Skocz do zawartości

Budowa stanowiska na browar domowy w garażu


erniczek

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie, mam taki temat techniczny, może ktoś robił coś podobnego wcześniej.

Szukam dla siebie przestrzeni, gdzie wstawię lodówkę fermentacyjną, wszystkie przybory, garnki etc. Obecnie trzymam wszystko w szafie i warzę piwo w kuchni, ale nie ukrywam, że trochę mnie to denerwuje i szukam dla siebie przestrzeni. Posiadam garaż ceglany, ale niestety nie ocieplony i w zimie temperatura potrafi spaść do 5-7 stopni. 

No i zastanawiam się nad zrobieniem coś w stylu ocieplonej szafy, myślałem nad konstrukcją drewnianą wypełnioną wełną lub grubym steropianem. Przede wszystkim chodzi mi o wstawienie tam lodówki fermentacyjnej, lub w przyszłości dwóch, aby temperatura zewnętrzna nie zaburzała pracy lodówek. Żeby zwizualizować to myślałem nad czymś takim jak zabudowa podblatowa, tylko że ocieplona. Reszta przyborów czy garnków może znajdować się w osobnej szafce. Dodatkowo chciałem użyć palnika gazowego, też mógłby ktoś poradzić co wybrać.

 

Co myślicie, jest taki sens? Jak taki temat ugryźć?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem bez sensu rozwiązanie. Lodowka sama w sobie jest odizolowana od temp zewnątrz. Dodatkowe ocieplenie moim zdaniem spowoduje wiecej kłopotów niz korzysci ( szczególnie przy pracy względnie ciągłej)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, anteks napisał:

u mnie w garażu spada poniżej 0. Uzywam lodówki w której zimą używam pasa grzewczego

To ciekawe, myślałem że tak niska temp. wpłynie negatywnie na wydajność nawet takich pasów. A z ciekawości, używasz sterownika typu stc? Zastanawia mnie jak pogodzić pas grzewczy zamontowany na fermentorze z wiarygodnymi odczytami sterownika, nie zakłamuje to? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5-7* to całkiem spoko temperatura. U mnie w warzelni przy dużych mrozach spada nawet poniżej zera. Tak to też trzyma się na poziomie ok 3-7°C zimą. Jak zaczyna się warzenie to w pomieszczeniu robi się zawsze nieco cieplej, więc jeśli chodzi o temperaturę dla osoby warzącej to chyba u Ciebie te 5-7°C nie powinno być problemem. Co innego jeśli będziesz tam fermentował to już inna kwestia i się nie wypowiem za bardzo. Dla mnie lekkim problemem przy niskich temperaturach jest tylko skraplanie się pary na zimnym suficie, ścianach, meblach, ale to szczegół. Skoro piszesz, że będziesz używał palnika gazowego to ja polecam rozwiązanie, które zastosowałem u siebie i które sprawdza mi się świetnie. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, erniczek napisał:

To ciekawe, myślałem że tak niska temp. wpłynie negatywnie na wydajność nawet takich pasów. A z ciekawości, używasz sterownika typu stc? Zastanawia mnie jak pogodzić pas grzewczy zamontowany na fermentorze z wiarygodnymi odczytami sterownika, nie zakłamuje to? 

nie wiem jak wpływa i powiem że nawet mnie to nie interesowało, zamontowałem tak

ps podnosiłem nawet temp z około 0 do 17'C

IMG_20220216_183213.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, darinho napisał:

5-7* to całkiem spoko temperatura. U mnie w warzelni przy dużych mrozach spada nawet poniżej zera. Tak to też trzyma się na poziomie ok 3-7°C zimą. Jak zaczyna się warzenie to w pomieszczeniu robi się zawsze nieco cieplej, więc jeśli chodzi o temperaturę dla osoby warzącej to chyba u Ciebie te 5-7°C nie powinno być problemem. Co innego jeśli będziesz tam fermentował to już inna kwestia i się nie wypowiem za bardzo. Dla mnie lekkim problemem przy niskich temperaturach jest tylko skraplanie się pary na zimnym suficie, ścianach, meblach, ale to szczegół. Skoro piszesz, że będziesz używał palnika gazowego to ja polecam rozwiązanie, które zastosowałem u siebie i które sprawdza mi się świetnie. 

 

Wygląda fajnie, na pewno pomyślę nad czymś podobnym :)


Wracając do tematu, głównie problem widzę właśnie w fermentacji w lodówce/lodówkach. Nawet jeśli pas byłby wystarczający by utrzymać temp. na moje oko jego czas pracy byłby niemal stały

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, erniczek napisał:

Wygląda fajnie, na pewno pomyślę nad czymś podobnym :)


Wracając do tematu, głównie problem widzę właśnie w fermentacji w lodówce/lodówkach. Nawet jeśli pas byłby wystarczający by utrzymać temp. na moje oko jego czas pracy byłby niemal stały

Nie wiem czy jest stały? Ale jak ide go garażu sie zalkoholizować to sterownik nie pracuje

ps może sie obawia mojej reakcji?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W mojej piwnicy obecnie mam w okolicach 12°C. Mam dwie lodówki i zamrażarkę skrzyniową. Jedna z lodówek ustawiona na 8°C do startu fermentacji lagerów, które po sześciu dniach wyciągam i stoją w piwnicy. Druga jest używana zimą do fermentacji piw górnej fermentacji. Nie chłodzi, a tempemperaturę w komorze podnosi mi obecnie stara suszarka do włosów podłączona do sterownika pymeter. W zamrażarce leżakuję kegi w 1,5°C. Przy ostrzejszych mrozach temp. też spadała mi do okolicy 7°C, idealna do fermentacji lagerów na W34/70.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.