Skocz do zawartości

Poradźcie jaki silnik do mieszadła?


Hasintus

Rekomendowane odpowiedzi

Pytanie do tych, którzy kupili do mieszadła silnik 24V ze sklepu www.akcesoria-cnc.pl: Jak połączyliście oś silnika z mieszadłem?

Najbardziej elegancko to dobrać średnicę rurki dla mieszadła tak aby można było naciąć gwint pasujący do ośki silnika i po prostu nakręcić.

 

Zalety:

Odpowiednio dobrany kierunek obrotów będzie powodował samoczynne dokręcanie mieszadła podczas pracy, nie ma możliwości utopienia mieszadła.

 

Po skończonym zacieraniu zmieniasz bieguny (czyli kierunek obrotów), przytrzymujesz mieszadło, które samo się wykręca i masz możliwość wygodnego umycia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest jeszcze taki fajny gość ze ślunska- siedzi w piwnicy 1' date='4m i ma ją całą zapchaną ciekawymi gratami [url']http://allegro.pl/show_user.php?search=BasiaSta1[/url]

Przecież to jest Pan Starek z Akcesoria-cnc.pl ;)

No to po bandzie ;/ nie było posta, myślałem o podobnej stronce cnc i się zapędziłem.

Co do gwintowania, myślę że lepiej zrobić rurka w rurkę, przewiercić to na wylot i wkładać zawleczkę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Cześć :)

 

Jakie obroty powinno mieć mieszadło.

No przyznam że obrotów nigdy nie liczyłem. W każdym razie na silniku z malucha przy prostych łopatakch mieszadła tworzy się duży wyrzut zacieru do góry przy ściankach kotła. Byc może przy wygięciu łopatek wyrzut byłby mniejszy.

 

Dal kolegi właśnie lutuje regulator obrotów do mieszadła.

Edytowane przez bielok
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

max 32 obroty na minutę

nie zgodzę się z tym

 

w zależy to choćby od gęstości czy objętości zacieru czy też rodzaju mieszadła waha się to pomiędzy 30-60RPM

na motoreduktorze można regulować to zwykłym zasilaczem uniwersalnym do laptopa z zakresem napięć między 12V a 24V

Edytowane przez josefik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prędkość zależy ściśle od wielkości mieszadła und wielkości pojemnika w którym się miesza. Jak wstawi się tam dwie łopaty do odśnieżania, 1 ob./min. będzie za dużo. Jak da się turbinkę wyrwaną z zabawki dziecka i mieszać w basenie olimpijskim, to i 50 000 będzie tylko zawracaniem głowy. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko uściślę:

prędkość obrotową podajemy w obr/min lub obr/s - jest ona ściśle powiązana z prędkością kątową [w] którą podajemy w rad/s (po przekształceniu radiany na obroty, czas to czas)

 

W m/s podajemy prędkość liniową.

Coder, może chodzi Ci o to że prędkość końcówki śmigła/mieszadła nie powinna być mniejsza niż 1 m/s? No, ale wtedy prędkości liniowa na promieniu mniejszym niż maksymalny będzie liniowo spadać (przy tej samej prędkości kątowej). No i 1 m/s to sporo przy naszych dosyć małych średnicach kadzi zaciernych (jak kadź ma ze 2m średnicy no to śmigające mieszadło z prędkością 1 m/s wydaję się ok)

1 m/s przy mieszadle ok 30cm da nam ok 1 obr/s

 

Przy odpowiednio wyprofilowanym mieszadle (tak ja śmigło samolotu, turbiny, śruby napędowej) mimo mniejszej prędkości liniowej przy osi ale większym kącie natarcia (skręcania), siła ?ciągu?będzie jednakowa (w stosunku do końcówki), chodzi o to aby rozkład sił na całej długości łopaty był jednakowy.

 

 

Edit: poprawiłem obliczenia

Edytowane przez skybert
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jasne że trzeba unikać napowietrzania gorącego zacieru poprzez gwałtowne mieszanie.

Jednak mieszadło - ustawienie łopat, ich wielkość itd. odgrywa tutaj decydując rolę /ktoś przy podanych przez ciebie obrotach może zacier napowietrzyć a inny doprowadzić do przypalenia/. Teoria teorią należy jednak dostosować prędkość obrotów własnego mieszadła w praktyce.

Edytowane przez josefik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W m/s podajemy prędkość liniową.

Coder, może chodzi Ci o to że prędkość końcówki śmigła/mieszadła nie powinna być mniejsza niż 1 m/s?

Tak, Kunze (jak sądzę) podaje prędkość liniową końca mieszadła (na obwodzie kadzi) < 1m/s, można to sobie łatwo przeliczyć dla swojego garnka na obroty/min. Ale dozwolona prędkość zależy też od rodzaju zasypu i temperatury zacieru.

 

Chodzi głównie o to, że zbyt duża przędkość mieszania może powodować dodatkową ekstrakcję kleistych beta-glukanów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

właśnie też to zauważyłem i poprawiłem te obliczenia...: cool2:

 

1 m/s da nam 0,94 obr/s

 

Edit:

Coder jest czujny

ja liczyłem dla średnicy mieszadła 0,3m, ty dla promienia

Edytowane przez skybert
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 m/s przy mieszadle ok 30cm da nam podad 3 obr/s

Zaraz zaraz' date=' przy promieniu 30 cm[/b'] to będzie

2*pi*0.30 =~ 1.9m obwodu,

 

czyli prawie 2m, więc przy 1 m/s powinien to robić w 2 sekundy, czyli raczej bliżej 0.5 obrotu/sekunde = 30 obr/min.

Chodzi chyba o średnicę, a nie o promień.

Gdyby gar miał 60 cm średnicy i 40 cm wysokości to jego pojemność wynosiła by 113 L.

 

Mój gar emaliowany ma poj. 40L i średnicę 40 cm więc mam zamiar zrobić do niego mieszadło około 35-37 cm

napędzane silnikiem od wycieraczek z Nysy.Obrotów nie liczyłem ,ale myślę że będzie to około 60 obr/min.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.