Skocz do zawartości

Ryż, słód, drożdże ?


bogdan62

Rekomendowane odpowiedzi

W ramach poznawania nowych smaków, przymierzam sie do użycia ryżu. Mam zamiar uwarzyć jasnego, lekkiego, dość wytrawnego lagerka i mam dylematy:

1.) Jakie użyć proporcje ryżu do słodu, chcę dość wytrawne, ale nie puste w smaku.

2.) Jakie użyć słody, mam różne, ale na dniach zamawiam następne, mogę uzupełnić zamówienie.

3.) Jakie użyć drożdże, dysponuję płynnymi Bavarian, Urguell i suchymi W-34/70.

4.) Jaki byłby najodpowiedniejszy sposób zacierania.

 

Byłbym wdzięczny za sugestie.

Edytowane przez bogdan62
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1) ja myślę że 20% ryżu w zasypie powinno być ok.

2) jak użyjesz 80% pilzneńskiego i 20% ryżu to wyjdzie bardzo jasne, możesz dodać jakiegoś karmelu dla koloru np caramunich

3) jako że to jest bardziej eksperyment użyłbym W-34/70

4) musisz zacząć od gotowania ryżu żeby go dobrze skleikować, potem dodać wody żeby obniżyć temp do ~60 C i dodać śrutę, trzymać 30-40 minut . Potem 72 C do negatywnej próby jodowej.

 

Kiedyś chciałem zrobić zacier na ryżu i słodzie, zacierałem podobnie, ale było na 4 kg ryżu jakieś 1,2 kg słodu. Scukrzyło się, ale nie szło tego przefiltrować. Skończyło się fermentacją w miazdze a potem wylaniu do kibla bo nieludzko waliło siarą :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2) jak użyjesz 80% pilzneńskiego i 20% ryżu to wyjdzie bardzo jasne, możesz dodać jakiegoś karmelu dla koloru np caramunich

To jaki w tym momencie ma być efekt tego ryżu? Ekonomiczny? :lol:

 

Ryżu dodaje się, żeby rozjaśnić piwo, uczynić je lżejszym. CaraMunich czy Crystal te wysiłki zniweczy.

 

Piłem kiedyś wita z dodatkiem ryżu i był spoko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć :lol:

 

Ja robiłem tak: http://www.piwo.org/forum/viewtopic.php?pid=39716#p39716

Tylko Jkocurek na zlocie mi mówił że uwarzyłem koncerniaka ;) a jasne było bardzo .............

Znaczy bardzo dobrego koncerniaka, bo zdecydowanie lepiej nachmielonego niż to co w sklepach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2) jak użyjesz 80% pilzneńskiego i 20% ryżu to wyjdzie bardzo jasne' date=' możesz dodać jakiegoś karmelu dla koloru np caramunich[/quote']

To jaki w tym momencie ma być efekt tego ryżu? Ekonomiczny? :)

 

Ryżu dodaje się, żeby rozjaśnić piwo, uczynić je lżejszym. CaraMunich czy Crystal te wysiłki zniweczy.

 

Piłem kiedyś wita z dodatkiem ryżu i był spoko.

widać, że kolega nie jada ryżu ;)

 

Pragnę poinformować, iż ryż jest droższy od słodu :) więc aspekt ekonomiczny odpada :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

może spróbuj coś takiego uwarzyć:

 

http://www.wiki.piwo.org/index.php/Standard_American_Lager

W ogólnym zarysie chyba uwarzę coś takiego, ale nie byłbym sobą, gdybym coś nie zmienił. Przede wszystkim 8-15 IBU dla mnie to zbyt mało i zrobię dekokt pojedynczy. Kombinuję, jak uniknąć problemów z filtracją, planuję nie dawać do zacieru samego ryżu, jedynie kleikować 2 razy ryż w większej ilości wody i zalać słód samym kleikiem, myślę użyć 2kg ryżu na 3kg słodu pilzneńskiego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uwarzyliśmy coś takiego http://www.piwo.org/forum/viewtopic.php?id=1673&p=4 konkretnie warka 53, wyszło bardzo fajne, bardzo jasne, mocno nachmielone piwo. W smaku przypomina nam Jevera, ale jest od niego jaśniejsze. Polecamy recepturę, w tym sezonie na pewno powtórzymy tę warkę.

 

goroncopozdrawiamy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W ogólnym zarysie chyba uwarzę coś takiego, ale nie byłbym sobą, gdybym coś nie zmienił. Przede wszystkim 8-15 IBU dla mnie to zbyt mało i zrobię dekokt pojedynczy. Kombinuję, jak uniknąć problemów z filtracją, planuję nie dawać do zacieru samego ryżu, jedynie kleikować 2 razy ryż w większej ilości wody i

O co chodzi z tym 2 krotnym kleikowaniem?

Nie wiem czy dekokcja jest dobrym pomysłem: traci się cześć enzymów a tych w zasypie 40% ryżu nie ma za wiele.

