+ do 3+.

 

Brunatna woda która ma posmaki żelazowe to właśnie woda z żelazem III, w stopniu utlenienia +3. Jak pisałem taką wodę można już filtrować, np. wstępnymi filtrami w RO.

    

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki.

Woda wygląda na klarowną, choć zostawia żółto-pomarańczowe zacieki na armaturze, jakbym pozwolił temu narosnąć pewnie stałyby się brunatne.

Może są tam i jedne i drugie jony... 

No to szukam filtrów utleniających. Jak rozumiem, powinienem go wstawić przed RO. Nie za, nie w środek, tylko przed. Mieszkam w bloku z miejską wodą, więc pewnie jest dość czysta.

Nie wiem gdzie ja to upchnę, ale coś wymyślę... 

Edytowane przez pogo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.