Skocz do zawartości

Dziwna piana w fermentorze - jakby napowietrzna gęstwa. Piwo nie fermentuje


Monty

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Mam pytanie do tych, co już trochę warek mają za sobą :)

Dziś mija 5 dni gdy uwarzyłem piwo i zazwyczaj po tym czasie jest już cisza w fermentorze i przelewam piwo na cichą zbierając przy okazji gęstwę.
Piwo już nie fermentuje ale dalej mam pianę i to nie taką jak zazwyczaj widywałem podczas burzliwej fermentacji a taką, która wygląda jak mocno napowietrzna gęstwa. Czy odczekać jeszcze kilka dni licząc aż piana zniknie czy zlać piwo znad gęstwy (spod piany) na cichą? Chciałbym odzyskać gęstwę bo dorwałem jakieś ciekawe dla mnie drożdże a poza tym chcę chmielić na zimno. 

 

Uwarzyłem APA na suchych drożdżach Lallemand - LalBrew Verdant IPA


Proszę o podpowiedzi. 

Dorzucam fotki. 

A0674CC1-125B-42AE-B634-FBAD4DBC23B3.jpeg

6B2F89DA-34A3-4F7B-ACBD-FFAFBB6BD7BF.jpeg

EB369A80-4BD2-4641-885E-03A17DD15F71.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 dni burzliwej i zlewasz na cichą? Jak masz jeszcze butelki z poprzednich warek, to lepiej jak najszybciej je wypij, bo to prawie gwarantowane granaty. 5 dni to stanowczo za mało. Zejście piany i bulkanie to nie oznaka końca fermentacji, musisz mierzyć balingometrem i dać temu znacznie więcej czasu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, ciezkicoswybrac napisał:

5 dni burzliwej i zlewasz na cichą? Jak masz jeszcze butelki z poprzednich warek, to lepiej jak najszybciej je wypij, bo to prawie gwarantowane granaty. 5 dni to stanowczo za mało. Zejście piany i bulkanie to nie oznaka końca fermentacji, musisz mierzyć balingometrem i dać temu znacznie więcej czasu. 

Na piwach z US-05 potrafi mi w 3 dni zatrzymać fermentację. Nie napisałem, że po 5 dniach chcę zlewać na cichą. Napisałem, że minęło 5 dni a ja planuję jeszcze zlać na cichą. Nie miałem nigdy granatów. Butelkuję po wcześniejszym sprawdzeniu BLG a nie z kalendarzem w ręku.

 

19 minut temu, BumBum napisał:

Poczytaj o fermentacji na Wiki piwo org.

Dzięki! Zadałem pytanie w piaskownicy po to abym uzyskał podpowiedź żebym poczytał na wiki :) To elektroda czy piwo.org? ;)

 

8 minut temu, skazi napisał:

Verdanty tak mają, że piana po fermentacji nie chce opaść albo opada bardzo powoli.

Dać jej opaść czy odczekać zaplanowany wcześniej przedział czasu na burzliwą i zlewać na cichą?

Edytowane przez Monty
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Krzyżak napisał:

Daj sobie spokój z tą cichą. Zapomnij o nim jeszcze przynajmniej na 10 dni. KISS

Poczekam aż piana zniknie. Cicha ma być u mnie symboliczna. Chcę odzyskać gęstwę i nachmielić na zimnej. Chcę na 3 dni wrzucić odpowiednie chmiele więc ta cicha to będzie u mnie właśnie 3 dni :) Dzięki za podpowiedź

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, Monty napisał:

a ile to można przechowywać w lodówce? ;)

 

Tak samo, najlepiej zużyć w ciągu tygodnia. Możesz zamieszac porządnie fermentorem kilka razy to ta piana opadnie. Zrób to dwa dni z rzędu i po pianie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Rif-Raf napisał:

Poniżej link do opisu drożdży i ich zachowania. Koledzy mieli taką samą sytuację z pianą jak Ty.

Też na nich warzyłem ale jeżeli dobrze pamiętam to mi piana zeszła. Wg poniższego linku nie masz się o co martwić.

 

...kurczę :) ciekawe te drożdże. Ewidentnie to ich cecha. Piana DOKŁADNIE taka sama u kilku piwowarów. Do tego u jednego w 3 kolejnych warkach na tych drożdżach ten sam efekt :):)

Chyba zbiorę je sterylną łychą i będzie po sprawie.

 

Dzięki za link!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra! Już wiem o co chodzi ?

Te drożdże są chore psychicznie. Jak mieszałem w wiadrze to piana znikała ale ostatecznie wracała.

Zobaczcie co robi zebrana gęstwa w słoiku ???

 

Gęstwa opadła na dół, oddzieliła się od resztek piwa a na powierzchni piwa piana ?

869CB2D6-37B5-4C0F-BEC0-FE94021EF387.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.