Skocz do zawartości

Lodówka dla piwowara


ksiegarz5

Rekomendowane odpowiedzi

34 minuty temu, Glabro napisał:

Raczej odradzam zakup lodówki pod fermentację i jedzenie. Fermentacja wymaga stabilnej temperatury a zwykle lodówki takiej nie dają. Rozwiązanie to sterownik który będzie włączał i wyłączał lodówkę czyli rzeczy szlag trafi jeśli masz zamrazarnik  na tym samym agregacie. Pozostaje więc normalna lodowka plus jakaś innym pomieszczeniu z przeznaczeniem  na piwo. Do leżakowania może i nada się normalna ale bałbym się to z żywnością trzymać co by nie zakazić jakaś pleśnią.

 

Ktoś już to chyba pisał w tym temacie ..

Wydaje mi się że autor po prostu  nie  może przeżyć że  wyda 1k   i tylko będzie można tam trzymać piwo , nie wiem  można  kupić na olx używkę za grosze . Ja  kupiłem 2 używki na olx  i jedną nową  i wszystkie  działają . Fakt że te z olx na pewno będą bardziej prondożerne .  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witur -> Jest wręcz odwrotnie. Kuchnia, mniej więcej, stoi NIE używana. NIKT w niej nie gotuje, nie je, nie robi obiadów. Wrzuciłem Coobre, warnik, trochę słodów, dwa fermentory z winem i CZEKAM.

CHCIAŁBYM kupić zwykłą, prostą lodówkę. Nową, z zamrażalnikiem. Niech by sobie stała, używana od czasu do czasu, raz na Chiński rok, przez moją mamę by przetrzymać wigilijne uszka, czy sałatkę warzywną, a ja, GDYBY była taka potrzeba, umieściłbym tam fermentor z piwem ... Albo wiśnie do kolejnego krieka czy kg piersi z kurczaka do zamrażalnika.

Wiem, że to może ci się nie mieścić w głowie, wydawać 1K na lodówkę która będzie zbierać kurz, ale, gdybym za rok stracił zainteresowanie piwowarstwem, NADAL zostanę z lodówką która będzie służyć w przewidzianym do tego celu ... Jak kupię chłodziarkę lub witrynę, to co z nią zrobię?

Czy TERAZ wyraziłem się jasno, prosto i zrozumiale?

 

IMG20220105214610.thumb.jpg.c17fb273a038acf6b840f22802005dfb.jpg

 

fotohobby -> Ta skrzynka to na co?

Edytowane przez ksiegarz5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, ksiegarz5 napisał:

Wiem, że to może ci się nie mieścić w głowie, wydawać 1K

 

Sam  kupiłem nową za 1k i używam tylko i wyłącznie w celach piwowarskich . Wymiary pod fermizle pasowały zamówiłem i się nie zastanawiałem co będę z nią robił jak nic nie będzie się fermentowało . Z tym zamrażalnikiem to jest tak że jak podłączysz sterownik temperatury  to gdy lodówka osiągnie wymaganą temp to się po  prostu wyłączy  razem z zamrażalnikiem , chyba że ją wcześniej jakoś przerobisz  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Nie wiem czy to kogoś zainteresuje, ale nich zostanie dla potomnych ... Zdecydowałem się na zakup lodówki Polar POB601EW.

Jeżeli wierzyć informacji którą przekazał mi sprzedawca, wymiary w środku lodówki to:

  • szerokość 50cm
  • głębokość 50cm
  • wysokość 79cm (przy drzwiach ).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • 5 miesięcy temu...

Hej, zgłębiam temat, będę wdzięczny za Wasze uwagi:

 

1. TERMOSTAT

podawany przez Was InkBird kosztuje około 260 zł https://allegro.pl/oferta/termostat-inkbird-itc-308-regulacja-ogrzewania-12053367869 ale znalazłem też coś takiego https://allegro.pl/oferta/regulator-temperatury-termostat-cyfrowy-alarm-2w1-11752967655?utm_source=notification&utm_medium=platformMessage&utm_campaign=b82f532a-91fb-4bab-a6fb-ab346e730575&utm_content=offer-link  za 1/5 tej ceny i choć marny ze mnie inżynier to wydaje się że będzie robił to samo czyli naprzemiennie włączał chłodzenie albo grzanie aby utrzymać temperaturę

 

2. AGREGAT W NIEBEZPIECZEŃSTWIE?

jak rozumiem agregat lodówki będzie się włączał na bardzo krótko (np nastawiamy temperaturę fermentacji na 18st, sonda wyczuwa temperaturę 18,5st więc załącza się agregat i zbija do 18st, a to nastąpi bardzo szybko . Czy takie częste załączenia agregatu na krótko nie rozwalą lodówki? może ktoś powieć ze swojej praktyki jak to wygląda u niego? a może ustawiacie szersze widełki np dla 18st fermentacji widełki 17-19st? teraz w garażu mam około 22-23 stopni a chciałbym, fermentować ejle w 18st stabilnej temperatury

