Skocz do zawartości

Wymiennik ciepła, czy moze zardzewieć?


maciek1221

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, po 3 latach sprawdziłem moj wymiennik ciepla firmy promag i mam problem. Płuczę go już ktorys raz wodą/naoh/starsanem i wylatuje z niego brazowa woda jakby byl zardzewiały w środku. Po plukaniu niby jest ok a za parę dni znowu wylatuje brązowa woda. Możliwe że uszkodziłem go wczesniej NaOH i teraz takie efekty? Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, maciek1221 napisał:

Cześć, po 3 latach sprawdziłem moj wymiennik ciepla firmy promag i mam problem. Płuczę go już ktorys raz wodą/naoh/starsanem i wylatuje z niego brazowa woda jakby byl zardzewiały w środku. Po plukaniu niby jest ok a za parę dni znowu wylatuje brązowa woda. Możliwe że uszkodziłem go wczesniej NaOH i teraz takie efekty? Pozdro

@maciek1221 StarSan to kwas ortofosforowy. Wymienniki są najczęściej lutowane miedzią, w długim kontakcie, o ile się nie mylę, to będzie powodować korozję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, DanielN napisał:

@maciek1221 StarSan to kwas ortofosforowy. Wymienniki są najczęściej lutowane miedzią, w długim kontakcie, o ile się nie mylę, to będzie powodować korozję.

To jest korozja do wypłukania i nie zalewać starsanem, czy wymiennik do wyrzucenia?

31 minut temu, Krzyżak napisał:

Zalej octem, zostaw na noc i rano wypłucz. Powinno być ok.

Octem po prostu, czy jakis roztwór z goracą wodą?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo ważne by NIGDY nie wytrawiać miedzi w occie! Powstają w czasie takiej reakcji bardzo trujące związki które łatwo mogą się przedostać do alkoholu mianowicie hydroksyoctan miedzi(II) tzw. grynszpan.
Jest to  trucizna po dziś dzień używana do tępienia szkodników.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miedź nie reaguje z kwasem octowym.

 

Cytat

Do czyszczenia miedzi, na której pojawiło się silne utlenienie (czarne) lub grynszpan (niebiesko-zielony), stosuj ocet lub środki zawierające kwas szczawiowy. (...) Utleniacze, jak wybielacz lub nadtlenek wodoru wchodzą w reakcję z miedzią i prowadzą do jej szybkiego czernienia w miarę tworzenia się tlenków. Takie czarne tlenki nie chronią powierzchni przed dalszą korozją ...

"Jak warzyć piwo" - John J. Palmer str. 582-583

 

Edytowane przez Krzyżak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, maciek1221 napisał:

wylatuje z niego brazowa woda

czy jesteś pewien czy to korozja, czy tylko złogi organiczne, które się tam odłożyły przez okres użytkowania? Wymienniki zazwyczaj są wykonywane z metali nierdzewnych, więc nie sądzę by była to rdza. Jedyną możliwą korozję w tym typie wymiennika, jakiej możesz zobaczyć skutek, posiadać będzie kolor zieleni a nie brązu :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj dalej myłem wymiennik, woda była dalej zabarwiona na brązowo ale już mało, wczoraj jak przepuszczałem w obiegu zamkniętym NaOH to woda była bardziej brązowa jak brzeczka. Na koniec zalałem wymiennik nadwęglanem sodu który już chyba zakończy mycie tego wymiennika. Przypomniałem sobie jak to było z tą rdzą. Kiedyś w wiadrze zostawiłem wymiennik, węże i inne akcesoria w starsanie (albo w piro), na kilka miesięcy. Okazało się, że zaplątał się tam ocynkowany nypel do zimnej wody do wymiennika ciepła i zeżarło ocynk i zardzewiał, wszystko było w nalocie z rdzy z tego nypla. Ten nalot dostał się do wymiennika i to jego ciągle wypłukuję...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.