Jump to content
Sign in to follow this  
zoltek

żelatyna

Recommended Posts

Nigdy nie stosowałem żelatyny. Nie widziałem takiej potrzeby. Piwa, które miały być klarowne były takie. Jakiś czas temu postanowiłem jednak sprawdzić, co ona może zmienić. I co się okazało? Piwo jest dokładnie tak samo krystalicznie przejrzyste a jedyna różnica to bardziej luźny osad na dnie butelki. Bez żelatyny wlanie piwa bez osadu nie sprawia problemu. Po jej użyciu jest to nie lada wyczyn. Podsumowując, nie widzę ani sensu ani potrzeby jej stosowania, a nawet jestem przekonany, że to niepotrzebne problemy.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja klaruję żelatyną według zaleceń Czesa z poniższego posta:

http://browar.biz/forum/showpost.php?p=90888&postcount=9

 

Dodam tylko, że wg mnie żelatyna ma jeden znaczący atut i nie jest to szybkość klarowania bo z drugiej strony, przy jej zastosowaniu, należy czekać dłużej na nagazowanie więc czasowo wychodzi to podobnie jak przy naturalnym "oczyszczaniu" się warki. Piwo sklarowane żelatyną po ponownym zbełtaniu bardzo szybko powraca do wcześniejszej klarownej formy. Gdy zbełtamy piwo wcześniej już sklarowane bez dodatku "wyciągu z kości" to powtórne klarowanie się piwa zajmuję dużo czasu. W moim przypadku jest to duży atut, gdyż bardzo często przewożę piwo w torbie pociągiem jak z miasta rodzinnego transportuję się do Wrocławia gdzie studiuję - prawie zawsze piwo, mniej lub bardziej, ulega zbełtaniu po takowym transporcie. Żelatyna jest więc pewnym rozwiązaniem dla mobilnych i nie mających idealnych warunków do przewozu piwa a lubiących je w postaci klarownej :okey:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.