Skocz do zawartości

Pierwsza East Coast IPA i ogólnie pierwsze receptura


rybak16

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, po pół roku warzenia z przepisów i zestawów skonstruowałem sobie swoją pierwszą recepturę. Czy moglibyście dodać swoje uwagi?

Receptura znajduje się pod adresem: https://brewness.com/pl/recipe/pierwsza-walka-east-coast-ipa/view

 

To z czym mam największą niepewność to z ilością chmielu na zimno i whirlpool oraz z czasem whirlpoola. Ciężko mi ocenić ile powinno być. Dodatkowo chciałbym zmienić suchary na coś lepszego. Może polecicie drożdże, które by wniosły trochę więcej do piwa?

 

Z góry dzięki za uwagi :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W klasycznych odmianach IPA (tzn. nie wszelkich odmianach typu hazy itd. gdzie drożdże mają uzupełnić profil chmieli ładnymi estrami) lepiej żeby drożdże były jak najbardziej transparentne i nie wnosiły zbyt dużo do piwa, więc te Wyeast które dodałeś do receptury powinny być ok, niby są podobne do San Diego Super WLP które są bardzo neutralne (chociaż w moim odczuciu ciut bardziej akcentują słodowość niż US05, ale chmielowe piwa wychodzą na nich super).

 

Przy tej ilości chmieli whirlpool i cicha wydają się być ok, przesunąłbym jedynie czas tego Cascade w gotowaniu z 15' na 5' albo w ogóle na wyłączenie palnika - niech odda tyle aromatu ile się da. Jak na IPA trochę mało IBU Ci wychodzi - nie masz więcej tego Magnuma? Jeśli faktycznie wyjdzie Ci 16°Blg to będzie to gorycz może być zbyt subtelna jak na styl. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź :)  Magnuma miałem więcej niestety zdążyłem już uwarzyć zanim przeczytałem uwagę. Nie mniej trochę specjalnie chciałem IBU mieć w dolnych granicach by goryczka nie grała tutaj pierwszych skrzypiec. Z tego co wyczytałem to 42IBU to dolna granica stylu, zobaczymy co z tego wyjdzie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.