Skocz do zawartości

Lag drożdży - wpływ na piwo


Piotr Ba

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry. Czy ponad 24 godzinny lag - tzn do czasu pojawienia się babelkowania grozi czymś jeśli chodzi o balans końcowy piwa? Drożdże ejlowe zadane ze 1.2 litra startera. Tzn czy przyłożyć się do tego samego piwa na gęstwie a to tylko przefermentowac i już? Chodzi o to ze jedzie na KPD i nie wiem czy dalej już wobec tego przykładać się do tej pierwszej warki. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 do 12 st C na zewnątrz. Zamierzana temp. fermentacji ok. 15 st C. Chodzi mi o to ze znam podstawy i wiem ze lag jest normalny ale to jest zadane ze startera i myślałem ze bardziej ruszy z kopyta. Temp. jest dobra bo ta fermentacja ma być na maks. dolnej granicy. Chodzi mi o to czy lag ze startera to jest sth to worry about. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiele zależy od tego, jaka byłą przyczyna laga.

- za niska temperatura?
- coś nie tak z jakością startera, lub ilością?

- szok termiczny?

- słabo natleniona brzeczka?

Nie wiem jakie jeszcze mogą być przyczyny... przy czym pierwszy z wymienionych przeze mnie jest najmniejszym problemem. Jak rozumiem, jest to dolna granica dla tych drożdży, więc należy się spodziewać zwiększonego laga bez skutków ubocznych. Choć ja się boję, że może to być też 3, nie podałeś jaka była temperatura startera i brzeczki podczas zadawania.
2 i 4 uważam za mało prawdopodobne u Ciebie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fermentacja jest już na ukończeniu. Oznaki rurkowe fermentacji dokładnie po 24 godzinach - i dobrze bo brzeczka uzyskała pożądaną temperaturę - fermentacja przebiega w temp. 13,6 st C więc nawet przerwy diacetylowej pewnie nie ma potrzeby robić - to jest szczep ubogodiacetylowy. Szok termiczny nie - niemożłiwe. Moje pdejrzenie jest takie że szczep ejlowy nie lubi niskiej temperatury i dlatego tak się stało.

Taką samą warkę robię 1 marca na gęstwię to zobaczę jak wystartuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie to taki starter w tej temperaturze był trochę mały. Generalnie im niższa temperatura tym ten start jest trochę trudniejszy. Faktycznie drożdże do kolsha mogą pracować nawet w 13 stopniach ale myślę że dla startera i 21 litrów brzeczki o gęstości 12 to mogły być trudne warunki. Dlatego pewnie lag się przedłużył.

Wysłane z mojego BLA-L09 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.