Jump to content

Nakládaný hermelín


bigos89
 Share

Recommended Posts

Hermelín to jest czeski Camembert.

Czesi generalnie mają taką cechę narodową, że są przekonani, że świat bez nich nadal bytowalby gdzieś we wczesnej erze kamiennej. Wysysają to z mlekiem matki, podobnie jak my nasz mesjanizm.

W związku z tą cechą "nie przejmują" zdobyczy cywilizacyjnych od innych narodów, tylko mają swoje. Tyczy się to właściwie wszystkiego. Jeśli opowiadamy coś Czechowi, że gdzieś ktoś, wymyślił coś, co zmieni świat, na pewno zaraz w rozmowie pojawi się jakiś "Franta s Kdyně", który to wymyślił 300 lat wcześniej.

Podobnie było z Hermelínem. Wymyślono go v Sedlčanech na długo przed tym, jak jakiś kupiec zawiózł go do Francji i tam nazwano ten ser Camembertem. Oczywiście, francuska wersja hermelínu (pamiętajmy, że "h" w j. czeskim wymawia się dźwięcznie) kompletnie nie umywa się jakością do oryginału. Tu nie ma żadnej dyskusji ;)

Edited by Kaniutek
Link to comment
Share on other sites

Czeskie hermeliny różnią się jednak od naszych wielkością, co jest tutaj dosyć istotne. Szukając camembertów na nakladane hermeliny najlepiej kupować te mniejsze, 90 gramowe (np. marka President ma takie w dwupakach), a nie standardowe 120g. Szybciej i mocniej się one marynują. 

 

Przepis ogólnie wygląda spoko, ale jakbym miał wtrącić kilka porad to:

  • Sam zdecydowanie wolę hermeliny marynowane w całości, choć to już kwestia gustu. Polecam przepis od Kowala na smakach piwa: http://www.smaki-piwa.pl/co-do-piwa/nakladany_hermelin_2/
  • Dobrze jest kupić sery pod koniec terminu ważności albo je do niego przetrzymać. Jak robią się już naturalnie miękkie w środku to olejowi łatwiej je spenetrować. Jak wrzucimy sery zbyt świeże, to mogą odpowiednio nie zmięknąć choćbyśmy nie wiadomo ile je trzymali. Ale tutaj znowu - ja lubię już takie rozsmarowujące się, mocno dojrzałe, niektórzy wolą twarde.
  • Z tym, że są gotowe po 1-2 tygodniach się nie zgodzę, ale tu znowu patrz punkt wyżej ;) Stopień dojrzałości jaki ja lubię to miesiąc minimum (pierwsze kilka dni temperatura pokojowa, potem lodówka), a najlepsze są takie 3~ miesięczne lub nawet starsze. 
  • Sery muszą być obowiązkowo zalane olejem w całości! To co widać na zdjęciu w lewym słoiku w końcu spleśnieje. 
  • Dwóch doświadczonych hermeliniarzy mówiło mi, że lepiej sprawdza się jednak olej rzepakowy. Sam robiłem i na rzepakowym i słonecznikowym i szczerze mówiąc specjalnej różnicy nie widzę, ale jeszcze będę z tym eksperymentował.
  • Obowiązkowy food pairing to porządny, goryczkowy i aromatyczny czeski pils! Hermelin tak nie smakuje z żadnym innym stylem i chyba nie trzeba tego tłumaczyć nikomu kto miał kiedyś okazję zjeść taki zestaw w Czechach :)

P.S. @bigos89 - dobrze widzieć kolejnego piwowara z Kołobrzegu!

Link to comment
Share on other sites

@Oskaliber

Oj, nie sądziłem, że wsadzę kij w mrowisko zawodowych hermeliniarzy :D Żarty żartami - fajnie dowiedzieć się od Was czegoś więcej. Nie jestem kwalifikowanym koneserem hermelinów, a ten przepis sprzedali mi znajomi z Karpacza. 

Pierwotne przepis faktycznie napisany był na 4 sery 100g, ale podczas pisania postu postanowiłem go zmodyfikować, bo takie właśnie 120g sery dostałem w markecie.

Oczywiście sery muszą być całkowicie zalane olejem. Zdjęcie zostało wykonane zaraz po tym jak skończył mi się olej w butelce i musiałem skoczyć do sklepu. Oczywiście, dobrze jak ser poleży i odpowiednio dojrzeje, natomiast te 2 tygodnie są wystarczająco satysfakcjonujące przy Presidentach których używam - robią się miękkie i bardzo aromatyczne.  

Czeski Pils naturalnie wydaje się być najlepszym wyborem, lecz miałem równie dobre doświadczenia z innymi stylami dlatego postanowiłem się zbytnio nie usztywniać - w końcu nie o to chodzi w kulinariach. 

 

Dzięki za ciekawe uwagi i miłe przywitanie! Pozdrawiam!

Edited by bigos89
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.