Jump to content

Niskoalkoholowe [prośba o porady]

Igorrodz
 Share

Recommended Posts

Hi
Przeszukałem forum (i inne zakątki sieci) w poszukiwaniu receptury na piwo niskoalkoholowe. Proszę o wasze porady do tego, co wymyśliłem na jedną z najbliższych warek. Tu piwa ma być zaledwie 10l, może się uda zrobić coś dobrego?

Pale Ale 0,5kg

Wiedeński 0,15kg

Karmel 150 0,15kg

Pszeniczny 0,15kg

Żytni 0,15kg

Zacieranie: Pszeniczny + żytni w 50st.C przez 20min, następnie dodam ten zacier do pozostałego, zacieranego przez 60min w 72st.C. Potem wygrzew całości. Tu pytanie, czy nie spróbować w wyższej temperaturze 75st.C (boję się o "przedobrzenie" i dezaktywację enzymów)?

Chmielenie: Cascade PL (6,2% AK, mam go 100g w domu) 15g na 15 min. a następnie 15g na flame out i 20g na hop stand (80stC i mniej) - odfiltrowanie dopiero przy przelewaniu brzeczki nastawnej do wiadra na fermentację). Czy robić chmielenie na zimno podczas cichej? Chmielu jest ok czy za mało/za dużo? Drugim chmielem, który mam, jest Mandarina Bavaria (9,1% AK) -50g.

Wychodzi [szacunkowo] --- 5,6BLG, około 13IBU (balans 0,59) i 2,1% alko.

Fermentacja US-05, aby piwo było neutralne (choć zastanawiam się też nad S-33)

Wasze porady i sugestie to...?

25 minut temu, andy1856 napisał:

Na pewno zmieniłbym drożdże

Oba produkty aktualnie niedostępne. FM były sezonowe a SafBrew są tylko w paczce 500G, co jest zupełnie bez sensu w mojej sytuacji. Tak więc ten, tego... i w ogóle. 

Wg mnie spokojnie możesz zacierać w 74-75 stopniach, natomiast trzeba wtedy mocno pilnować, żeby miejscowo nie przegrzać zacieru. Możesz zwiększyć ilość wody do zacierania, np. 4l/kg. 

13 ibu nie powinno być jakaś dominującą goryczką, osobiście pewnie bym nawet nieco zwiększył, się to kwestia upodobań i tego, w co celujesz. Tak samo z chmieleniem na zimno - jeśli chcesz więcej aromatów chmielowych, to jak najbardziej warto. Choć wtedy może warto pójść w ciekawsze aromatycznie chmiele, również na etapie warzenia.

4 minuty temu, punix napisał:

13 ibu nie powinno być jakaś dominującą goryczką, osobiście pewnie bym nawet nieco zwiększył, się to kwestia upodobań i tego, w co celujesz.

13Ibu przy 5,6BLG to nie to samo, co 13Ibu przy 12BLG czy przy 18BLG, zatem niekoniecznie konieczne jest więcej w moim przypadku. Coś goryczki jeszcze dojdzie z flame out (Brewness tego nie liczy), z hop stand już nie powinno. Ok, może dać więcej chmielu Cascade PL na chmielenie whirpoolowe, muszę pomysleć...? 
P.S. Mógłbym użyć jeszcze Simcoe (12,6% AK) ;) 

Ja głównie robię niskoalkoholowe, moja rada to zmiana w zasypie. Ja dodaję zawsze około 20% Caramunicha III. Oczywiście możesz dodać jakiś odpowiednik z innej słodowni. Ale mocny ciężki karmel bardzo dodaje pełni gotowego piwa. Moi znajomi zawsze są zdziwieni jak piją moje lite'y.

W dniu 3.11.2021 o 19:07, karczmarz napisał:

Ja dodaję zawsze około 20% Caramunicha III.

Dzięki, zmieniłem karmelowy 150 ze Strzegomia na to, co zaproponowałeś - 150g.

W dniu 3.11.2021 o 14:49, andy1856 napisał:

Nie są sezonowe i są gdzieniegdzie dostępne.

Gdzie? Wskaż mi świeże. I nie w paczce 500g ;) 

Edited by Igorrodz