 

3. CZYM GRZAĆ

no dobra, wiadomo że od chłodzenia jest lodówka ale czym w praktyce grzejecie w tej lodówce? mata grzejna? przewód grzejny? jaką moc dobrać przy założeniu że kubatura lodówki to ok 120L - zimą w garażu mam około 10-12st a chciałbym fermentować jakiegoś brytyjczyka w 18st i potem jeszcze lekko podgrzać do 20st

czy takie 20W wystarczy?- https://allegro.pl/oferta/przewod-grzejny-20w-8mm-samoregulujacy-wtyczka-1m-11490141355?fromVariant=11490202012

 

4. LAGEROWANIE

do jakich temperatur lodówka potrafi Wam zbić temperaturę na lagerowanie? nigdy nie robiłem jeszcze lagera ale chciałbym się z tym zmierzyć. Palmer pisze że o ile sama fermentacja w około 10st to potem lagerowanie w około +1st. Czy Wasze lodówki potrafią tak zbić temperaturę? w mojej kuchennej lodówce są raczej +3st, a nie +1st. Raczej do piwowarstwa nie kupię jakiejś wypasionej lodówy ze strefą "zero" tylko jakiś możliwie tani model

 

5. WYBÓR LODÓWKI

póki co rozważam Amikę https://www.euro.com.pl/lodowki-do-zabudowy/amica-bc137-4.bhtml?optimized_search=1  lub   https://www.euro.com.pl/lodowki/mpm-94-cj-14-aa.bhtml?optimized_search=1 tylko muszę się upewnić co do rozmiarów wewnętrznych

odrzuciłem kwestię lodówki na wino bo ma zakres 7-18st (nie byłoby lagerowania) a w instrukcji piszą że różnica temperatur góra-dół sięga 6st!

witryna z kolei to dość droga zabawka - najtańsza w euro.rtv.agd to koszt 1500 https://www.euro.com.pl/lodowki/mpm-94-cj-14-aa.bhtml?optimized_search=1

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Stc-1000 jest jeszcze tańszy

2. Ustawiasz histerezę i opóźnienie uruchomienia chłodzenia w sterowniku i po problemie.

3. Mata lub przewód grzejny, wybór zależy od ciebie. Używam przewodu 80W.

4. Moje lodówki schodzą do 0,5°C, niżej nie próbowałem - nie miałem takiej potrzeby.

5. Lodówki stare z komisu. Jedna Bosch, druga Amica. Sugerowałem się wysokością, by dwa wiadra, jedno na drugim, się zmieściły.

Edytowane przez smola
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

44 minuty temu, anteks napisał:

chcesz sterownik  po taniości to nie ma mozliwości ustawienia histerezy. moja lodowka schodzi do -2'C. Zima podgrzewam przewodem

jasne że wolę zapłacić 50 zł niż 250 zł, ale jeśli uważasz że ten InkBird generalnie da lepsze możliwości zarządzania temperaturą to nie będę szukał oszczędności na siłę

wolę zapłacić i kupić coś co na pewno działa

o tym InkBirdzie przeczytałem że ma histerezę 2stC czyli jak rozumiem ustawiając 10st grzanie będzie się włączać gdy temperatura spadnie poniżej 9st, a chłodzenie załączy się gdy temperatura wzrośnie powyżej 11st - dobrze to rozumiem? takie działanie jest OK dla naszego piwa?

jeśli ktoś z Was do wysterowywania używa konkretnego modelu termostatu to będę wdzięczny za info co konketnie kupić żeby było dobrze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, Przem napisał:

jasne że wolę zapłacić 50 zł niż 250 zł, ale jeśli uważasz że ten InkBird generalnie da lepsze możliwości zarządzania temperaturą to nie będę szukał oszczędności na siłę

wolę zapłacić i kupić coś co na pewno działa

o tym InkBirdzie przeczytałem że ma histerezę 2stC czyli jak rozumiem ustawiając 10st grzanie będzie się włączać gdy temperatura spadnie poniżej 9st, a chłodzenie załączy się gdy temperatura wzrośnie powyżej 11st - dobrze to rozumiem? takie działanie jest OK dla naszego piwa?

jeśli ktoś z Was do wysterowywania używa konkretnego modelu termostatu to będę wdzięczny za info co konketnie kupić żeby było dobrze

https://manuals.plus/pl/inkbird/plug-play-temperature-controller-manual#63_compressor_delay_pt

Jesli poradzisz sobie z podłączeniem kabelków i zmontujesz obudowę to możesz st100

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

56 minut temu, smola napisał:

1. Stc-1000 jest jeszcze tańszy

2. Ustawiasz histerezę i opóźnienie uruchomienia chłodzenia w sterowniku i po problemie.

3. Mata lub przewód grzejny, wybór zależy od ciebie. Używam przewodu 80W.

4. Moje lodówki schodzą do 0,5°C, niżej nie próbowałem - nie miałem takiej potrzeby.

5. Lodówki stare z komisu. Jedna Bosch, druga Amica. Sugerowałem się wysokością, by dwa wiadra, jedno na drugim, się zmieściły.

