Skocz do zawartości

Polskie Ale "Sojuz 30"


Makaron

Rekomendowane odpowiedzi

Zasyp:

4kg słód pilzneński

 

Woda.

Powinna być miękka, taka jak do pilsa.

 

Zacieranie

62°C przez 30 minut

72°C przez 30 minut

podgrzanie do 76°C i filtracja

 

Chmielenie

140 GPH (20g 7%AK) Marynka na godzinę gotowania

100 GPH (20g 5%AK) Lubelski na ostatnie 20 minut gotowania

200 GPH (40g 5%AK) Lubelski na ostatnie 5 minut gotowania

 

Dodatki

Mech irlandzki na ostatnie 15 minut

 

Drożdże i fermentacja

Drożdże górnej fermentacji najlepiej o czystym profilu smakowym. Dobrym wyborem były by takie jak US-05, czy Nottingham. Ale każde drożdże brytyjskie fermentowane w dolnym zakresie temperatur spełnią swoje zadanie.

 

Rozlew

Piwo powinno być średnio mocno nagazowane. 120g na 20 litrów piwa powinno wystarczyć, jeśli ktoś lubi wyzwania może nagazować jeszcze mocniej.

 

Uwagi

Można dodać troszkę słodów karmelowych dla nadania złocistego koloru i pogłębić troszkę pełnię smaku jak również wprowadzić troszkę słodyczy do smaku. Wedle uznania można chmielić na zimno.

 

Parametry

Gęstość początkowa około 12°Blg

Gęstość końcowa - zależna od użytych drożdży i zacierania, ale nie powinna być zbyt wysoka.

Goryczka - okolice 30-35 IBU

Alkohol okolice 5%

Kolor słomkowy.

Aromat chmielu powinien być wyraźny.

Edytowane przez Makaron
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uwarzyłem kiedyś coś podobnego, tylko z 95% słodu pils i 5% monachijskiego. 100% chmielu Saaz, ok. 40 IBU (z tego co pamiętam) i chyba ok. 25g chmielenia "na sucho", US-05. Wyszło coś pomiędzy polskim lagerem i belgijskim alem. Piwo było pitne, ale nie rewelacja. Postanowiłem, że jak chcę polski lager, to sobie kupię polski lager. a może gdyby zrobić coś bardziej przypominającego Kolsch? 90% pils, 10% pszenny, niskie IBU z 100% Saaz albo Lubelskim... US-05 nie bardzo mi pasował w tym zestawieniu, bo dawał posmaki owocowe. Dlatego myślę że może bardziej by pasowały drożdże Kolsch lub Nottingham fermentowane w niższych temperaturach? Albo drożdże lager fermentowane w nieco wyższych temperaturach?

 

BTW, nie chcę się wtrącać w nie mój interes, ale może PSPD powinno sobie postawić za jeden z celów wykreowanie stylu "Polskie Ale"? Np. na każdej konkurencji, jeden z tematów: "Polskie Ale". Nie zależnie czy ciemne, jasne itd, byle żeby było bradziej "Polskie Ale" niż "inne"?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

przepis mi się podoba, ale...

czy ktoś ma jescze doświadczenia z tą recepturą? jakieś wnioski albo korekty?

 

z powodów lokalowych (temperatura zimą w piwnicy 16-20 C) najbardziej pasuje mi robić piwa górnej fermentacji

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.