Skocz do zawartości

Problem z DMS


rosek

Rekomendowane odpowiedzi

Na początek biję się w pierś, gdyż prawdopodobnie przyczyną wystąpienia w mojej warce zapachu i smaku zgniłych warzyw jest zbyt mała temperatura gotowania brzeczki (raczej wykluczam zakażenie bo ze sterylizacją sprzętu bardzo się staram; oczywiście wykluczyć na 100% nie mogę)

 

A teraz pytanie: Czy warto przelewać na cichą? Czy ktoś ma doświadczenia z wystąpieniem takich objawów a potem piwo było dobre?

 

Pytam, bo nie wiem czy nie szkoda mojego czasu na mycie butelek itp.

 

Z góry dziękuję za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na początek biję się w pierś, gdyż prawdopodobnie przyczyną wystąpienia w mojej warce zapachu i smaku zgniłych warzyw jest zbyt mała temperatura gotowania brzeczki (raczej wykluczam zakażenie bo ze sterylizacją sprzętu bardzo się staram; oczywiście wykluczyć na 100% nie mogę)

DMS to aromat gotowanych warzyw, a nie zgniłych. To nie jest taki bardzo odrażający zapach, raczej coś nieokreślonego, co trochę przeszkadza. DMSu trzeba się raczej nauczyć. Jeżeli zapach jest odrażający, przywodzący na myśl zgniłe warzywa, kanalizację itd. to na 95% nie jest DMS, tylko zakażenie.

 

Wzorcem DMS jest woda z puszki konserwowej kukurydzy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak to mówią - wylać zawsze zdążysz!

 

Przelej na cichą i zobaczysz. Jak się nie będzie poprawiać tylko będzie gorsze to wylejesz.

Doświadczenia nie mam ale może to od drożdży ten zapach i smak.(?)

Napisz jaki zasyp, drożdże ile już stoi, w jakiej temp itd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli to zakażenie, to się rozhula po przelaniu piwa (np. na cichą), jak zło dostanie tlenu - i wtedy już będzie wiadomo. Podczas burzliwej nie ma co wąchać, bo się można zdziwić z jakiego smroda powstają dobre piwa, i to nie tylko lagery z ich słynnym siarkowodorem - w mojej pszenicy zapach bananów był początkowo tak intensywny, że aż nieprzyjemny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak to mówią - wylać zawsze zdążysz!

 

Przelej na cichą i zobaczysz. Jak się nie będzie poprawiać tylko będzie gorsze to wylejesz.

Doświadczenia nie mam ale może to od drożdży ten zapach i smak.(?)

Napisz jaki zasyp, drożdże ile już stoi, w jakiej temp itd.

Irish Red z przepisów konkursowych z drożdżami Safale S-04. Stoi drugi tydzień

 

Zapach raczej delikatny warzywny. Gorzej smak.

 

Przeleję na cichą to zobaczę czy to zakażenie bo jak na razie nie ma żadnych fizycznych jego znamion.

Edytowane przez rosek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli po cichej jak będzie niepijalne to nie opłaca się butelkować? Pytam bo to miało być piwko na urodziny a jak bym miał nowe robić to będę miał problem z tą ilością butelek

Edytowane przez rosek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze takie pytanie. Mierzyłem BLG bo nie ma żadnych fizycznych znamion zakażenia po przelaniu na cichą. Zeszło mi do ok 6°Blg. Czy butelkowanie jest bezpieczne?? Początkowe było 16 więc dość słabo odfermentowało

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze takie pytanie. Mierzyłem BLG bo nie ma żadnych fizycznych znamion zakażenia po przelaniu na cichą. Zeszło mi do ok 6°Blg. Czy butelkowanie jest bezpieczne?? Początkowe było 16 więc dość słabo odfermentowało

Tak jak napisał Zgoda, nie jest najgorzej ale ja i tak stawiam, że w butelkach jeszcze zejdzie 0,5-1°Blg. Dodaj glukozy/sacharozy taką ilość by uzyskać minimalne nagazowanie dla tego stylu (2,1 v/v, będzie to 100g sacharozy na 20l piwa w temp. 20°C)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Mam dodatkowe pytanie. Ponieważ ten smak zanika w butelkach. Teraz można już je pić nie ma rewelacji ale i tragedii nie ma. Pytanie jest takie czy jeżeli to był/jest DMS to czy picie tego nie zaszkodzi zdrowiu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam dodatkowe pytanie. Ponieważ ten smak zanika w butelkach. Teraz można już je pić nie ma rewelacji ale i tragedii nie ma. Pytanie jest takie czy jeżeli to był/jest DMS to czy picie tego nie zaszkodzi zdrowiu?

DMS nie jest szkodliwy. Przynajmniej w ilościach, które mogą wystąpić w piwie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

DMS nie jest szkodliwy dla zdrowia (w stężeniu występującym w piwie). Podobnie jak związek powodujący zapach zgniłych warzyw. To najczęściej związek siarki o nazwie etanotiol ( lub inny z tioli) lub Trimetylosiarczek o zapachu suszonej bądź smażonej cebuli. W zasadzie nie wynika on z zakażenia tylko nieprawidłowych warunków fermentacji lub słabej kondycji drożdży.

 

 

Łatwo te związki siarki rozróżnić po zapachu:

 

DMS - kukurydza z puszki, gotowane warzywa.

Etanotiol - ściek, gnijące warzywa.

Trimetylosiarczek - smażona cebula.

Siarkowodór - białko jaja na twardo ( wbrew pozorom nie pachnie jak siarkowodór z lekcji chemii).

Ditlenek siarki - czysty, gazowy, zapałczany zapach ( często spotykany w jasnych lagerach i pilsnerach).

 

 

Tak jak przedmówcy zauważyli wiele związków siarki zanika w trakcie leżakowania. Co zaś do ich rozpoznawania to istotne jest żeby w trakcie degustacji nie zaciągać się nimi i nie wąchać zbyt intensywnie. Węch się do nich bardzo szybko adaptuje i szybko przestajemy je czuć. Najlepiej wąchać je krótkimi wdechami w kilkunastosekundowych odstępach czasu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Siarkowodór - białko jaja na twardo ( wbrew pozorom nie pachnie jak siarkowodór z lekcji chemii).

A nie aby żółtko ugotowane na zielono?

no właśnie, żółtko chyba zawiera białka, czyli aminokwasów z siarką np cysteina

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Siarkowodór - białko jaja na twardo ( wbrew pozorom nie pachnie jak siarkowodór z lekcji chemii).

A nie aby żółtko ugotowane na zielono?

no właśnie' date=' żółtko chyba zawiera białka, czyli aminokwasów z siarką np cysteina[/quote']

A no tak, najwięcej białka jest w żółtku. ;) Ja tak potocznie to białko zrozumiałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.