Skocz do zawartości

Granulat czy szyszki


mattie

Rekomendowane odpowiedzi

Czego używacie koleżanki i koledzy? Wydaje mi się, że szyszki są takie bardziej cool :) Ale co lepiej? Jutro robię większe zakupy i zastanawiam się.

Jeśli mam wybór to zawsze używam szyszek. Niestety problem jest z ich dostępnością :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czego używacie koleżanki i koledzy? Wydaje mi się' date=' że szyszki są takie bardziej cool :) Ale co lepiej? Jutro robię większe zakupy i zastanawiam się.[/quote']

Jeśli mam wybór to zawsze używam szyszek. Niestety problem jest z ich dostępnością :)

Problem z dostępnością szyszek? Przecież są do kupienia w każdej odmianie, nie tylko polskiej :) Może dlatego tak sądzę bo:

 

jeżeli mogę używam granulatu :):)

 

 

mattie: wyjaśniło Ci się ?:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem z dostępnością szyszek? Przecież są do kupienia w każdej odmianie, nie tylko polskiej :) Może dlatego tak sądzę bo:

 

jeżeli mogę używam granulatu :):)

 

 

mattie: wyjaśniło Ci się ?:)

Nie ma szyszek ani w Browamatorze ani w Piwowar.biz, są tylko w WESie i Piwodzieju

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem z dostępnością szyszek? Przecież są do kupienia w każdej odmianie' date=' nie tylko polskiej :) Może dlatego tak sądzę bo:

 

jeżeli mogę używam granulatu :):)

 

 

mattie: wyjaśniło Ci się ?:)[/quote']

Nie ma szyszek ani w Browamatorze ani w Piwowar.biz, są tylko w WESie i Piwodzieju

Sprawdziłem i rzeczywiście.. Dori ma rację, szyszek jest mało w ofercie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem z dostępnością szyszek? Przecież są do kupienia w każdej odmianie' date=' nie tylko polskiej :) Może dlatego tak sądzę bo:

 

jeżeli mogę używam granulatu :):)

 

 

mattie: wyjaśniło Ci się ?:)[/quote']

Nie ma szyszek ani w Browamatorze ani w Piwowar.biz, są tylko w WESie i Piwodzieju

Sprawdziłem i rzeczywiście.. Dori ma rację, szyszek jest mało w ofercie.

Czyli? Co mam zrobić bo się zagubiłam... Zaufam kobiecie chyba :)

Edytowane przez mattie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma szyszek ani w Browamatorze ani w Piwowar.biz' date=' są tylko w WESie i Piwodzieju[/quote']

Sprawdziłem i rzeczywiście.. Dori ma rację, szyszek jest mało w ofercie.

Czyli? Co mam zrobić bo się zagubiłam... Zaufam kobiecie chyba :)

Dobry wybór :)

tyle tylko, że tak jak pisałam możesz mieć problem z zakupem szyszek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdziłem i rzeczywiście.. Dori ma rację' date=' szyszek jest mało w ofercie.[/quote']

Czyli? Co mam zrobić bo się zagubiłam... Zaufam kobiecie chyba :)

Dobry wybór :)

tyle tylko' date=' że tak jak pisałam możesz mieć problem z zakupem szyszek[/quote']

Choć stosuję granulat, bo się przyzwyczaiłem, to żal, że szyszki zniknęły... Ciekawe co jest powodem. Kwestie dostaw ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli? Co mam zrobić bo się zagubiłam... Zaufam kobiecie chyba :)

Dobry wybór :)

tyle tylko' date=' że tak jak pisałam możesz mieć problem z zakupem szyszek[/quote']

Choć stosuję granulat, bo się przyzwyczaiłem, to żal, że szyszki zniknęły... Ciekawe co jest powodem. Kwestie dostaw ?

Zakupiłam szyszki i woreczek do gotowania, bo ponoć łatwiej. Jak przechowywać chmiel nie zużyty? W lodówce ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Jak wygląda szyszka po chmieleniu ? Używam granulatu, ale w woreczkach do gotowania chmielenie jest mniej efektywne - natomiast bez woreczków kiepsko się filtruje.

 

Czy szyszka po gotowaniu będzie grzecznie pływała po powieszchni breczki i nadal będzie jako-tako w całości ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak wygląda szyszka po chmieleniu ? Używam granulatu, ale w woreczkach do gotowania chmielenie jest mniej efektywne - natomiast bez woreczków kiepsko się filtruje.

 

Czy szyszka po gotowaniu będzie grzecznie pływała po powieszchni breczki i nadal będzie jako-tako w całości ?

Ja zarówno do szyszek jak i do granulatu używam muślinowych siateczek. Nie sądzę, aby chmielenie w ten sposób było mniej efektywne, a na pewno jest znacznie wygodniejsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio pokusiłem się o chmielenie bez siateczki. Efekt bardzo pozytywny. Już po zapachu poczułem że chmielenie jest bardziej intensywne. Zresztą nieważne - może moje siateczki są jakieś dziwne i to dlatego widać różnicę ;-)

 

Co z tymi szyszkami ? Oglądałaś je po chmieleniu ? Jest szansa że nie rozpadną się na 1001 kawałków ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio pokusiłem się o chmielenie bez siateczki. Efekt bardzo pozytywny. Już po zapachu poczułem że chmielenie jest bardziej intensywne. Zresztą nieważne - może moje siateczki są jakieś dziwne i to dlatego widać różnicę ;-)

 

Co z tymi szyszkami ? Oglądałaś je po chmieleniu ? Jest szansa że nie rozpadną się na 1001 kawałków ?

