Skocz do zawartości

braggot na miodzie gryczanym


Rekomendowane odpowiedzi

Zamiarem było przygotowanie napoju braggot opartego mniej więcej w proporcji 50/50 na słodach i na miodzie.

 

Zasyp był następujący:

 

Zasyp kg %
Melanoidynowy 0,30 10,00%
Karmelowy 50 0,20 6,67%
Special B 0,10 3,33%
Wiedeński 0,50 16,67%
Monachijski 0,50 16,67%
Pilzneński 1,00 33,33%
Pale Ale 0,40 13,33%
SUMA 3,00 100,00%

Chmielu poszło 70 g, Perle. Niska zawartość alfakswasów. Mniejsza część chmielu była dodawana do wody przed rozcieńczaniem z miodem (herbatka chmielowa).

Drożdże bayanus G995, 30 g uwodnione lekką brzeczką ok. 10 BLG, następnie dodawana była bardziej stężona brzeczka.

Miód dodany w 3 dobie fermentacji. Miód był dawkowany etapami. Zamysł był taki, żeby zwiększać stężenie dodawanego miodu. Zużyłem ok. 2 kg miodu, prawie dwa słoiki 0,9 l.

Ostatecznie wyszło 24,7 blg, 11,4 l.

W tym ze słodów  48,39%, a z miodu  51,61%.

 

Dodanie 0,5 lub 0,8 l miodu o stężeniu ok. 30 Blg powodowało gwałtowne przyspieszenie fermentacji, ale konsumpcja takiej ilości cukru zajmowała drożdżom mniej niż dobę i fermentacja na powrót spowalniała. 

 

Pomiar zawartości cukru w fermentującym piwie wskazał 1,9 blg po ok. 20 dniach fermentacji w temp. pokojowej 19-20 st.

Nie spodziewałem się aż tak wysokiego odfermentowania, mam lekkie obawy, czy nie zabraknie słodowej podbudowy.

Mocny zapach miodu gryczanego. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.