Skocz do zawartości

Royal catering 30 vs 40l


rybak16

Rekomendowane odpowiedzi

2 godziny temu, lolo napisał:

Mozesz uzasadnić?

1. Worek na koszu nie zatrzyma Ci nic więcej, niż nie przepuści, jeśli znajdzie się w jego środku.

2. Na pewno będzie lepsza filtracja (lepsza wydajność) w układzie: złoże -> worek -> kosz niż w tej kolejności, w której proponujesz - woda będzie się wolniej odsączała.

3. Gotowanie chmielu w takim worku u mnie się nie sprawdzało (próbowałem w zwykłym garnku). Podczas gotowania wypływał po prostu do góry, chmiel osadzał się na  fragmentach niebędących w brzeczce i nie oddawał tego, co oddać powinien.

4. Bałbym się, że w kociołku przypali się od grzałki, choć w garnku nic takiego się nie działo.

Robiłem tak, jak Ci opisałem, wydajność była 78 proc., nic się nie przypaliło, brzeczka była klarowna. A chmielę w hop spiderze.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, buber napisał:

1. Worek na koszu nie zatrzyma Ci nic więcej, niż nie przepuści, jeśli znajdzie się w jego środku.

2. Na pewno będzie lepsza filtracja (lepsza wydajność) w układzie: złoże -> worek -> kosz niż w tej kolejności, w której proponujesz - woda będzie się wolniej odsączała.

3. Gotowanie chmielu w takim worku u mnie się nie sprawdzało (próbowałem w zwykłym garnku). Podczas gotowania wypływał po prostu do góry, chmiel osadzał się na  fragmentach niebędących w brzeczce i nie oddawał tego, co oddać powinien.

4. Bałbym się, że w kociołku przypali się od grzałki, choć w garnku nic takiego się nie działo.

Robiłem tak, jak Ci opisałem, wydajność była 78 proc., nic się nie przypaliło, brzeczka była klarowna. A chmielę w hop spiderze.

 

Buber, dziękuje za info. Zakładałem, że worek zatrzyma tylko to co przedostanie się z sita, bo chciałem mieszać całość a nie tylko połowę zasypu. Zamówiłem już worek, zobaczę jaki będzie przez niego przepływ. Jeśli będzie szło słabo jak informujesz to zrobię według Twoich wskazówek. 

Filtracja będzie tylko na podniesionym koszu. Chmielenie w hopspiderze, a worek będzie leżał na filtrze dna kotła. 

Edytowane przez lolo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, lolo napisał:

To następnym razem postrasz że przed oddaniem na złom je....sz młotkiem, to może podskoczy do 85. 

 

Ja chciałbym tylko uzyskać max 16blg na tym kotle. Stąd moje kombinacje.

 

Ostatnio miałem tyle, ale trzeba go pilnować by sie nie ociągał

porter 22blg.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, anteks napisał:

Wychodząc z garażu mówie mu że wracam za godzinę i ma być min 75% albo oddam na złom

 

2 minuty temu, anteks napisał:

Ostatnio miałem tyle, ale trzeba go pilnować by sie nie ociągał

porter 22blg.jpg

Przy Warce 20 l?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, anteks napisał:

Bez przesady, co ja jestem jakać popierdółka??

IMG_20211230_205659.jpg

No kolego! Podniosłem mi wiarę w ten kocioł! To co musiałem spiepszyc, że mi z zasypu na 16blg wyszło 13,5?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 20.12.2021 o 19:14, Glabro napisał:

Będzie nieco słabsza wydajnosc niż w garze, tego raczej się nie uniknie. Chociaż i tak osiągam dobre rezultaty bo z 5kg słodu otrzymuje 24,5l brzeczki 12plato (przy dwóch krótkich mieszaniach). Moje kociołki nominalnie maja 35l. Więc Ty maksymalnie uzyskasz te 25l. Problem mniejszych kociołków zaczyna się, kiedy chcesz uzyskać 20l gęstej brzeczki np 20plato. Te 7-8kg słodu to taki maks i gorzej się to zaciera. Pewnie wiec mocniejsze piwa będziesz musiał ograniczyć do 15l

Proszę napisz @Glabro na podstawie Twoich doświadczeń:

-jaki maksymalny zasyp można użyć w Brauheld 35L tak, żeby dało się "normalnie" (cokolwiek to znaczy ;) ) zacierać?

-ile maksymalnie litrów brzeczki można gotować, żeby nie chlapało po za gar?

Z góry dziękuję za odpowiedź.

Edytowane przez iGOR
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 14.01.2022 o 14:59, iGOR napisał:

Proszę napisz @Glabro na podstawie Twoich doświadczeń:

-jaki maksymalny zasyp można użyć w Brauheld 35L tak, żeby dało się "normalnie" (cokolwiek to znaczy ;) ) zacierać?

-ile maksymalnie litrów brzeczki można gotować, żeby nie chlapało po za gar?

Z góry dziękuję za odpowiedź.

