Jump to content
Sign in to follow this  
19Mateusz87

Wykonanie własnej kadzi zaciernej z blachy

Recommended Posts

Mam pomysł na prosty projekt kadzi zaciernej o dowolnej pojemności wykonanej z blachy np. 1mm, jeśli taka grubość wystarczy :) Wszystko ma mieć kształt walca z płaskim dnem a elementy będą spawane :) Wykonanie niby proste ale domyślam się, że stal w kontakcie z zacierem może wpłynąć negatywnie na jakość brzeczki :) Czy moje obawy są słuszne ?:)? Myśląc o tym doszedłem do wniosku, że wnętrze powinno być pokryte pewną warstwą ochronną :) Na Allegro znalazłem taką "farbę" http://allegro.pl/emalia-farba-ceramiczna-motip-400ml-spray-wroclaw-i1192798943.html :) Jak myślicie, spełni ona swoją rolę ?:)?

Cały ten pomysł powstał w związku z modernizacją mojego browaru a mianowicie przechodzę z kuchenki elektrycznej na gaz :) Taboret gazowy już mam, butlę też :) Do większych warek najlepszy byłby KEG 50 l ale koszt zakupu jest dość wysoki :) Postanowiłem, że może można coś tańszego zbudować i cieszyć się własną konstrukcją a nie ukrywam, że lubię majsterkować :) To co mogę sam zbudować daje mi wielką satysfakcję :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nie chcę gasić Twoich pomysłów modernizatorskich, ale jeżeli masz na myśli zwykłą blachę stalową (nie nierdzewkę), później ją malować itd itd, to lepiej i pewniej będzie Ci zakupić garnek emaliowany, albo dołożyć do kega.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cześć :)

 

W tym wypadku stal nierdzewna albo "śmierć".

Share this post


Link to post
Share on other sites

nie ma szans, ale zauważ, że ta emalia kosztuje 20 zł a pewnie jedna puszka nie wystarczy żeby grubo pokryć blachę (czyli 40 zł) plus zwykła blacha też kosztuje a 1 mm chyba będzie zbyt wiotkie jeśli planujesz zrobić gar ok. 50 l (chyba że zrobisz na zakładki). Także Za materiały pewnie zapłacisz z 50 zł a za 70-80 można wyrwać kega w otulinie. Fakt trzeba mieć farta, ale mi się udało ostatnio kupić 2 x 30 l po 20 zł sztuka. A to jednak kwasówka.

Share this post


Link to post
Share on other sites

KEG jest najlepszym rozwiązaniem ale trudno mi taki w ogóle znaleźć :) Na Allegro aukcje kończą się dość wysoko :) Jeździłem po mojej okolicy i jak do tej pory bez skutku :) Tam, gdzie likwidowali puby już wszystko jest sprzedane, nawet długo nie musieli czekać żeby to sprzedać :) Nie mam niestety możliwości spawania nierdzewki :) Pozostaje mi chyba tylko dalsze szukanie KEGa :) Domyślałem się, że będzie klapa z tym pomysłem bo to jednak farba a bez malowania pewnie by się nie obeszło :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

ja jestem z tych co twierdzą, że jak garnek ma obitą emalie to nic się nie stanie, ale żywej blachy przeciez nie można zostawić na działanie atmosferyczne, bo zaraz pordzewieje.

Co do nierdzewki to robienie samemu gara chyba tez odpada, bo arkusz blachy jest dużo droższy niż keg. Sam nie spawam, ale czy nie jest tak, że powinno się mieć jeno drut z nierdzewki ? Bo argunu nie musisz używać, paw nie musi mieć idealnego kształtu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja mam właśnie zrobiony gar z nierdzewki o grubości 1mm i dno 2 mm. Nie wiem co prawda jak to się spawa ale potwierdzam koszt samej blachy na pewno przekroczy 500 zł. Dodatkowo gar zrobiony jako prosta "tuba" bardzo się wygina i trzeba zrobić dwa przetłoczenia: na dole i na górze. Grubszego nie ma co robić bo i tak waży około 3-4 kilogramów.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mateusz jest jeszcze opcja duży gar. Byłem w środę na targu w Rybniku stoi tam babka i ma gary emaliowane w drugim gatunku miała 40 L oraz 50 L na oko wyglądały idealnie zapytałem o cenę tego dużego 50 L 100zl, czyli trochę taniej niż keg

Share this post


Link to post
Share on other sites
Sam nie spawam, ale czy nie jest tak, że powinno się mieć jeno drut z nierdzewki ? Bo argunu nie musisz używać, spaw nie musi mieć idealnego kształtu.

No nie bardzo.

