Skocz do zawartości

Full


rubezahl

Rekomendowane odpowiedzi

Przepis na piwo treściwe, z wyraźną goryczką. Przy zastosowaniu chmielenia na zimno ma intensywny aromat chmielowy.

(Nie jestem autorem tej receptury, często jednak - po pewnych modyfikacjach z niej korzystałem.)

 

Full

 

Pilzneński 4,0

Carapils 0,2

 

Zasyp do wody 50°C

61°C 15'

71°C 45'

76°C - filtracja

 

Gotowanie 65'

Marynka 30g w 1'

Lubelski 20g w 60'

 

Otrzymywane ok. 20l 12°Blg

 

Drożdże 2308 Munich Lager lub 2206 Bavarian Lager

 

Fermentacja: tydzień burzliwej i dwa cichej - w zalecanych dla danych drożdży temperaturach.

 

Uwagi:

Dla intensywnego aromatu, chmielić na zimno 1/3 Hop Aroma Tabs (najczęściej dodawałem pokruszoną przy przelewaniu na fermentację cichą).

Dla ciemniejszego koloru i bogatszego smaku, do zasypu dodać ciemniejszych słodów np. Carared ~0,2 kg

Edytowane przez rubezahl
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 miesięcy temu...

W tym sezonie sprawdziłem moją ulubioną recepturę z nowymi drożdżami i chmielem. Teraz już te piwa stają się 'pijalne' i muszę przyznać, że efekty są dla mnie znakomite. Z pewnością kolejne Fulle będą warzone w podobny sposób: http://www.piwo.org/forum/p89951-02-03-2011-21-07-40.html#p89951

 

Do receptur (teraz w Wiki) powrócił przepis na 'górniaka' Fulla, który był prekursorem powyższych: http://www.wiki.piwo.org/index.php/Full_Aroma_Hops_,_Carlberg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie "w ten deseń" (i też na drożdżach Czech Pils) zamierzam ćwiczyć jasne lagery w najbliższym sezonie. :D

 

Ale wydaje mi się, że czas fermentacji jest trochę... optymistyczny? Naprawdę udaje Ci się przefermentować te piwa w tydzień?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale wydaje mi się, że czas fermentacji jest trochę... optymistyczny? Naprawdę udaje Ci się przefermentować te piwa w tydzień?

Wszystkie swoje lżejsze (do 12°Blg) lagery fermentuję tydzień burzliwej i dwa cichej. Oczywiście nieraz plus dzień, dwa, zależnie od dostępnego czasu na zlewanie.

Po tygodniu raczej zawsze jest już po sprawie. Temperatury w zimnym sezonie 9-12°C

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.