Oczywiście nie upieram się co do tych siatek, może masz rację.

Ale ja tylko raz nie użyłam siatki do chmielenia granulatem i miałam niezłe "błotko" :).

Jeśli chodzi o szyszki to z moich obserwcji wynika, że raczej są w całości, wiadomo część listków się odrywa, ale generalnie nie rozpdają się.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale ja tylko raz nie użyłam siatki do chmielenia granulatem i miałam niezłe "błotko" :).

Dokładnie - po granulacie bez siateczek robi się "błotko". Dlatego postaram się czym prędzej wypróbować szyszki. Taniej nie będzie, ale może przyjemniej...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale ja tylko raz nie użyłam siatki do chmielenia granulatem i miałam niezłe "błotko" :).

Dokładnie - po granulacie bez siateczek robi się "błotko". Dlatego postaram się czym prędzej wypróbować szyszki. Taniej nie będzie' date=' ale może przyjemniej...[/quote']

Ja zdecydowanie wolę szyszki, tylko tak jak pisałam powyżej ciężko je ostatnio zdobyć :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zdecydowanie wolę szyszki, tylko tak jak pisałam powyżej ciężko je ostatnio zdobyć :)

Nic tylko zająć się samodzielną uprawą !. W tym roku już za późno na sadzenie, ale na następny sezon - czemu nie ?

Jeszcze tylko własny jęczmień i pszenica, woda źródlana... poza drożdżami pełna samowystarczalność.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zdecydowanie wolę szyszki' date=' tylko tak jak pisałam powyżej ciężko je ostatnio zdobyć :)[/quote']

Nic tylko zająć się samodzielną uprawą !. W tym roku już za późno na sadzenie, ale na następny sezon - czemu nie ?

Jeszcze tylko własny jęczmień i pszenica, woda źródlana... poza drożdżami pełna samowystarczalność.

drożdże też można raz zakupić, a później tylko hodować :). A co do chmielu to w przyszłym roku na pewno własny chmielnik założę, ale jęczmienia ani pszenicy siać nie zamierzam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zdecydowanie wolę szyszki' date=' tylko tak jak pisałam powyżej ciężko je ostatnio zdobyć :)[/quote']

Nic tylko zająć się samodzielną uprawą !. W tym roku już za późno na sadzenie' date=' ale na następny sezon - czemu nie ?

Jeszcze tylko własny jęczmień i pszenica, woda źródlana... poza drożdżami pełna samowystarczalność.[/quote']

drożdże też można raz zakupić, a później tylko hodować :). A co do chmielu to w przyszłym roku na pewno własny chmielnik założę, ale jęczmienia ani pszenicy siać nie zamierzam :)

Ja aż takim purystą nie jestem, żeby swój słód produkować :) Może tylko jako ciekawostkę - raczej nie bazowałbym swoich piw na takim. Z drożdżami raczej podobnie. Wydaje mi się po prostu, że szkoda marnować swojej pracy, przez nie pewne drożdże.

Za to jestem zdecydowanie za szyszkami. Za mała dostępność rzeczywiście.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...
Szyszki to spora ilość do przechowania a granulat zajmuje mniej miejsca a i transport jest bardziej efektywny.Szkoda że szyszka znika ,Browamator prowadzi co roku akcje zakładanie chmielników .Pytanie czy taki chmiel uprawiany w swoim ogrodzie nadaje się na piwo.

wydaje mi się, że nie chodzi o magazynowanie czy też koszty transportu. Chmiel w postaci granulatu, czy też ekstraktu jest po prostu dużo łatwiejszy w użyciu w browarach przemysłowych. Więc browary domowe są jednymi z nielicznych odbiorców chmielu w postaci szyszek.

 

Szyszki wyhodowane we własnym ogrodzie ze specjalnych odmian chmielu np. zakupionych w Browamatorze jak najbardziej nadają sie do wykorzystania w piwowarstwie domowym i z tego co wiem wiele osób z powodzeniem ich używa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Może mi nie uwierzycie ale moją ostatnią warkę warzyłem, dla eksperymentu, na chmielu dziko rosnącym nad Odrą ( z tyłu mojego browaru :) ) i wyszła przednia. Fakt faktem, że uprzednio suszyłem go w piekarniku. Stąd polecam ten rodzaj chmielu (dziki), przy czym zdaję sobie sprawę, że jednak nie "urasta on do pięt" chmielowi plantacyjnemu. Pozdro dla samowystarczalnych browarników :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...
Czy goryczka, jaką czuć zaraz po wychłodzeniu a przed fermentacją, po fermentacji łagodnieje? Mam nadzieję że tak, bo mam wrażenie że brzeczka jest za gorzka :)

Łagodniej i to znacznie. Także wraz z leżakowaniem goryczka spada.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.