Do spawania stali nierdzewnych stosujemy metodę TIG (Tungsten Inert Gas) i jak sama nazwa wskazuje łuk jarzy się pomiędzy materiałem który spawamy a nietopliwą elektrodą wolframową w osłonie gazu obojętnego dobranym odpowiednio do rodzaju spawanego metalu

Przy spawaniu kwasówki najczęściej jest to argon, ale może być ?nasz? CO2 lub hel, do butli dodaje się też czasem tlenek azotu (generalnie gaz obojętny zależy od stali jaką spawamy).

Metoda TIG jest "najczystszą" ze wszystkich procesów spawania łukowego. Pewnie pospawać bez gazu by się dało jednak spoina będzie zanieczyszczona, podatna na korozję i o dużo niższej wytrzymałości ale po co? Spawarka i tak musi być odpowiednia.

Powłoka gazu ochronnego, podawana przez dyszę palnika wokół elektrody, chłodzi elektrodę i chroni ciekły metal spoiny i nagrzaną strefę spawania łączonych elementów przed dostępem gazów z atmosfery. Jeziorko ciekłego metalu tworzone jest bez udziału topnika, niema więc wtrąceń niemetalicznych w spoinie i na jej powierzchni, a stopienie materiału rodzimego i dodatkowego odbywa się bez istotnych zmian w składzie chemicznym. Nie ma też rozprysku metalu, typowego dla innych procesów spawania łukowego.

Generalnie spawarki do spawania metodą TIG - tzw. amatorskie bez automatycznego podawania druta itg są stosunkowo tanie i spawanie nie jest trudne. Sam kiedyś nauczyłem się w pare godzin. Wiadomo super czysty spaw nie wyjdzie ale można próbować samemu. Co innego spawanie np rur czy inne dekoracyjne spawanie elementów handlowych.

W Internecie można znaleźć masę informacji o spawarkach TIG jak również o samej metodzie.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Mateusz jest jeszcze opcja duży gar. Byłem w środę na targu w Rybniku stoi tam babka i ma gary emaliowane w drugim gatunku miała 40 L oraz 50 L na oko wyglądały idealnie zapytałem o cenę tego dużego 50 L 100zl, czyli trochę taniej niż keg

Szukam czegoś większego bo w zimie planuję uwarzyć 30 l Pilsa i 20 l Portera Bałtyckiego :( Mam w domu gar 35 l i standardowe warki warzy się idealnie :( Moje pytanie jest takie czy w obecnym garze dam radę zrobić w/w piwka :) Do Pilsa potrzebuję jakieś 7 kg słodów wiec chyba dam radę ale do Portera mam zamiar użyć 10 kg słodów i tu jest problem :) Zawsze można zrobić mniejsza warkę ale jednak najlepiej mieć 20 l piwka :)

Share this post


Link to post
Share on other sites
do Portera mam zamiar użyć 10 kg słodów i tu jest problem :(

jaką chcesz mieć gęstość ?

z 10 kg to chyba spokojnie zrobisz 25 l przyzwoitej gęstości. Nawet jeśli chcesz użyć cały ten słód, wydaje mi się, że spokojnie pomieszasz go w 35 litrowym garze - tylko zaopatrz się w porządne wiosło.

Co do piw lekkich możesz spokojnie robić 50 l w tym garze który masz, używając więcej surowców a chmielić na dwa razy, czy jeszcze bardziej kontrowersyjnie - rozcieńczyć już w fermentorze.

Share this post


Link to post
Share on other sites
do Portera mam zamiar użyć 10 kg słodów i tu jest problem :(

jaką chcesz mieć gęstość ?

z 10 kg to chyba spokojnie zrobisz 25 l przyzwoitej gęstości. Nawet jeśli chcesz użyć cały ten słód' date=' wydaje mi się, że spokojnie pomieszasz go w 35 litrowym garze - tylko zaopatrz się w porządne wiosło.

Co do piw lekkich możesz spokojnie robić 50 l w tym garze który masz, używając więcej surowców a chmielić na dwa razy, czy jeszcze bardziej kontrowersyjnie - rozcieńczyć już w fermentorze.[/quote']

Receptura na Portera pochodzi z Wiki a autorem jest kolega Wena :( Piwko ma mieć 22 l i ma mieć 22°Blg :) Wena zastosował tyle słodu i na pewno tyle ma być ale u mnie z wydajnością jest różnie :) Najlepiej mi poszło w Stoucie, kiedy to z receptury na 20 l wyszło mi 25 :) Belzebub, czytając o tych wszystkich sposobach na warzenie większych warek powiem Ci, że już o tym myślałem żeby dolewać wody, żeby dzielić warki na pół albo żeby nie robić 20 l Portera tylko np.15 :) No i chyba tak będę robić bo taka możliwość też jest i może mniej wygodna niż warzenie w wielkim naczyniu ale jest :)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Dodatkowo gar zrobiony jako prosta "tuba" bardzo się wygina i trzeba zrobić dwa przetłoczenia: na dole i na górze.

