Skocz do zawartości

Browar Smoleniak 66


sebpa

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 101
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

drozdze po #10 uwolnione, trzeba bylo cos uwarzyc

 

#11 Brownie - piwo w stylu Brown Porter, moze ostatnim rzutem na tasme wyrobie sie na konkurs.

 

zasyp

3.40 kg pale (Castle Malting) 73.6%

0.60 kg Brown (Warminister) 13.0%

0.45 kg Caramel/Crystal 200 EBC 9.7%

0.17 kg czekoladowy (Warminster) 3.7%

 

chmiele i dodatki

 

30.00 g Fuggles 5.1% a.k

5.00 g Phoenix 10.3% a.k.

18.00 g Fuggles 5.1% a.k

5.00 g EKG 4.5% a.k

5.00 g mchu irlandzkiego

4.00 g gipsu

 

drożdże

 

- Wyeast 1028 London Ale - II pokolenie

 

Zacieranie

 

na start ~16.7 l wody w temperaturze 72°C

 

- na lenia 67°C 75 min

- mash out 78°C

 

Filtracja / wysładzanie

 

wysładzanie ciągłe z uzyciem ~17 L wody o temperaturze 78°C

 

wysladzanie tym razem poszlo gladko, nie to co przy #10 Szalonych zbozach

 

Chmielenie / gotowanie

 

* 60'

* Fuggles 30g, Phoenix 5 - dodane na samym poczatku

* Fuggles 18g, EKG 5g, mech - dodane w 45 minucie gotowania

 

 

 

Brzeczka schlodzona zostala z uzyciem chlodnicy do ~30°C , wstawiona do wanny. Rano kontrola Blg wykazala ze jest troche przy duzo, trzeba bylo rozcienczyc woda, wszystkiemu winny drugi palnik, sprawil ze wiecej mi odparowalo niz przewidywalem. Rozcienczalem goraca woda bo nie mialem czasu na schladzanie, co podnioslo mi temperature brzeczki do 27stopni, nie moglem dluzej czekac i przy takiej temperaturze zadalem gestwe. Nie powinno to stanowic problemu, bo jak wychodzilem z domu byly juz tylko jakies 24 stopnie.

Wydajnosc liczona po naszemu wyszla mi 68%, czyli jak na moje dotychczasowe warzenia mniej wiecej norma.

 

teraz tylko czekac na efekt.

Edytowane przez sebpa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

#10 Szalone zboża poszly wczoraj do butelek z 145g cukru, celowalem w nagazowanie 2.7. Teraz tylko czekac na konsumpcje, piwo na wlasnym chmielu, juz nie moge sie doczekac.

A jutro bede warzyl jasna pszenice, po raz pierwszy na stefanach. Tak patrzac w przeszlosc to bylo troche tych pszenic, na 11 warek 4 to pszenice. 2 na wb-06, 1 na wyeast 3056 i jedna na zymciach II (ta niestety poszla w kanal).

 

edited:

 

zapomnialem dodac ze szalone zboza, wczorajsze butelkowanie zawdzieczaja zgodzie, to on mnie zmobilizowal, juz w lozku lezalem po ciezkim dniu... juz nawet przysypialem przy kompie, a tu odpowiedni komentarz na facebooku i zabralem sie za dezynfekcje butelek :)

Edytowane przez sebpa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

#12 Stefcio - piwo w stylu Weizen/Weissbier, jak bedzie dobre to pojedzie na konkurs poznanski

 

zasyp

2.60 kg pszeniczny (Weyermann) 60.5%

1.50 kg pilznenski (Weyermann) 34.9%

0.2 kg Carawheat 4.7%

 

 

chmiele i dodatki

 

19.00 g Perle 5.1% a.k

 

drożdże

 

- Wyeast 3068 Weihenstephan Weizen - starter z saszetki

 

Zacieranie

 

na start ~15.5 l wody w temperaturze 42°C

 

- ferulikowa 41°C 45 min

- bialkowa 52°C 15 min

- maltozowa 62°C 20 min

- dekstrynujaca 72°C 40 min

 

Filtracja / wysładzanie

 

wysładzanie ciągłe z uzyciem ~19 L wody o temperaturze 78°C

 

wysladzanie co prawda nie poszlo jakos mega gladko ze wzgledu na pszenice, ale to i tak nic w porownaniu do udreki ze slodem zytnim. Do chmielenia poszlo ~28l brzeczki.

