Skocz do zawartości

Ipa


Rekomendowane odpowiedzi

Witam szanowne grono mam problem z moim piwkiem mianowicie :

 

Skład zestawu na 10 l piwa:

Chateau Pale Ale 3,5 kg

Chateau Aroma 0,3 kg

Target 35 g

Challenger 15 g

Fuggles 15 g

Gips piwowarski 4 g

Drożdże suche Safale S-04

Poczatkowe blg 12 temperatura fermentacji 15℃ potem 20℃

Piwo fermentuje od 28.11.21 do dzisiaj po tym czasie blg zatrzymało sie na 9 Blg i nie spada co mam robić wylać czy czekać jeszcze ?

Zacieranie:

52-53°C przez 15 min

67°C przez 1h

72°C na 10 min

78°C i filtracjia

chmielenie:

 60 min.  (35 g Target)  Chmiel Challenger  15 min.  Fuggles 3 min.

Dziekuję

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miesiąc fermentacji na S-04 i taki wynik? Na moje, to drożdże wogóle nie podjęły pracy, a to co odfermentowało to jakieś dzikusy. 

Normalnie to powinno być po wszystkim w 3 dni. 

Tego już nic nie uratuje. A co tam w smaku, zapachu? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Thorgall napisał:

Miesiąc fermentacji na S-04 i taki wynik? Na moje, to drożdże wogóle nie podjęły pracy, a to co odfermentowało to jakieś dzikusy. 

Normalnie to powinno być po wszystkim w 3 dni. 

Tego już nic nie uratuje. A co tam w smaku, zapachu? 

Smak Ok zapach też w rurce jeszcze bulka fermentacja ruszyła z kopyta więc dzikusy raczej nie 

3 minuty temu, Robert87 napisał:

W jakiej temperaturze jest teraz?

Wysłane z mojego RMX3081 przy użyciu Tapatalka
 

20

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podałeś wartość początkową 12Blg, po przeliczeniu 12,47 Brix. Końcowa 10,5 Brix. Po wstawieniu tych wartości w Kalkulator Piwowara masz wynik końcowy w Blg. Korekta 1,04 dotyczy brzeczki. 

Edytowane przez mario1973
Poprawa.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Konrad Pawlak napisał:

Poczatkowe blg 12 temperatura fermentacji 15℃ potem 20℃

Piwo fermentuje od 28.11.21 do dzisiaj po tym czasie blg zatrzymało sie na 9 Blg i nie spada co mam robić wylać czy czekać jeszcze ?

 

Powiem tak- nie ma opcji by przez ponad miesiąc zeszło tylko o 3 blg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Konrad Pawlak napisał:

Skład zestawu na 10 l piwa:

Chateau Pale Ale 3,5 kg

Chateau Aroma 0,3 kg

...

Poczatkowe blg 12 temperatura fermentacji 15℃ potem 20℃

 

A mi się wydaje, że początkowo miałeś 22blg a nie 12blg.

Fermentacja przebiegła prawidłowo.

Edytowane przez Krzyżak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Krzyżak napisał:

 

A mi się wydaje, że początkowo miałeś 22blg a nie 12blg.

Fermentacja przebiegła prawidłowo.

Jeśli tak to musiałby mieć jakąś strasznie dużą wydajność zacierania, np. na HB jest zestaw do AIPA i tam przy 4,25kg słodu i wydajności ok. 80% jest niby 20,3BLG. Druga opcja, że koledze strasznie dużo odparowało i do fermentora poszło 7-8L tylko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 stopni mogło spowolnić fermentację. Ja ostatnio S04 fermentowalem w 18-19 i 3 tygodnie wraz z cichą. Na bank musi być te 22 plato. Przecież tam jest prawie 4 kg słodu. I tak jak pisano wcześniej pamiętaj aby przy fermentujacej brzeczki używać kalkulatora z zaznaczona opcją przefermentowanej brzeczki. Zawartość alko wpływa na załamanie światła i to trzeba uwzględnić. Fermentuj aż ustanie bulkać. Wg std odfermentowania pewnie gdzieś na 4,5 powinno skończyć. Możesz też ewentualnie przelać na cichą aby autoliza nie weszła. Mi przelewanie na cichą pobudzą drożdże i jeszcze później ładnie dofermentowuja. Tylko na cichą przelewam dolnym kranem bez specjalnego dekantowania od góry wężem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Glabro napisał:

Fermentuj aż ustanie bulkać.

Nie. Fermentuj, aż fermentacja się zatrzyma. Brak bulknięć wcale nie oznacza że wszystko już za nami i lejemy w butelki. Kolega zakładający wątek jest początkującym domowym piwowarem, więc polecam sprawdzić po 3 tygodniach fermentowania poziom cukru w piwie, następny pomiar po trzech dniach od pierwszego pomiaru. Wynik ten sam? Lejesz w butelki.

Przelewać do innego pojemnika "na cichą" nie trzeba... ale jakby co... można przelać, bo widzę przez okno, że już idziecie z widłami. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Nazwa użytkownika napisał:

polecam sprawdzić po 3 tygodniach fermentowania poziom cukru w piwie, następny pomiar po trzech dniach od pierwszego pomiaru.

No tak, ale zobacz, że o ile kolega nie zrobił literówki, piwo siedzi w wiadrze od końca listopada. Bo jeśli to literówka i chodzi o 28.12, to tak jak piszesz.

PS. Wisły są passe!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.