Wiesz co to będzie jakieś 8 kg słodu. Przy małej ilości słodu np 4kg warto dać nieco więcej wody np 4l na kg aby poziom brzeczki był nieco wyższy dla ułatwionej cyrkulacji ale przy dużej ilości słodu np 7kg to już trzeba uważać aby pompowana brzeczka nie przelewała się gora. Wtedy jeśli przerywasz cyrkulację to brzeczka poza koszem na ustalona temp np 69st. ale w koszu temperatura spada i zacieranie ma niższa temperaturę albo w ogóle się nie zaciera. Zrobię jeszcze raz podejście na większy zasyp ale jakiś czas temu probowalem i nie bardzo to szło z uwagi właśnie na zbyt duża ilość brzeczki. Dla 8-9kg próbowałbym 3l na kg słodu. Ale czy to się uda, zobaczymy. Jeśli chodzi o gotowanie to spokojnie 35l bez chlapania się mieści. Na upartego ze 2 L pewnie jeszcze wejdą ale moje maksymalne warki to były 30l przy 30 kilku L na początku gotowania. Jeśli zależy Ci na ilości i np zrobienie 2 warek po 20l to zawsze można dodać wrzątek tuż przed chłodzeniem lub mineralke do fermentora i myślę że  można uzyskać te 40l przy 12blg.

 

P.S.

Realnie wiec do osiągnięcia jest warka 30l 16,5plato lub jakieś 20l 24 plato przy 8kg zasypie.

Jak uda się wycisnąć więcej to dam znać.

 

Zapomniałem oczywiście dodać, że przy zacieraniu obowiązkowo 2-3 razy mieszam w koszu i pH zacieru staram się ustalić na 5,5pH bo moja woda ma 7,2pH. Kwasek cytrynowy robi tu robotę bo  bez zakwaszania przy 4kg zasypie miałem zwykle plato mniej przy 20l warki.

 

edit moderatorski @zasada: @Glabro jeśli chcesz uzupełnić wypowiedź, nie pisz jednego postu pod drugim, korzystaj z opcji edytuj. Jest ona ukryta w prawym górnym rogu postu.

Edytowane przez Glabro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Glabro napisał:

Wiesz co to będzie jakieś 8 kg słodu. Przy małej ilości słodu np 4kg warto dać nieco więcej wody np 4l na kg aby poziom brzeczki był nieco wyższy dla ułatwionej cyrkulacji ale przy dużej ilości słodu np 7kg to już trzeba uważać aby pompowana brzeczka nie przelewała się gora. Wtedy jeśli przerywasz cyrkulację to brzeczka poza koszem na ustalona temp np 69st. ale w koszu temperatura spada i zacieranie ma niższa temperaturę albo w ogóle się nie zaciera. Zrobię jeszcze raz podejście na większy zasyp ale jakiś czas temu probowalem i nie bardzo to szło z uwagi właśnie na zbyt duża ilość brzeczki. Dla 8-9kg próbowałbym 3l na kg słodu. Ale czy to się uda, zobaczymy. Jeśli chodzi o gotowanie to spokojnie 35l bez chlapania się mieści. Na upartego ze 2 L pewnie jeszcze wejdą ale moje maksymalne warki to były 30l przy 30 kilku L na początku gotowania. Jeśli zależy Ci na ilości i np zrobienie 2 warek po 20l to zawsze można dodać wrzątek tuż przed chłodzeniem lub mineralke do fermentora i myślę że  można uzyskać te 40l przy 12blg.

 

P.S.

Realnie wiec do osiągnięcia jest warka 30l 16,5plato lub jakieś 20l 24 plato przy 8kg zasypie.

Jak uda się wycisnąć więcej to dam znać.

Jednorazowo w 30l kotle 8-9kg słodu? i wyciągnięcie 20l 24blg? Szacun

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brzeczka przednia była na poziomie 19-20l i 21plato. Później wysladzalem i finalnie wyszło 30l IPA 16,5blg. Po zagęszczeniu zeszła by do 24 przy 20l tyle że trochę gotowania by było bo mi zeszło do 26l i dolewałem źródlanej bo chyba była 19tka o ile pamiętam.

Da się ale trzeba trochę lygą pomóc.

 

Moje kotły maja 35l

 

edit moderatorski 2: @Glabro jeśli chcesz uzupełnić wypowiedź, nie pisz jednego postu pod drugim, korzystaj z opcji edytuj jak niżej sugeruje kolega @skazi. Jest ona ukryta w prawym górnym rogu postu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 17.01.2022 o 14:59, Glabro napisał:

 

Moje kotły maja 35l

 

edit moderatorski 2: @Glabro jeśli chcesz uzupełnić wypowiedź, nie pisz jednego postu pod drugim, korzystaj z opcji edytuj jak niżej sugeruje kolega @skazi. Jest ona ukryta w prawym górnym rogu postu.

9kg słodu+ 27l wody weszło do gara 35l i dało sie jeszcze zacierać i mieszać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 14.01.2022 o 15:47, anteks napisał:

Pisze

 

Podwójne zacieranie ... ? Może kiedyś się skuszę. Puki co uczę się kotła, mam już 4 Warki na nim. Przy ostatniej Warce szło jakoś odziwo dobrze. Różnice temperatury zacieru miałem tylko 1 st., Ale to przy 12blg. Bez mieszania wyszło mi 78% wydajności przy 25l Warce. Warki 14-16 blg tylko do 20L bez żadnych kombinacji z workami itp.

 

 

Przyszło mi do głowy, żeby dokupić drugi gar Royala 60L dla warek 25 L z większymi ilościami słodu. Czy na większym garze uda się wyciągnąć bez kombinowania takie blg o które walczę?

Edytowane przez lolo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.