Skocz do zawartości

Górna fermentacja na zimnym strychu


karollom

Rekomendowane odpowiedzi

Szanowne grono, 

 

Otóż jestem w trakcie robienia komory do fermentacji górnikaków, planuje zrobić ja że styropianu 10cm (akurat taki mam) od środka wyłożyć ekranem zagrzejnikowym takim z warstwą alu. Do tej komory chce włożyć grzalke akwariowa w sloiku zamkniętym podpiety pod regulator  temperatury. Ma to działać jak grzejnik. (Nie chce niczego pakować do fermentora). Ewentualnie myślałem  zeby pod regulator podpiąć kabel grzejny do terarium 50w około 6 metrów i wyłożyć go na sciankach lub zawinąć w około fermentora. 

 

I pytanie zasadnicze. 

Czy na strychu na który mam w tej chwili jakies 5 st. Dogrzeje grzałką lub tym przewodem fermentor w komorze do temp 18? 

 

Co się lepiej sprawdzi? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, karollom napisał:

Czy na strychu na który mam w tej chwili jakies 5 st. Dogrzeje grzałką lub tym przewodem fermentor w komorze do temp 18? 

Jeśli masz takie warunki to może lepiej jednak pójść w dolna fermentację?

A jeśli jednak nie dolna to nie musisz do 18 - w 14°C Danstar Nottingham dadzą dobry efekt.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, karollom napisał:

Szanowne grono, 

 

Otóż jestem w trakcie robienia komory do fermentacji górnikaków, planuje zrobić ja że styropianu 10cm (akurat taki mam) od środka wyłożyć ekranem zagrzejnikowym takim z warstwą alu. Do tej komory chce włożyć grzalke akwariowa w sloiku zamkniętym podpiety pod regulator  temperatury. Ma to działać jak grzejnik. (Nie chce niczego pakować do fermentora). Ewentualnie myślałem  zeby pod regulator podpiąć kabel grzejny do terarium 50w około 6 metrów i wyłożyć go na sciankach lub zawinąć w około fermentora. 

 

I pytanie zasadnicze. 

Czy na strychu na który mam w tej chwili jakies 5 st. Dogrzeje grzałką lub tym przewodem fermentor w komorze do temp 18? 

 

Co się lepiej sprawdzi? 

Moim zdaniem kabel będzie OK.

Przez pierwsze 2-3 dni sam proces fermentacji będzie wspomagał podgrzewanie, a po 4-5 możesz do temperatury pokojowej przenieść.

 

Edytowane przez fotohobby
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

59 minut temu, zasada napisał:

14°C Danstar Nottingham dadzą dobry efekt.

Tak wiem, niektórzy na S 04 w 14 st dali radę zrobić świetne podobno piwo. Nie chce jednak ryzykować porażka chce coś co wiem ze do tych 18 wejdzie na pewno, nawet jeśli będę fermentowal w jeszcze niższych zakresach. 

 

Stąd pytanie typowo o sprzęt, już nie o to czym lepiej i w jakich temp. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, INTseed napisał:

Ta komora ci się nie sprawdzi. Jak zrobisz zamknięty styropian to w momencie jak masz np. 18C to drożdże i powietrze w środku wywali za wysoko temperature

Hmmm. Cała masa piwowarów stosuje komory do stabilizacji i kontroli fermentacji. Czy się mylę... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmm. Cała masa piwowarów stosuje komory do stabilizacji i kontroli fermentacji. Czy się mylę... 
Tylko że oni obniżają temperaturę, a nie zwiększają. Przetestuj i sprawdź co się stanie jak będziesz ogrzewał w małym pomieszczeniu drożdże co fermentują w styropianie co nie przepuszcza zimnego aby obniżyć temperaturę. Jak się mylę daj znać.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja stosuje ten sposób. Mam dość zimno w piwnicy i podgrzewam za pomocą pasa i sterownika fermentor stojący w pudle z styropianu 5cm. W piwnicy pewnie okolice 10C

Przy mniejszych warkach i ekstraktach typu 12l 12blg ustawiając temperaturę na 15-16C nie podbija praktycznie, tylko pas praktycznie się nie uruchamia. 

Przy stoucie  20l 17.5blg na s04 które robiłem ostatnio zadanym w 15C w drugiej dobie przez noc wzrosło do 17.5 Bawiąc się uchylaniem i przymykaniem pokrywki udało się ta temperaturę ustabilizować. W połowie trzeciej doby pokrywę mogłem zamknąć i żeby utrzymać 17C muszę podgrzewać.

 

Przy następnej warce w zależności od temperatury w piwnicy planuje zacząć pierwsza dobr czy dwie albo w niższej temperaturze albo dopilnowac by uchylic pokrywkę by nie pozwolic tak wzrosnac. 

 

Więc ogólnie się da ale wymaga to trochę uwagi w pierwszych 2-3dniach i nauczenia się trochę jak reaguje instalacja i piwo. Zresztą chłodząc petami podobnie trzeba się nauczyć ile włożyć. Tutaj zamiast tego uchylasz pokrywę a w odpowiednim momencie zamykają i zaczynasz podgrzewać.

Powiedział bym że nawet jak się nauczysz wymaga to mniej uwagi niż przy petach po po tych 2-3 dniach najbardziej burzliwej fermentacji zamykają ustawoadz i możesz zapomnieć już bez kontroli praktycznie jak w lodówce. 

Gdzieś mi się obiło że Czesław w zimnej piwnicy fermentowal ale mogę się mylić. 

 

Więc INTseed nie do końca się mylisz ale nie jest to coś ci dyskwalifikuje. Chłodząc petami też łatwo dam za malo za późno za dużo i temperatura  ucieknie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.