Skocz do zawartości

Kociołki automatyczne.


zajaszcze

Rekomendowane odpowiedzi

22 minuty temu, zajaszcze napisał:

Potrzebuje pomocy od użytkowników kociołków.

Mam taki problem, że już drugą Warkę walczę z przypaleniami na dnie. Czy ktoś podrzucił by mi jakąś ciekawą wskazówkę.
Myślałem o tym aby od dołu zamontować mieszadło, aby przy dnie cały czas mieszało. Druga opcją jest dołożenie drugiej pompy która wymuszała by ruch wirowy na dnie.

Zmniejsz moc grzałki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na przypalanie może mieć wpływ wiele czynników.

 

1. śrutowanie - musisz pilnować aby łuska była cała i jak najmniej mąki. Po przejściu ze zwykłego gara na automat niestety musiałem odstawić żarnowy śrutownik bo za bardzo niszczył łuskę i nie dawał kontroli śrutowania. Obecnie śrutuję na chińczyku ze szczeliną 1-1,1mm i jest znacznie lepiej. Mąka oczywiście nadal jest ale tego przy śrutowaniu suchego słodu uniknąć się nie da ale znacznie mniej. Warto też delikatnie zwilżyć słód przed śrutowaniem.

 

2. Wielu użytkowników poleca aby po podgrzaniu wody wsypać słody rozmieszać aby nie doszło do zbrylenia i odczekać ok. 10 minut zanim włączysz pompę aby złoże się ułożyło. Można też wsypać słody do kosza powieszonego nad wodą i powoli zanurzyć w niej kosz ze słodem po osiągnięciu temp. delikatnie mieszając i też odczekać ok 10 min.

 

3. Moc grzałek - przy zacieraniu zmniejsz nawet o 50% - jeśli masz typowy sterownik na przekaźnikach to nie ma on sterowania PWM a kilka stopni przed osiągnięciem żądanej temperatury sterownik załącza/wyłącza przekaźniki od grzałek i ta regulacja mocy zrealizowana jest na zasadzie "impulsów" prymitywne, zawodne ale wystarczające. Mniejsza moc wydłuży jedynie w niewielkim stopniu czas podnoszenia temp. między przerwami.

 

4. Regulacja obiegu - tu musisz znaleźć kompromis. Jak mocniej zdławisz pompę nie doprowadzisz do wyciągnięcia cieczy spod młóta ale przy wolnym obiegu będą spore różnice w temperaturze pomiędzy dołem gdzie masz czujnik a górą złoża. Przy zbyt dużym obiegu możesz doprowadzić do zbicia i przytkania złoża pompa wyciągnie wszystko na górę aż do momentu przelania rurką przelewową chyba, że masz nowszy kociołek z  systemem antyprzypaleniowym ala bypass na pompie. Przy dobrze ułożonym złożu można całkiem spory przepływ mieć co wpływa na stabilną temperaturę całego złoża.


5. Musisz doczyścić i spolerować stare przypalenia jeśli tego nie zrobisz miejsca gdzie grzeją grzałki będą miały tendencje do przypalania.

 

Jeśli masz problem z uzyskaniem prawidłowej temp. już w czasie zacierania to winna jest mąka, która osiadła na dnie. Po przypalaniu dna gar nie może podnieść temp. Ważne aby wiedzieć kiedy dochodzi do przypaleń czy już w trakcie zacierania czy podczas gotowania ale moim zdaniem masz typowy problem początkującego z kociołkiem automagicznym i zbyt dużo mąki w słodzie - pkt.1,2,3.

Wszystkie te doświadczenia są opisane na forum trzeba jedynie poszukać i poczytać.

Sie mi zrobił elaborat.

Powodzenia.

Edytowane przez WojtekGaaD
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

na stole mam właściwie 2 opcje:

1. Klarstein (tu dodatkowo wybór pomiędzy Mundschenk https://www.klarstein.pl/AGD/Kotly-warzelne/Mundschenk-XXL-Kociol-do-produkcji-brzeczki-do-warzenia-piwa-XXL-Srebrny.html a Brauheld Pro  https://www.klarstein.pl/?cl=details&cnid=9398f7c54a85acd24883abf8c5776813&anid=66e878891f66b96ec99a65e91bea2cf8&varselid[0]=ce01c0bcac0375f6b3509c8371f3b65a

