Skocz do zawartości

Royal catering 30 vs 40l


rybak16

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, powoli przymierzam się do zakupu kociołka Royal catering. Ciężko znaleźć takie skompresowane informacje o tym kociołku. To co by mnie interesowało to:

 

1. Brać 30 czy 40l? Aktualnie robię warki 10l, może przerzucę się na 15 ale pewnie nic ponad to. Nie mniej zastanawiam się czy nie brać z zapasem. Tylko boje się, że na takiej 40 nie zrobię mniejszej warki. z drugiej strony na 30 mogę nie zrobić jakiegoś RISa, który wymagałby więcej słodów.

2. Co warto wymienić lub dokupić do kociołka już od początku?

3. Jak chmielicie (w czym) i czy wam się to sprawdza?

4. Jak z waszej perspektywy wygląda awaryjność sprzętu?

5. Jakieś tipy? Na co zwrócić uwagę przy warzeniu?

 

Z góry dzięki za podzielenie się doświadczeniami :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


Mam 30 litrowego Royala od roku. Generalnie awarii jeszcze żadnej nie zaliczył (kilkanaście warek zaliczył). Faktycznie z 20-to litrowym RISem  mogłoby być na styk. Chmiele wrzucam w woreczkach muślinowych bo oryginalny hopstopper szybko się zapychał i był problem ze zlewaniem brzeczki. Dzisiaj przyszedł stopper z marxam-u mam nadzieję, że lepiej się sprawdzi- nie wiem tylko czy w  tym roku będzie jeszcze okazja do testu...

Edytowane przez wróbel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, anteks napisał:

Od 4 lat używam Royal 40. Warki wychodzą 25l 13blg, U mnie dokupiłem sito na dno kosza oraz hopstopper, bywa że używam hopspidera. Zwrócić uwagę na grubsze śrutowanie. Mocne piwa z dodatkiem ekstraktu lub zacieranie w brzeczce

Czyli masz sito i pod spodem jeszcze hopstoppera podłączonego? A to sito na czym się Tobie trzyma? Wydaje się być to ciekawa opcja, która mogłaby pozwalać chmielić luzem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też biorę pod uwagę zakup kotła tej firmy tylko 40L. Są dwa modele jeden to RCBM-40N, a drugi to RCBM-41N. Mają inne sterowanie i zakres regulacji temperatury. Ciężko znaleźć konkretne porównanie ich i ocenę czy warto dopłacać 700PLN do 41N. Za 2500 można kupić inne ciekawe kociołki. Wie ktoś może coś więcej na temat różnic między 40N i 41N?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  

11 godzin temu, rybak16 napisał:

Czyli masz sito i pod spodem jeszcze hopstoppera podłączonego? A to sito na czym się Tobie trzyma? Wydaje się być to ciekawa opcja, która mogłaby pozwalać chmielić luzem.

Sito ma dodatkowo na sicie kosza do zacierania, co ma spowolnić przepływ i zwiększyć wydajność, też mam ale mnie irytowało i nie używam.

Próbowałem chmielić w koszu zaciernym, ale trochę słabo to wygląda podczas gotowania - chlapie bokiem, podbija sito, były też problemy z wrzeniem. Pewnie można by testując dojść do jakiegoś zadowalającego rezultatu, ja jednak zaniechałem na rzecz dużego hopspidera. Przy małych ilościach chmielu spokojnie można chmielić korzystając jedynie z hopstopera na dnie. Używam go do chłodzenia wymiennikiem i działa znakomicie, pozostają jedynie ok 2l strat na dnie (które można od biedy zlać przez kranik).

 

Godzinę temu, buber napisał:

Ile wody wchodzi między dno kociołka a dno kosza? Wiecie może?

Teraz nie sprawdzę, ale pewnie coś koło 8-9l.

Edytowane przez x1d
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, rybak16 napisał:

Czyli masz sito i pod spodem jeszcze hopstoppera podłączonego? A to sito na czym się Tobie trzyma? Wydaje się być to ciekawa opcja, która mogłaby pozwalać chmielić luzem.

