Skocz do zawartości

Dodawanie owoców do piwa


Filip Kozak

Rekomendowane odpowiedzi

Hej,

 

Chciałbym dodać do swojego piwa trochę owoców a konkretnie mango i maliny. Dostępne mam tylko mrożone.

 

1. Czy mrożone owoce muszę jakoś przetworzyć przed dodaniem?

2. Na jakim etapie najlepiej dodać owoce (konkretnie - lepiej na burzliwą, czy dopiero po zlaniu na cichą)?

3. 1kg mango i 1kg malin ujdzie w tłoku na 20 litrów Sour IPA? Mniej? Więcej?

 

Szukałem czegośtam w internecie, ale zdania są dość podzielone

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Nie, ryzyko zakażenia jest, ale małe. Jeśli chcesz bezpieczne, możesz przepasteryzować w słoiku, ale może smakować kompotem.

2. Na cichą, żeby nie tracić za dużo aromatu. Licz się ze stratami, bo jeśli dobrze nie oddzielisz owoców od piwa gushing murowany.

3. Jeśli chcesz je dodać naraz, to pewnie wystarczy.  Ja dawałem 1,2 kg mango na 10 l gose i było wyczuwalne, ale nie dominujące. Maliny są ponoć bardzo mocne. Dawałem jeszcze 2kg wiśni na 10 l kwaśnego dzikiego ale i mogłoby być więcej. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...

Już kilka razy popełniłem kwasa na malinach (głównie berlinera, ale ostatnio zaszalałem i spróbowałem trochę go wzmocnić - eksperyment udany). Maliny zawsze daje na cichą, tj. po ok. 2 tyg. fermentacji zlewam znad drożdży na jeszcze zmrożone maliny. Raz na owocach wyszedł mi biofilm, ale piwo bylo z tej okazji tylko bardziej kwaśne, co moim zdaniem wpłynęło na plus. Na warki po. 23-24l daje ok. 2kg malin (5 paczek po 400g plus co tam zostało w zamrażarce po babskich drinkach). Kolor dają piękny, aromat i smak tez. Piwo idealne na letnie poranki. Trzeba liczyć się 2-3l strat na filtracji (używam worka filtracyjnego 300 mesh).

Edytowane przez AndrzejJanusz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.