Skocz do zawartości

Kolońskie świeże - Kolsch


coder

Rekomendowane odpowiedzi

  • 3 lata później...

Witam,

28.11 uwarzyłem piwo ala Kölsch wg nastepujacej receptury:

 

pilzneński - 4,5 KG

pszeniczny - 0,5 Kg

wiedeński - 0,5 kg

zakwaszający - 0,1 kg

 

Zacieranie :

64 st - 45 minut

71 st - 20 minut

mash out

 

Gotowanie 60 minut:

Chmielone tylko chmielem Perle - 6,5 % Alfa

20 gr. - 60 minut

20 gr. - 5 minut

20 gr. - 0 minut

Mech irlandzki - 7 gr. - 15 minut

 

Do fermentora uzyskałem 24 litry 12 BLG

 

Drożdże S-33. Fermentacja burzliwa 8 dni w temperaturze ok. 20 stopni.

Nastepnie przelalem na cichą dodając 30 gr. chmielu Perle. Piwo stało 15 dni w tempertaurze 10 stopni. Zabutelkowałem 2,5 vol. z glukozą do refermentacji.

 

3 tygodnie po zabutelkowaniu piwo jest bardzo dobre. Lekkie kwiatowo-ziołowe aromaty, goryczka niewysoka, lekko kwaskowe. Piana gesta, ładnie krążkuje, długo sie utrzymuje. Piwo ma barwe slomkowo - żółtą jasne, bardzo klarowne. Ogólnie bardzo orzeźwiające, bardzo pijalne polecam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 lat później...
W dniu 16.09.2010 o 20:27, coder napisał:

Piwo w stylu Koelsch

Przewidywane OG: 12 Blg, FG: 2 Blg, vol: 22.7L, przy wydajności 75%

IBU 25 Kolor 7 EBC

 

skład:

brewferm pils 4.50 kg

wiedeński 0.25 kg

 

zacieranie (woda rozcieńczona 50% RO +2g gipsu + 30g słodu zakwaszającego)

64-65* - 60' //pH=5.3

72* - 10'

->76*

 

gotowanie 90'

Hersbuecker Youngs '07 ~1.9% sz. 113 g 60'

1 łyżeczka mchu - 15'

 

drożdże Wyeast Koelsch starer 1L

 

Drożdże zadano w 11°C, fermentowane było 4 tygodnie w 14-15°C, potem 8 dni lagerowania w 0°C. Skończyło na 2 Blg.

 

Uwagi:

Użyłem dużej ilości słabego chmielu; w zasadzie jest to błąd, ale piwo wyszło dobre - nie wiem, czy dzięki temu, czy pomimo tego.

 

Wyszło bardzo dobre piwo, Diebels; koneser niemieckich ale; orzekł, że jest to wzorzec Kolscha

Dało coś to lagerowanie 8 dniowe? Bo śmiem wątpić. No ale co jest w aromacie? I po jakim czasie jest ta degustacja? Tzn ile od rozlewu? Co się dzieje z balansem tego piwa po kolejnych miesiacach? Po 60 min. zacierania to już chyba kolejne przerwy niewiele dadzą. Czepiam się ale ten styl to nie kwestia receptury, to jest proces po naszykowaniu brzeczki i detale w końcu w niechcianej postaci wychodzą po czasie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Piotr Ba napisał:

Dało coś to lagerowanie 8 dniowe? Bo śmiem wątpić. No ale co jest w aromacie? I po jakim czasie jest ta degustacja? Tzn ile od rozlewu? Co się dzieje z balansem tego piwa po kolejnych miesiacach? Po 60 min. zacierania to już chyba kolejne przerwy niewiele dadzą. Czepiam się ale ten styl to nie kwestia receptury, to jest proces po naszykowaniu brzeczki i detale w końcu w niechcianej postaci wychodzą po czasie. 

Po 12latach pytasz jak smakowało piwo? Nie wiem nawet czy Piotr jeszcze tu zaglada

edit. widzę że zagląda

Edytowane przez anteks
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.