Jump to content

Klarstein Maischfest zacieranie / warzenie - problemy

rybak16
 Share

Recommended Posts

Cześć, od niedawna jestem posiadaczem kociołka Klarstein Maischfest. Jest po 2 warkach i mam pewne elementy nad którymi się zastanawiam.

1. Po wsypaniu słodów widziałem, że drobinki mi pływały poza koszem. Wsypywałem dokładnie, zakładam, że drobinki przeszły przez sitko. Czy macie jakieś patenty by się przed tym uchronić?

2. Przy warce 20l wysładzało się super, woda wolno przelewała się przez złoże. Niestety przy takiej 10l, przeleciała szybko i spowodowało to niską wydajność (w trakcie zacierania przelewałem z dołu kilkukrotnie jak i mieszałem). Czy widzicie przeciwwskazania by np zawracać brzeczkę w celu poprawy wydajności?

3. zastanawia mnie kranik przy takim przelewaniu. W trakcie zacierania przelewam sobie brzeczkę a później po schłodzeniu zlewam nim do fermentora. Jak oceniacie ryzyko zakażenia?

4. Zastanawiam się również jak zminimalizować straty z gotowania. Użyłem whirlfloca i mimo whirlpoola miałem na dnie płaską skorupę, przelałem bardzo powoli (zrobił się taki tunelik więc resztki mi nie przeleciały). Czy to normalne? Była to aipa więc chmielu sporo mimo wszystko straciłem 4l jak dobrze pamiętam a to dość dużo.

Z góry dzięki za porady.

Odkąd mam od kolegi lewatywa hopstoper i sito takie jak wrzucił anteks tak zupełnie inaczej wygląda warzenie na automacie. Przede wszystkich skończyły się problemy z pompką przy drobnym śrutowaniu.

1 godzinę temu, anteks napisał:

więcej wody do zacierania mniej do wysładzania, odpowiednia grubośc śruty.Na dno dodatkowe sito. Przy whirflocu jest jeszcze więcej syfu

IMG_20190420_214025.jpg

Gdzie takie sito można dostać?