W trakcie spawania stali kwasoodpornych (austenitycznych) może dochodzić i dochodzi do zmiany mikrostruktury (fazy) w wyniku rozkładu ferrytu pod wpływem wysokiej temperatury. Do tego dochodzi jeszcze skurcz spawalniczy spoin. Są to niekorzystne zjawiska w wyniku czego powstają b. duże naprężenia wewnętrzne i odkształcenia. Żeby nie zanudzać, po spawaniu zaleca się wyżarzać (przesycać) spawane elementy - lub samą spoinę specjalnym palnikiem - w temp. ok. 1000. Stosuje się też specjalne spawarki z chłodziwem.

W celu zmniejszenia tych naprężeń spawalniczych można stosować też różne zabiegi i technologie spawania. Np. spawanie punktowe, wstępne podgrzanie, stosowanie przyrządów, odpowiednia kolejność wykonania spoiny (chodzi o jak najkrótsze miejscowe nagrzewanie materiału) itp. Każdy w miarę świadomy spawacz wie jak podejść do tematu.

 

W Twoim przypadku Ciepyl gość chyba nie przyłożył się za bardzo. Pospawał za jednym zamachem od góry do dołu tak jakby spawał zwykłą elektrodą

Widziałem spawane pierścienie o średnicy 3m (coś ala garnek) które trzymały wymiar 1mm po ostygnięciu, no ale proces spawanie trwał b. długo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja tam nie przyglądałem się jak spawa i nie znam się na tym kompletnie. Być może nie trzeba było robić przetłoczeń ale powiem szczerze wole żeby były. Gar jest bardzo sztywny i nie muszę się martwić o jakiekolwiek ugięcie. Szczególnie ze warka 40 litrów trochę waży.

Share this post


Link to post
Share on other sites
zimie planuję uwarzyć 30 l Pilsa .... Do Pilsa potrzebuję jakieś 7 kg słodów

z 7 kg to byś zrobił warkę 35 litrów a może nawet i 40. Ja teraz w garnku 27 litrowym zacieram po 6-7 kg ziarna i robię warki 25 litrów. Możesz zrobić portera "na raty". Zatrzeć 1 warkę, przednia brzeczkę do zostawić, tym co wysłodzisz zatrzeć kolejną, połączyć brzeczki przednie i nachmielić, a z tego cienkusza drugiego słabe piwko na lato albo pożywkę na startery.

Share this post


Link to post
Share on other sites
z 7 kg to byś zrobił warkę 35 litrów a może nawet i 40

Receptury nie są przeze mnie wymyślone, co najwyżej trochę je modyfikuję :( W sumie dzięki takim zmianom powstają nowe "przepisy" :( Zawsze staram się kilka miesięcy przed warzeniem planować jakie gatunki piw chcę uwarzyć a następnie śledzę forum i dużo czytam o nich oraz o samym warzeniu :) Receptury czerpię z WIKI lub działu RECEPTURY na tym forum albo książki "Znakomite Piwa - Sprawdzone Receptury" :) Wielu autorów pochodzi z tego forum :) A więc zaplanowałem sobie co chcę warzyć i szukam receptur :) W książce tej znajduje się taka na Pilsa 13°Blg - receptura jedna z wielu - na 20 l :) Zmieniłem tylko proporcje na 30 l i to wszystko :) Jeśli bardzo doświadczony piwowar potrzebuje taką ilość słodu to przypuszczam, że nie mogę zmniejszać zasypu ponieważ nie otrzymam moich 30 l :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ostatniego Porteta Bałtyckiego zacierałem w garze 35l. Zasyp 12,00kg słodu z wydajnością 25,50l/22BLG.

Mieszanie było dość uciążliwe , ale uzyskanie pożądanej gęstości bez problemu.

Szukam czegoś większego bo w zimie planuję uwarzyć 30 l Pilsa i 20 l Portera Bałtyckiego :) Mam w domu gar 35 l i standardowe warki warzy się idealnie :) Moje pytanie jest takie czy w obecnym garze dam radę zrobić w/w piwka ;) Do Pilsa potrzebuję jakieś 7 kg słodów wiec chyba dam radę ale do Portera mam zamiar użyć 10 kg słodów i tu jest problem :) Zawsze można zrobić mniejsza warkę ale jednak najlepiej mieć 20 l piwka :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.