2. Royal Catering https://www.expondo.pl/royal-catering-kociol-warzelny-40-l-lcd-10010891?_gl=1*1jv53ar*_up*mq..&gclid=CjwKCAjw46CVBhB1EiwAgy6M4j9oM_yvxUFpdCFoyQ-jNVo7HUt7PLsN_ydC2lWIV9QNtBsLkkkiqhoCxWsQAvD_BwE

 

Royal Catering kusi ceną ale nie chciałbym zaoszczędzić paru stów żeby mieć gorszą pompkę, gorsze sita, gorszy programator itp

 

Jeśłi Waszym zdaniem sprzęt jest z grubsza tej samej jakości to wezmę tańszego Royal Catering, ale jeśli Jednak Klarstein da mi te 10% lepszy sprzęt to wolę trochę dopłacić (wtedy z kolei proszę o radę Mundschenk vs. Brauheld Pro, bo z opisu nie potrafię się zorientować który lepszy)

 

Proszę o Wasze typy bo decyzję o zakupie już podjąłem, teraz tylko wybór przede mną

 

PS. Nie dyskutujmy proszę o pojemnościach na tym etapie. To jeszcze finalnie zdecyduję ale ogólnie idę w około 40L. Nie to jednak chcę porównywać a jakość wykonania, niezawodność pompy, zaawansowanie programatora, jakość sit etc.

 

Będę wdzięczny za Wasze podpowiedzi

 

Przemek

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak Royal więc nie pomogę w wyborze. Mogę tylko powiedzieć, że mam Klarstein 65l i na tę chwilę nie mogę nic złego powiedzieć na temat tego kociołka (jeśli miałbym się czepiać to chyba tylko do tego że w mojej wersji nie ma przezroczystej pokrywy). Dla mnie priorytetem było to, żeby na raz zrobić dwie warki (oszczędność czasu) a pojemność 65l daje mi taką możliwość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten pierwszy klarstein to chyba dokładnie klon royala, (lub na odwrót) tyle że większy, ten drugi - ma pompę na zewnątrz podłączaną też do kranu, czego w royalu czasem mi brakuje i sterownik udający GF - czy lepszy od wbudowanego trudno powiedzieć.

Sam używam royala i również nie narzekam, choć stosuję głównie tryb ustawień manualnych.

Przy takich różnicach w cenie, jeżeli mniejszy kocioł jest dla ciebie ok, brałbym royala.

Edytowane przez x1d
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Weź pod uwagę, że sterownik w wersji Brauheld Pro ma tę zaletę, że możesz go obsługiwać nawet jak gar stoi na podłodze bez Twojej pozycji leżącej co daje pewną wygodę i komfort przy podnoszeniu kosza z młótem. W wersji ze sterownikiem pod garem wygodniej klika się klawiszami jak gar stoi odrobinę wyżej ale wtedy i sito podnosisz wyżej a  trochę waży wraz z wodą. Dodatkowo pompa na zewnętrz z układem antyprzypaleniowym i  możliwością przepięcia na kran jest zaletą szczególnie jak na początku masz problemy z zapychaniem czy mąką i przypalaniem a nie planujesz kilku dodatkowych usprawnień. Wszystko odnośnie tych kociołków masz opisane na piworgu trzeba poszukać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brauheld pro ma dodatkowo cyrkulację na dnie kociolka zapobiegającą przypaleniom.  Zewnętrzna pompa sprawia, że jej serwis jest łatwiejszy i teoretycznie jeśli pompa się zapcha możesz ją wyczyścić mając brzeczkę w kotle. W innych konstrukcjach brzeczkę trzeba najpierw gdzieś przelać. Zdarzyło mi się to jeden raz więc jest to możliwe. Zewnętrzny sterownik w Brauheld pro teoretycznie jest zaletą, bo może być wymieniony. Niestety w praktyce jest nie do kupienia podobnie jak te zintegrowane co jest chyba celowym działaniem producenta. Na szczęście są projekty sterowników z wifi w internecie które mogą obsługiwać kociołki i mają o wiele lepszą funkcjonalność więc można ten problem obejść. Osobiście wybrałbym Brauheld pro a Munschenk i Royal to praktycznie klon.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Witam !  Udało mi się kupić tanio Klarstein Brauheld pro 45L. Ale brakuje mu jednego ważnego elementu :  pręta stanowiącego zawieszenie kosza.

Czy mógłby ktoś zmierzyć średnicę tego pręta ?  A może udało by się zrobić fotkę jak to cudo leży na stole ?  Chyba łatwo to wyjąć.

 

Proszę o pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.