Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Warka: 11 gal (41.6 L)

OG: 1.062 (15.3 Plato)

IBU: 60.3

SRM: 8.2

Wydajność: 72%

 

 

 

Słody:

 

24 lbs. (10,9 kg) Pale Malt

 

1.5 lbs. (0.6 kg) Crystal 20L

 

0.5 lb. (0.2 kg) Cara-Pils Dextrine Malt

 

 

 

Chmiele:

 

2.00 oz. (57 g) Centennial 60 min.

1.00 oz. (28 g) Cascade 40 min.

1.00 oz. (28 g) Willamette 40 min.

1.00 oz. (28 g) Cascade 10 min.

1.00 oz. (28 g) Willamette 10 min.

1.00 oz. (28 g) Cascade 0 min.

1.00 oz. (28 g) Willamette 0 min.

4.00 oz. (114 g) Cascade Dry Hop

 

 

 

Drożdże: US-05

 

 

 

Zacieranie: 152F (67 °C), 60 min.

 

 

 

Uwagi smakowe:

 

Bursztynowy kolor. Kwiatowy, cytrusowy nos. Smak sosny i cytrusa, później owocowy. Niska słodowość, zbalansowany smak.

 

 

 

Dodatkowe uwagi: duża część smaku w tym piwie to mieszanka chmieli Cascade i Willamette. Mieszanka tych dwóch chmieli daje nowy smak, zupełnie inny niż same Willamette lub Cascade. To piwo najlepiej smakuje świeże, np. serwowane z kega 4 tygodnie po warzeniu, z chmieleniem "na sucho" na 1 tydzień przed kegowaniem.

 

 

 

Ta receptura w "wersjii polskiej", na 21L:

Słody:

5 kg pils

0,3 kg karamelowy

0,1 kg carapils

Chmiele:

40 g marynka 60 min

20g marynka 40 min

15 g Willamette 10 min

15 g Cascade 10 min

15 g Willamette 0 min

15 g Cascade 0 min

50 g Cascade na zimno

Drożdże:

US-05

Zacieranie:

67°C / 60 min

Edytowane przez scooby_brew
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...
  • 1 rok później...

Wiem że ten Caramel Veinne kolorem pasuje najlepiej kolorem ale według opisu na stronie Briess : Excellent in Vienna-style lagers and Belgian-style Abbey Ales. Chciałem uwarzyć jak najbardziej odwzorowaną kąpię piwa scoobjiego.

C

Właśnie sączę to piwo (oczywiście zrobione przeze mnie a nie przez autora receptury). Przepis uważam za świetny - wszedł na stałe do mojego portfolio - w niczym nie ustępuje komercyjnym przedstawicielom stylu (oczywiście dostępnym w RP). Ja zastępuję crystal 20 carahellem - nie lubię aipa zbyt karmelowego. Zasada Scoobiego - OG zbliżone do IBU - bardzo mi odpowiada. Piwo wychodzi niesłychanie zbalansowane i pijalne. Pozdrawiam autora

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam, wiem, że trochę odgrzewam temat, ale właśnie robię swoje pierwsze AIPA i korzystam z tego przepisu. Zastanawia mnie, jak najlepiej przeprowadzać fermentację, myślałem o czymś takim:

Burzliwa aż do ustania fermentacji, czyli pewnie 6-8 dni w temperaturze początkowej otoczenia 17-18 stopni i wraz ze zwalnianiem fermentacji podnosić do 21-22 stopni i jakieś 10 dni cichej w temperaturze 16-17 stopni. Jednak widzę, że ten styl dopuszcza lekko estrowe aromaty co sugerowało by wyższe temperatury przy burzliwej. Co najlepiej zadziała w tym piwie? Pozdrawiam i liczę na waszą pomoc ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pamiętaj , że temperatura burzliwej może być nawet kilka stopni wyższa niż otoczenia . Dlatego nie "szalałbym" z tym przenoszeniem do 21-22 stopni tylko trzymał w tych 17 - 18 jeśli masz takie warunki coby z kwiatkami nie przesadzić

Edytowane przez Quentin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego Quick.Ben, nie przejmują się procesem fermentacji, tony amerykańskiego chmielu przykryją każdą wadę ;)

A tak poważnie, polecam ponownie ten przepis, choć z drugiej strony, to jedyna AIPA jaką do tej pory popełniłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak chyba zrobię, mam możliwość trzymać stałą wybraną temperaturę od 15 do 24 stopni, więc ustalę na te 17 i zobaczymy co wyjdzie. Oczywiście zdaję sobie sprawę z tego, że przy tej ilości chmielu i tak nie jest to kluczowa kwestia ;). Dzięki za pomoc ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Scooby_brew, kilka pytań odnośnie tej receptury. Być może za mocno kombinuję oddalając się nieco od pierwotnej receptury, ale interesuje mnie Twoja odpowiedź :).