Przy poprawnym zacieraniu nie powinno być problemów z filtracją: ryż zawiera mało białka a i beta-glukanów chyba też (przynajmniej w porównaniu z niesłodowana pszenicą)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W ramach poznawania nowych smaków, przymierzam sie do użycia ryżu. Mam zamiar uwarzyć jasnego, lekkiego, dość wytrawnego lagerka i mam dylematy:

1.) Jakie użyć proporcje ryżu do słodu, chcę dość wytrawne, ale nie puste w smaku.

2.) Jakie użyć słody, mam różne, ale na dniach zamawiam następne, mogę uzupełnić zamówienie.

3.) Jakie użyć drożdże, dysponuję płynnymi Bavarian, Urguell i suchymi W-34/70.

4.) Jaki byłby najodpowiedniejszy sposób zacierania.

 

Byłbym wdzięczny za sugestie.

1. Możesz dodać 0.5 kg ryżu, max 1 kg

2. Wystarczy pilzneński

3. Jeżeli chcesz uzyskać coś w stylu amerykańskim, Urquell będą chyba najodpowiedniejsze

4. Jak masz płatki ryżowe, to zwyczajnie; jak ryż, to musisz go uprzednio skleikować

 

Przykładowy przepis

http://beer.tzo.com/beer/asp/report_recipe.asp?RegNum=587&DB=beer&VersionNum=20020916

Edytowane przez coder
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kleikowanie 2 krotne widzę w ten sposób, zalewam ryż wodą, kleikuję, zlewam kleik z nad ryżu, ponawnie zalewam go wodą, kleikuję, ponownie zlewam kleik, ryż wyrzucam, samym kleikiem zalewam słód - wydajność z ryżu marna, ale nie o to tu chodzi.. Myślę, że w ten sposób mógłbym uniknąć powstania gęstego nieprzepuszczalnego młuta, jakoś nie mam ochoty godzinami filtrować

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kleikowanie 2 krotne widzę w ten sposób, zalewam ryż wodą, kleikuję, zlewam kleik z nad ryżu, ponawnie zalewam go wodą, kleikuję, ponownie zlewam kleik, ryż wyrzucam, samym kleikiem zalewam słód - wydajność z ryżu marna, ale nie o to tu chodzi.. Myślę, że w ten sposób mógłbym uniknąć powstania gęstego nieprzepuszczalnego młuta, jakoś nie mam ochoty godzinami filtrować

To nie tak. Po poprawnym kleikowaniu ryżu uzyskasz jednolity kleik o kiślowatej konsystencji. Dasz nad nim popracować enzymom to ładnie ci to scukrzą i filtracja nie powinna stanowić problemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kolega gotował kiedyś osobiście ryż ?

 

kleikowanie, czyli pęcznienie oraz przejście skrobi r roztwór koloidalny. tak łatwo kolega nie wyciągnie skrobi z ryżu. Chyba że pod ciśnieniem gotować lub zastosować tak jak ja enzym upłynniający skrobię do dekstryn.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie tak. Po poprawnym kleikowaniu ryżu uzyskasz jednolity kleik o kiślowatej konsystencji. Dasz nad nim popracować enzymom to ładnie ci to scukrzą i filtracja nie powinna stanowić problemu.

Jeżeli tak, to co innego, z ryżem miałem do tej pory kontakt w gołąbkach. W takim razie wystarczy 0,5kg tak jak pisał Coder.

Edytowane przez bogdan62
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kolega gotował kiedyś osobiście ryż ?

 

kleikowanie, czyli pęcznienie oraz przejście skrobi r roztwór koloidalny. tak łatwo kolega nie wyciągnie skrobi z ryżu. Chyba że pod ciśnieniem gotować lub zastosować tak jak ja enzym upłynniający skrobię do dekstryn.

Ja po prostu miksuje ugotowany ryż, następnie go jeszcze dodatkowo gotuje. Tylko ta masa powinna być w miarę rzadka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 lata później...

Chciałbym odświeżyć temat. Ile maksymalnie % w zasypie mogę dać płatków ryżowych? Zależy mi na bardzo jasnym, wytrawnym AIPA. Piwo ma być na pilzneńskim premium i płatkach i tyle. Zrobiłem jakiś czas temu piwo gdzie miałem 20% płatków i wszystko było ok.

 

http://www.piwo.org/topic/15036-browar-domowy-kombajn-piwny/?do=findComment&comment=314258

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Zależy mi na bardzo jasnym, wytrawnym AIPA. Piwo ma być na pilzneńskim premium i płatkach i tyle.

Jesteś pewny czego chcesz? Dzisiaj jest moda na nazywanie aipami każdego piwa. Może chcesz Cream ale, tylko o tym nie wiesz :cool:  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak dużą siłę enzymatyczną ma ten Twój pilzneński premium? Zacier musi mieć 124 WK żeby się zatrzeć

tak w ramach douczania wkręcę się w wątek - czy dobrze rozumuję?:

żeby zatrzeć piwo 50% słodu i 50% niesłodu to słód musi mieć minimum 248WK?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.