na dolne sito taka siatka a w dno takie ufo

IMG_20190420_214025.jpg

IMG_20190319_122631.jpg

IMG_20190325_193110.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurcze ja kupiłem klarstein 45l(pojemnosć zacierania, calkowita.jest 55l) i nie bardzo widzę tam zacieranie 10 litrowej warki, nie wiem czy woda w ogole by sięgnęła kosza nie mowiac juz o ziarnie(nawet bez wysladzania).  Zrobilem warkę 25litrow i bylo fajnie bo bez wysładzania. Używalem hopstopper, hopsider by ledwo się zanurzył w brzeczce.ja bym wzial mniejszy garnek jak masz robić male warki. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli robisz tak małe warki to odpuściłbym tak duże kociołki. Możesz jeszcze brać pod uwagę kociołki Klarstein 25l i pewnie byłyby idealne pod Twoje potrzeby. Poza tym masz opcje albo z pompa serię Brauheld oraz bez pompy Maischfest. Mam oba w rozmiarze 35l ale nie widzę tam małych warek. Ostatnią świąteczna 18plato robiłem w garze. Co do chmielenia to używam hopspidera 35cmx15cm (ogromny i się sprawdza). W jednej warce przy ok 130g chmielu trochę się już przytykał ale kilkukrotnie podczas gotowania  go podnosiłem aby brzeczka spłynęła do kociołka i to wystarcza. Dobrze odpowiednio dobrać tego hopspidera do chłodnicy aby nie było niespodzianek że się nie zmieści. Końcowe 15min gotuje z chlodnica a ten hopspider dobrze w niej sie mieści. Dochodzi oczywiście do dna kociołka na styk więc idealnie wisi na zaczepach. Jest to ważne bo pojemność hopspidera i jego wydajnosci jest uzależniona od jego zanurzenia i średnicy.

Edytowane przez Glabro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ten Klarstein bez pompy tani ale czy brak pompy aby nie spowoduje bardzo nierównomiernej temperatury? Chyba nie będę mógł jej q miarę precyzyjnie kontrolować? Co do 25l to chyba wolałbym kupić 30 i przenieść się na 15l warki. W 25l mogę raczej pomarzyć o mocniejszych piwach chyba, że albo bardzo małe warki albo z zacieraniem na 2 razy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Klarstein Brauheld Pro masz 30L, 35L i 45L. To są pojemności kosza zaciernego. Dla przykładu 45L ma pojemność po wyjęciu kosza 55L, nie wiem czy plus 10 litrów tyczy się też tych 2 mniejszych.

Pompę możesz założyć jak kupisz bez niej, pompka i złączki nie powinny przekroczyć 150-200zł (pompka i szybkozłączki z kwasówki z aliexpress).

 

P.S.

Ile chcesz przeznaczyć na kociołek, ile kosztuje ten royal którego chcesz kupić?

Edytowane przez maciek1221
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, rybak16 napisał:

Około 2 000 tyle też mniej więcej royal kosztuje.

 

Za  2300 masz brauheld pro, który ma pompę na zewnątrz z łatwym dostępem w razie zapchania, oraz sterownik odłączany co znacznie ułatwia mycie i utrudnia jego zalanie. Natomiast kociołek wymaga paru ulepszeń (opcjonalnie, nie próbowałem go używać bez nich). Dzisiaj po pierwszej już warce na takim nowym kociołku, trochę żałuję że nie kupiłem grainfathera z okazji za 3000zł, który rzekomo ulepszeń nie wymaga i ma już chłodnicę przeciwbieżną, po prostu wyciągasz z pudła i działa, ogień...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, rybak16 napisał:

Tak zawsze się kończy takie dorzucanie :) Dorzucę trochę tu, trochę tam bo lepsze + coś jeszcze gdzieś i 2000 zmienia się na 4000 :) Ponad 2 000 nie planuje wyskakiwać :)

Jasne, tak to bywa. Jest jeszcze inna alternatywa. Kocioł do piwa Hendi, koszt brutto 1667zł. To samo co royal,w tej cenie znalazłem 40L, nie wiem czy są mniejsze.

Różnicę w cenie między hendi a royalem wydasz na ulepszenia i będzie spoko kocioł. Ostatnio jeden z forumowiczów kupił tego Hendi, musiałbyś poszukać, wrzucał zdjęcia co i jak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie to polecam używane lub powystawowe sprzęty na allegro. Ostatnio Brauheld Pro 15l poszedł za 367zl. To nawet warte grzechu aby raz spróbować uwarzyć.  Ja swojego Brauhelda 35l kupiłem za 900zl i nie żałuję ale myślę już nad modami. Pompa działa ok ale zapycha się białkami ta mała bazooka.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tu masz wersję bez pompy ale wystarczy , że trochę pokręcisz lygą i będzie ok. Ten kociołek ma podwójna ściankę więc temperatura spada naprawdę powoli. Czas grzania przy zacieraniu jest bardzo krótka załącza się może kilka razy.

Zobacz ofertę:
https://allegro.pl/oferta/kociol-warzelny-z-panelem-sterowania-3000w-25l-11572923638

Pobierz aplikację Allegro - najlepsze ceny, największy wybór, darmowe dostawy.
https://allegro.pl/apka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.