 

1. czyli ten:  https://allegro.pl/oferta/regulator-temperatury-stc-termostat-sterownik-230v-11892519001?bi_s=ads&bi_m=listing:desktop:query&bi_c=OWQxOWEzMjctNDUxYS00OTkzLTkyY2EtN2FmMmQwZDZjMjE1AA&bi_t=ape&referrer=proxy&emission_unit_id=83ca514b-c22d-4c79-963b-4a1528d416c5 , tak?

rozumiem że robi swoją robotę i do naszych celów się nadaje skoro o nim piszesz

jeśli tak to biorę i najwyżej będę przynudzał na forum "jak to teraz podłączyć?" :)

 

3. skoro używasz 80W to znaczy że masz to sprawdzone, ale przyznam szczerze że wydaje mi się to dość dużo. U mnie w piekarniku samo włączenie żarówki podnosi temperaturę do 26-30st. Taka lodówka to jednak bardzo mała przestrzeń więc na oko celowałem że 20W wystarczy żeby tę kubaturę podgrzać o kilka stopni - tym bardziej że raczej nie zależy nam na szybkim podgrzewaniu. Ale OK, z faktami się nie dyskutuje

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Przem napisał:

rozumiem że robi swoją robotę i do naszych celów się nadaje skoro o nim piszesz

 

W STC-1000 masz możliwość ustawienia histerezy pod siebie. Tutaj masz dużo opisów jak to podłączyć i skonfigurować:

 

Ja podłączyłem sobie 2 gniazdka naścienne, do których wpinam lodówkę i pas grzewczy.

 

6 minut temu, Przem napisał:

U mnie w piekarniku samo włączenie żarówki podnosi temperaturę do 26-30st.

No tak, ale temperaturę otoczenia trochę łatwiej podnieść niż 20-25L gęstej cieczy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, anteks napisał:

chcesz sterownik  po taniości to nie ma mozliwości ustawienia histerezy. moja lodowka schodzi do -2'C. Zima podgrzewam przewodem

a ten:

https://allegro.pl/oferta/termostat-elektroniczny-regulator-temperatury-24v-8556119617?fromVariant=11752967655

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, anteks napisał:

a ten ma 200W i 24V i brak ustawinia opóźnienia ?

A Ile Watt ma przeciętna lodówka 160cm w klasie A (że juz nie zapytam o te, kóre linkował @Przem )

24V ? To jakiś problem, nie masz zasilacza ?

Opóżnienie ? Wystarczy 2cm styroduru na sondzie przyklejonej do fermentora i kompletnie nie ma to znaczenia

 

Ale jeśli faktycznie te dwa pierwsze punkty dyskredytują to urządzenie to proszę masz tutaj jeszcze taniej:
https://allegro.pl/oferta/termostat-elektroniczny-regulator-temperatury-230v-12304641608

 

Takiego używałem jakieś trzy lata 

Edytowane przez fotohobby
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam STC-1000, które regulują mi temperaturę w fermentorach i robią swoją robotę bardzo dobrze, więc po co przepłacać. Lodówki mam podłączone do sterownika pymeter z ali, który obsługuje dwa wyjścia niezależnie. Cena jak widzę już nie ta, dałem za niego niecałą stówę.

Kablem dogrzewam wiadra zimą w piwnicy, gdzie temp. wynosi około 8°C, nie trzymam w lodówce. Jak trzymałem w lodówce, to dogrzewałem suszarką do włosów podłączoną do sterownika.

Edytowane przez smola
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 miesięcy temu...

za taką kasę to wolałbym kupić pet-kega z zakręcanym fittingiem, głowicę do niego, butlę CO2 i zawór bezpieczeństwa, i fermentować to wszystko ciśnieniowo i nie martwiąc się tym samym o temperaturę fermentacji. Taniej, łatwiej, szybciej.

Edytowane przez lechu555
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Trafiła do mnie zamrażarka. W środku jest trochę zaniedbana. Stała jakiś czas nieużywana i pojawiły się jakieś zabrudzenia oraz zapleśnienia. Ile mogłem wyczyściłem, ale pytanie jak można ją jeszcze dodatkowo zdezynfekować. Czy pirosiarczan coś pomoże, czy może jakoś inaczej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.