Skocz do zawartości

Filtracja brzeczki przed fermentacją


bigos89

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć!

 

Ostatniej niedzieli uwarzyłem pierwszą w swoim życiu warkę. Wydaję mi się, że jak na pierwszy raz wszystko poszło świetnie. Niestety, chyba przez zdenerwowanie nie przefiltrowałem brzeczki, którą przelałem do fermentora. Brzeczka była chłodzona przy pomocy wężownicy (po 30 minutach miała ok 30 st C). Pragnę zapytać, czy może to przynieść katastrofalne skutki i powinienem jak najszybciej coś z tym zrobić czy lepiej nie grzebać i przefiltrować na cichą fermentację? Pytam raczej o jakieś poważne konsekwencje niż o niuanse smakowe. Dodam, że warzone piwo to India Pale Ale. Mam nadzieję, że te mocno chmielone piwo przykryje ewentualne wady powstałe z nieodfiltrowanych chmieli i osadów.

 

Z pozdrowieniem!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć!
 
Ostatniej niedzieli uwarzyłem pierwszą w swoim życiu warkę. Wydaję mi się, że jak na pierwszy raz wszystko poszło świetnie. Niestety, chyba przez zdenerwowanie nie przefiltrowałem brzeczki, którą przelałem do fermentora. Brzeczka była chłodzona przy pomocy wężownicy (po 30 minutach miała ok 30 st C). Pragnę zapytać, czy może to przynieść katastrofalne skutki i powinienem jak najszybciej coś z tym zrobić czy lepiej nie grzebać i przefiltrować na cichą fermentację? Pytam raczej o jakieś poważne konsekwencje niż o niuanse smakowe. Dodam, że warzone piwo to India Pale Ale. Mam nadzieję, że te mocno chmielone piwo przykryje ewentualne wady powstałe z nieodfiltrowanych chmieli i osadów.
 
Z pozdrowieniem!
Jak drożdże już zadane to zostaw jak jest. Jakie grzyby i w jakiej temperaturze zadałeś ?

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zostaw jak jest. Jeśli chcesz to piwo trzymać w wiadrze przez np 3 - 4 tygodnie, to na Twoim miejscu bym tylko zlał na cichą po ponad tygodniu (kiedy to zrobić to już inna kwestia, zależy jakie drożdże, ile blg miała brzeczka i jak przebiega fermentacja). Duża ilość chmielu może sprawić, że goryczka będzie fest trawiasta, nieprzyjemna mocno. 

 

18 minut temu, bigos89 napisał:

Mam nadzieję, że te mocno chmielone piwo przykryje ewentualne wady powstałe z nieodfiltrowanych chmieli i osadów.

No właśnie przy słabo chmielonym piwie ten problem byłby mniejszy. Jak jest dużo chmielu to problem wzrasta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za podpowiedzi. Użyte drożdże to Lallemand Nottingham. Nawodnione drożdże dodałem do brzeczki o temp. 18-19 st C o zawartości 15blg ekstraktu. Chciałbym usłyszeć opinie osób, które też dały do fermentacji nieprzefiltrowaną brzeczkę.

Edytowane przez bigos89
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale wlałeś do fermentora wszystko co było w garze? Tzn. z całym "szlamem" z dna? Czy jednak trochę zostało? ;)

Ogólnie nie przejmowałbym się. Następnym razem po prostu zdekantuj znad osadów i tyle. A to niech sobie fermentuje w spokoju - będzie smakowało :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Swoje pierwsze zacierane piwo też tak zrobiłem. Na początku było świetne i miało bardzo intensywny chmielowy aromat. Niestety bardzo źle się zestarzało. Ale jak szybko to piwo wypijesz, to będzie dobrze. A pierwsze piwo pije się raczej szybko.

Edytowane przez koholet
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Obiecałem dać znać jak wyszło. We wszystkim mieliście rację. Piwo jest bardzo dobre (jak na pierwszą warkę), szybko znika, jest absolutnie pijalne i smaczne, nie ma łodygi czy trawiastości choć uważam, że jest uczucie "wysuszania" w ustach więc pozostawienie chmielin do fermentacji jakiś wpływ na pewno miało, choć nie są to skutki na tym etapie piwowarstwa tragiczne. Więc jeśli ktoś z Was znalazł się w tym wątku z podobnych powodów co ja - niech się nie przejmuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.