 

1. Zgodnie z jej wersją niepolską, każdego z chmieli aromatycznych dajemy po 15 gr. w 40, 10 i 0 minucie. Chmiel jest w paczkach po 50 gr, więc po 5 gr. Cascade i Willamette zostaje. Kiedy wg. Ciebie najlepiej dodać te resztki, w 40, 10, 0 minucie, na zimno, może dodać do goryczki na 60 minut? Nie chcę, żeby mi takie resztki zostawały, wolę kupić świeżą paczkę do następnego piwa.

Edytowane przez santa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2. Wg. obliczeń w BS2 potrzebuję 30 gr. Centennial na goryczkę. Czy pozostałe 20 gr. z paczki będzie pasować jako dodatek na zimno? Jest on nazywany "Cascade na sterydach" więc zakładam, że ma podobne właściwości aromatyczne, aczkolwiek więcej AA (jeszcze go nie używałem, więc tylko zakładam :)). W związku z tym teoretycznie powinien dać podobny efekt, co Cascade. Jakie są Twoje doświadczenia w tej kwestii?

Edytowane przez santa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...
  • 6 miesięcy temu...

Ciekawa receptura, po opisie wnioskuję, że piwo smakowo by mi bardzo podeszło. Sprzęt wreszcie do mnie jedzie, chyba zrobię ją jako moją pierwszą warkę ever.

 

Dam znać jak proces przebiega.

 

Pozdrawiam twórcę :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy temu...

Warka: 11 gal (41.6 L)

OG: 1.062 (15.3 Plato)

IBU: 60.3

SRM: 8.2

Wydajność: 72%

 

 

 

Słody:

 

24 lbs. (10,9 kg) Pale Malt

 

1.5 lbs. (0.6 kg) Crystal 20L

 

0.5 lb. (0.2 kg) Cara-Pils Dextrine Malt

 

 

 

Chmiele:

 

2.00 oz. (57 g) Centennial 60 min.

1.00 oz. (28 g) Cascade 40 min.

1.00 oz. (28 g) Willamette 40 min.

1.00 oz. (28 g) Cascade 10 min.

1.00 oz. (28 g) Willamette 10 min.

1.00 oz. (28 g) Cascade 0 min.

1.00 oz. (28 g) Willamette 0 min.

4.00 oz. (114 g) Cascade Dry Hop

 

 

 

Drożdże: US-05

 

 

 

Zacieranie: 152F (67 °C), 60 min.

 

 

 

Uwagi smakowe:

 

Bursztynowy kolor. Kwiatowy, cytrusowy nos. Smak sosny i cytrusa, później owocowy. Niska słodowość, zbalansowany smak.

 

 

 

Dodatkowe uwagi: duża część smaku w tym piwie to mieszanka chmieli Cascade i Willamette. Mieszanka tych dwóch chmieli daje nowy smak, zupełnie inny niż same Willamette lub Cascade. To piwo najlepiej smakuje świeże, np. serwowane z kega 4 tygodnie po warzeniu, z chmieleniem "na sucho" na 1 tydzień przed kegowaniem.

 

 

 

Ta receptura w "wersjii polskiej", na 21L:

Słody:

5 kg pils

0,3 kg karamelowy

0,1 kg carapils

Chmiele:

40 g marynka 60 min

20g marynka 40 min

15 g Willamette 10 min

15 g Cascade 10 min

15 g Willamette 0 min

15 g Cascade 0 min

50 g Cascade na zimno

Drożdże:

US-05

Zacieranie:

67°C / 60 min

Ciekawy przepis, wypróbuje!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 miesięcy temu...

Faktycznie można by użyć razem z Cascade. Ale szczerze mówiąc jestem ciekaw efektu Citry przy chmieleniu na zimno więc chyba taką opcję wykorzystam. Dzięki;)

Robiłem już kilkanaście różnych piw tego typu, Drunken Jedi IPA też zrobiłem 2 razy, jednocześnie robiłem ten przepis też 2 razy : http://www.wiki.piwo.org/American_IPA,_Szymon_Kierszniowski_(sziszi).

Patrząc na koszt amerykańskiego chmielu mogę Ci polecić z czystym sumieniem zrobienie tego aipa od Szisziego. Smak jest praktycznie taki sam, aromat też, chmiele łatwiej dostępne i taniej wychodzi, przynajmniej wychodziło 2 lata temu :D

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.