Jump to content

Kupię śrutownik walcowy

Recommended Posts

1 godzinę temu, x1d napisał:

Albo dogadaj się z kimś z okolicy i kupcie na spółę.

Jak się ktoś podłączy pod ogłoszenie - czemu nie :)

Parcia nie mam - mam śrutownik żarnowy i jakoś sobie radzi. 

Śrutownik walcowy to większa szybkość i wygoda (i trzyma ustawienia, a żarnowego trzeba co jakiś czas ustawić)

No, ale w obecnej sytuacji ani nie zaoszczędzę na śrutowaniu, ani lepszego piwa dzięki niemu  nie zrobię więc "postoję"  
:)

Pewnym kompromisem jest chińczyk za 200 złych ale jak to z ceną i chińszczyzną - jakość dużo gorsza. Kupiłem pod koniec zeszłego roku i w porównaniu do żarnowego jest owszem dużo lepiej ale ma swoje mankamenty, np. bardzo ostre krawędzie blach od zasypu, kiepsko spasowany zasyp z podstawą co powoduje, że się kołysze i potrafi przycierać o wałki a nawet zablokować ten bez napędu. Przy kręceniu silnikiem nakrętki od blokady regulacji szczeliny potrafią się poluzować. Nie wiem ile ten cud techniki wytrzyma bo wałki są osadzone w aluminium bez łożysk czy nawet tulei mosiężnych. Generalnie jestem zadowolniony bo pomimo wolnych obrotów śrutuje szybciej i ciszej niż prosiak 5kg. w ok. 10 minut z jednym podejściem na dosypanie słodu bo zasyp 2,5 - 3 kg. Nakrętek pilnuję czy nie są luźne co kilka kg. nie robi mi różnicy czy śrutuję 2 czy 10 minut bo nawet gdybym śrutował przed warzeniem to woda i tak się nie nagrzeje szybciej. Ostre ranty zakleiłem taśmą alu. Wałki są moletowane chwytają słód bez problemu. Jakościowo i wytrzymałościowo nie jest to Patryk ale niestety wolałem zainwestować w kegi i fermzillę bo nigdy nie mogłem dozbierać na Patryka - drożeje w zawrotnym tempie 😟. Nie traktuj tego w sensie "po co przepłacać" bo oba śrutowniki dzieli przepaść jeśli chodzi o wykonanie i użytkowanie ale jak się nie ma co się lubi .........

śrutownik_new3.jpg

Silnik z przekładnią z maszyny do makaronu z lidla dostałem w prezencie - 220V DC - wyprostowane napięcie 230V bez filtracji trochę jakby zawyżone ale nawet przy śrutowaniu ponad 10 kg nic się nie nagrzał. Obroty 48 r/min na tabliczce ale przy lekko zawyżonym napięciu minimalnie szybciej. Może kiedyś dorzucę kondensator aby kręcił szybciej ale na razie nie mam takiej potrzeby.

49 minut temu, WojtekGaaD napisał:

Pewnym kompromisem jest chińczyk za 200 złych ale jak to z ceną i chińszczyzną - jakość dużo gorsza.

A gdzie go dostałeś za 200zł ?

Sam nad nim myślę + mały tunning (łożyska ślizgowe)

Kupiłem na aliexpres z przesyłką z Czech. DHL przywiózł w tydzień za niecałe 185 zł. Nie wiem czy jeszcze są ale warto poszukać. Uprzedzam jednak pomimo, że Patryka nie widziałem i nie macałem to jakość tego chińczyka nie powala i do naszej polskiej produkcji mu daleko. Patryk ewaluował przez kilka latek z tego co czytałem i jago wałki to nie jest moleta - składają się z frezowanych krążków. Ja nie zamierzam jednak śrutować kukurydzy i również mam w planach łożyska do wałka z napędem i może też do wałka bez napędu ale to wiąże się już z całkowitą zmianą koncepcji regulacji szczeliny. Na razie działa i dopóki działa nie zamierzam nic modyfikować. Na początku trochę mnie wkurzała ta regulacja na mimośrodzie ale nie kręcę nią codziennie raz ustawiłem na 1-1,1 mm szczelinomierzem i pilnuję aby się nie rozkręciły te badziewne śrubki.

Widzę, że najtaniej teraz z Czech za ok. 315 zl. co czyni zakup mniej atrakcyjny niż w moim przypadku za 185 zł i 570 zł. za Patryka na OLX gdzie możesz się jeszcze upomnieć o rabacik jako formumowicz z piwo.org

Edited by WojtekGaaD

W dniu 8.02.2022 o 20:26, anteks napisał:

Mam nieokreślone bliżej wrażenie, że wyświetlające mi sie 339 PLN to trochę więcej niż 200 pln

Edited by Kaniutek

W dniu 8.02.2022 o 20:26, anteks napisał:

No ja tu jednak widze 337 :)

Natomiast zamówiłem za 319 (wtedy) stąd:

https://pl.aliexpress.com/item/1005003012366966.html?gatewayAdapt=glo2pol&spm=a2g0o.9042311.0.0.1ed95c0fEUQ2gn

i sprzęt jest już u mnie. I choć jestem pod wielkim wrażeniem jakości konstrukcji Patryka, to dla mnie, który śrutuje 6-8 kg słodu na miesiąc chińczyk absulutnie wystarczy.

Ma nawet "fabrycznie" nakrętki kontrujące na śrubach.

Od razu zamówiłem sobie dwie tuleje ślizgowe:

https://allegro.pl/oferta/lozysko-slizgowe-spiek-brazu-tulejka-sint-12x18x12-11012626844

Bo choć rolki chodzą płynnie, to układ stal-alu nie będzie zbyt trwały.

W przyszłości pomyślę nad rezygnacją z mimośrodu i ułożyskowaniu drugiego wałka.

35 minut temu, anteks napisał:

W zeszłym roku były nawet po 80zł z wysyłką. Tylko okazało sie to wyje.bką, oczywiście ali zwróciło kasę

Ja, zanim założyłem ten wątek "kupiłem" właśnie za 209zł i już po tygodniu widziałem, że to fejk.

Ale zwrot kasy przyszedł niemal w 24h