Skocz do zawartości

Objętość warki


Kamelleon

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć wszystkim,

 

Mam pytanie, mianowicie chciałbym uwarzyć swojego pierwszego torfowego whiskey stouta. Sprzęt na którym będę warzył to Grainfather G30 (30l), ilość gotowego piwa jaką chcę osiągnąć to 55l. Tutaj moje pierwsze pytanie, a właściwie prośba o wskazówki jak ugotować dwie warki na mniejszym sprzęcie by finalnie uzyskac 55l piwa nie psując piwa już na starcie.

Użyję następujących składników:

słód whiskey 75% (12,75kg)

słód pale ale 15% (2,55kg)

słód black 5% (0,85kg)

słód czekoladowy 5% (0,85kg)

chmiel magnum 100g

drożdze US-05

potencjalne wskazniki dla piwa wdł. aplikacji dla objetosci warki 23l to OG-1.060, ABV 6,5, IBU 45,8, EBC 60,9 

W tym miejscu rodzi się moje drugie pytanie ponieważ na aplikacji grainfathera domyślnie ustawia mi objętość warki na 23l (nie do końca wiem co się pod tym terminem kryje, czy objętość wody + słód czy samej wody) dla podanej warki 23l ilość wody do zacierania pokazuje 24.04l*/wody do wysładzania 18,1l (ogółem 42.14l)

*gdzie objętość garnka to 30l waga słodu ok 9kg wiec generalnie objętość powinna wyjść 31l.

Byłbym bardzo wdzięczny gdyby był ktoś w stanie skorygować moje obliczenia jak i za każdą cenną wskazówkę.

 

Z fartem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Kamelleon napisał:

na aplikacji grainfathera domyślnie ustawia mi objętość warki na 23l

Jak najedziesz myszką na tą informacje to masz tyłumaczenie. Wielkość warki to to co trafi do fermentora. Czyli jeśli ustawisz w ustawieniach, że masz 2l strat z gotowania to tak dobierze wodę byś miał 25l na koniec gotowania. Również nie może przekroczyć ze słodem 30l. Słód absorbuje około 0,8l na kilogram. Powinno się zmieścić. To ile masz wody to też zależy od tego co masz ustawione. Możesz to zmieniać. Poprzeglądaj dobrze aplikację najpierw, ustaw ile chcesz dawać wody względem słodu itp. 

 

Podziel warke na dwie, możesz mieć cięzko uzyskac po 28l z warki bo byś musiał gotować po brzegi. 

 

EDIT: Chyba troche pomieszałeś. Stwórz warkę 25l np na połowe składników i zobacz ilości wody. Nie możliwe byś użył 24+18l bo wtedy masz 35l  brzeczki a to się nie zmieści. Szczegolnie że jeśli masz wielkość warki ustawioną na 23l to nie mogło Ci tak dobrać wody że uzyskasz 35l przed gotowaniem. Odparują Ci 3l. Dodatkowo wysładzanie taką ilością może być za długie troche. 

Edytowane przez Suchejroo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź, woda do zacierania to 24l woda do wysladzania to 18l, wysladzac moge bezposrednio do tankofermentatora wiec z tym problemu. Z  tym co mówisz "trochę za długie wysładzanie", czytałem że powinno się wysładzac taka iloscia wody jaki mamy zasyp słodu, więc 9l/warka byłoby odpowiednie ?

*sorki dalem parametry dla 30l warki ( w screenach odpowiednio dla 23 i 25 litrów.)

1.PNG

2.PNG

3.PNG

4.PNG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do samego G30 nie pomogę bo nie miałem styczności, ale jeśli chodzi o osiągnięcie większej objętości z mniejszego sprzętu to sprawa wydaje się dość prosta. 

Ilość brzeczki którą chcesz uzyskasz w fermentorze dzielisz przez maksymalną ilośc jaką jesteś uzyskać za raz na swoim sprzęcie i robisz 2-3 identyczne warzenia ktore łaczysz w fementorze. 

Jeśli będzie ci brakować niewiele pojemności możesz zrobić trochę gęstszą brzeczkę i rozcienczyć ją wodą z butelki juz w fementorze. Oczywiście  z idącymi z tym wadami jak wydajność. Albo zrobić trochę mniej o ile nie zależy ci bardzo na konkretnej  liczbie.

 

Pytanie z innej strony se pozwolę. Piszesz że będziesz pierwszy raz robił to piwo. Nie wolisz zrobić mniejszej warki żeby sprawdzić i ewentualnie dopracować recepturę? 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dalej nie do końca się rozumiemy. Pierwszy raz korzystasz z apki? Na początku podajesz wartości 6% alkoholu, a obie warki które pokazałeś mają inną ilość potencjalnego alkoholu. Moim zdanie dajesz cały czas za dużo słodu. Po pierwsze jeśli dobrze rozumuje i pierwszy raz uzywasz apki GFa, więc pierwszy raz warzysz na GF? 9KG to za duzo na kocioł zacierny moim zdaniem. Mam na automatach 70 warek zrobionych i 9-10kg słodu robie na podwójnym zacieraniu. Dodatkowo nie dobieraj sobie do ilości wody wszystkiego, recepturę układasz tak, by zmieścić się w widełkach stylu. Więc ustalasz wielkość warki na 25l, dodajesz słody i manipulujesz ich ilością by uzyskać te 15BLG (nie wiem czy specjalnie używasz OG i FG  a nie BLG). Dajesz 3,5l wody na kg słodu plus doliczasz 3,5l martwej przestrzeni. Ogólnie GF ma tą wartość normalnie wpisaną. Wtedy masz ilosc do zacierania i samo Ci obliczy pozostała ilość do wysładzania. Moim zdaniem w ustawieniach masz coś nakopane, że wylicza Ci 42l wody do zacierania i wysładzania dla warki 25l. To zdecydowanie za dużo. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.