Jump to content

Budowa sterownika PID

Fearedse
 Share

Recommended Posts

Cześć, planuję zbudować sterownik z regulatorem PID. Nigdy czegoś podobnego nie składałem więc chcę się upewnić przed zakupem części czy wszystko dobrze zaplanowałem. Nie jest to idealny rysunek ale myślę, że mniej więcej widać co jak idzie. 

188772479_wIRING(1).thumb.jpg.13116f4b80f9f8356f8293e7931f5ce1.jpg

Masz błąd. Rozrysuje Ci to czytelniej. Ale daj mi chwilę.
Te wlaczniki LED (w moim zamyśle to są lampki) maja sygnalizować czy grzałka aktualnie grzeje, tak?

Albo nie będę rysował default_big_smile.png
Nie przepuszczaj pełnego obciążenia przez "włącznik LED". Zrób bypass do lampek, a grzałki podłącz tak, żeby prąd do grzałek nie miał po drodze żadnego połączenia z innymi elementami, np lampkami sygnalizującymi ich pracę. Obciążenie może być za duże na styki tych lampek. A jeśli to jest wyłącznik grzałki, to lepiej sterowanie SSR rozłączać niż obciążenie.

Zrób mi rozpiskę elementów jakie fizycznie posiadasz do poskładania tego sterownika. Bezpośrednio przełącznik (wlacznik główny) też nie powinien być obciążony, powinien być z przekaźnikiem, który dopiero poda zasilanie na resztę bebechów.

Wysłane z mojego RMX3081 przy użyciu Tapatalka

edit: moderatorskie połączenie trzech postów jeden pod drugim.

Te włączniki led to są przyciski z podświetleniem 220V. Fizycznie jeszcze nic nie zamówiłem, stąd ten temat żeby się upewnić że wszystko pasuje. :) Jeżeli ten przycisk ma się znajdować w obwodzie sterującym SSR to zakładam że nie może być to włącznik 220V bo lampka się nie włączy? Jeśli chodzi o styczniki to tylko jeden do włączenia urządzenia jest potrzebny? 

No to też przez stycznik poleć, bo nie wytrzyma Ci tego żaden mały przełącznik. Spalisz go :( jak chcesz rozłączać grzałkę to przed SSR, poza tym PID będzie wariował jak będzie pracował w jednym cyklu raz z jedną grzałka a raz z dwoma.

Siemka,

Też w sumie dawno temu zbudowałem własny sterownik PID.

https://b25dormitory.wordpress.com/brewsimplicity/

Garść informacji, która może się Tobie przydać. Niestety nigdy nie zebrałem się, żeby dokończyć artykuł  
Fajna sprawa, zerknij na literówkę;)4436743018d7e94d1530d0ee0d146442.jpg

Zrobiłem drugą wersje projektu. I pytanie, czy stycznik jest dobrze podłączony oraz czy o to chodziło z podłączeniem przycisku do włączania grzałki przed SSR. Jeżeli tak to jakie napięcie jest wysyłane przez PID do SSR żebym mógł dobrać odpowiedni przycisk z LEDem żeby lampka się zapaliła.  

257719769_WiringcontorlV2.thumb.jpg.c5fcb1c70cf8764230b20fd51a7eec46.jpg

Jeśli chodzi o grzałkę to ok, pompa dlaczego jest sterowana PIDem? Chce zrozumieć zamysł.
Co do potencjału/prądu/sygnału jakim sterowany jest SSR - zależy jaki PID sobie wybierzesz, są wersje 0-12VDC, 0-24VDC, 0-10mA, 0-21mA, przekaźnikowe...

No to też przez stycznik poleć, bo nie wytrzyma Ci tego żaden mały przełącznik. poza tym PID będzie wariował jak będzie pracował w jednym cyklu raz z jedną grzałka a raz z dwoma.

Teraz dopiero dotarło do mnie, że na schemacie miałes tylko jedna grzałkę, myślałem że masz 2 :D

W razie pytań uderzaj :) btw bardzo polecam
Zobacz ofertę:
https://allegro.pl/oferta/regulator-temperatury-omron-11256087900

Sam zamówiłem ten sterownik przed chwilą używam tego samego modelu ale z inną specyfikacja. Omron to Mercedes spośród regulatorów PID, taki nowy kosztuje dużo :D około 1700zl z tego co pamiętam, tu masz świetną ofertę, bralbym na Twoim miejscu :) wahania temperatury po auto tuningu (samostrojenie) wynoszą 0 jak ustawisz sobie temperature 64,7°C to taka temperature masz w kadzi i nie ma mowy o wahaniach nawet o 0,1°C