 

Chmielenie / gotowanie

 

* 75'

* Perle 10g - dodane w 15 minucie gotowania

* Perle 9g - dodane w 45 minucie gotowania

 

do momentu chlodzenia wszystko szlo zgodnie z planem, przy chlodzeniu okazalo sie ze laczenie z chlodnica jest nieszczelne i tak na oko z 50ml wody prosto z kranu poszlo do brzeczki (miala wtedy jeszcze 80°C ), nie zastanawiajac sie dlugo poszedlem z garem do kuchni i podgrzalem do 95°C . A moze powienienem olac te troche wody z kranu?

 

Brzeczka ostatecznie zostala schlodzona do ~40°C , wstawiona do wanny. Kontrola rano wykazala 12.8°Blg, i o jeden litr za malo brzeczki niz to co wyliczone mialem w beersmith. Nastepna poprawka tempa odparowywania powinna zalatwic sprawe :lol:

Wydajnosc liczona po naszemu wyszla ~69% :smilies:

 

Drozdze zadane rano, do dobrze napowietrzonej i rozcienczonej do ~12°Blg brzeczki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

#13 Halloween Massacre - piwo w stylu Dry Stout, numer warki jak i nazwa bardzo znaczace, to byla istna rzez

 

zasyp

2.40 kg Pale (Castle Malting) 57.1%

1.10 kg platki jeczmienne blyskawiczne 26.2%

0.60 kg jeczmien palony (Weyermann) 14.3%

0.10 kg jeczmienny czekoladowy (Weyermann) 2.4%

 

chmiele i dodatki

 

50.00 g East Kent Goldings 6.5% a.k

10.00 g East Kent Goldings 4.5% a.k

 

drożdże

 

- Wyeast 1028 London Ale - gestwa II i III pokolenie, wzialem najpierw z II pokolenia ale jej bylo odrobine za malo, dorzucielm swiezo zebranej z III pokolenia - zaszla integracja miedzypokoleniowa :beer:

 

Zacieranie

 

na start ~11 l wody w temperaturze 67°C

 

- MALTOZOWO-dekstrynujaca 66°C 75min

- mash out 78°C

 

Filtracja / wysładzanie

 

wysładzanie mialo byc takie jak zwykle czyli ciagle, planowo z uzyciem 23L niemniej szybko skonczylo sie na planowaniu. Zaczely sie schody ktore dokladniej opisalem tu dry stout, platki blyskawiczne -> problem z filtracja

 

w skrocie nic nie chcialo leciec, nie pomoglo mieszanie, nawet jak stwierdzilem ze mam w nosie czy bede zlewal metna brzeczke, nic nie chcialo leciec. Nie pomoglo rozcienczenie, nie pomoglo podgrzanie. Ostatecznie pomogla ponczocha z pomoca ktorej oddzielilem brzeczke od sruty i dalej zastsowalem wysladzanie na raty do zadanej objetosci ~28L

 

Chmielenie / gotowanie

 

* 75'

* EKG 6.5% a.k 30g - dodane w 15 minucie gotowania

* EKG 6.5% a.k 20g - dodane w 45 minucie gotowania

* EKG 4.5% a.k 10g - dodane w 60 minucie gotowania

 

brzeczka standardowo schlodzona z pomoca chlodnicy do ~40°C poszla do wanny. Drozdze zostaly zadane rano. Wydajnosc mimo masakry w czasie filtracji wyszla sensowna, na poziomie 67%. Brzeczke po raz kolejny musialem rozcienczac (tym razem z uzyciem 1.5l wody) bo otrzymalem 12°Blg, a celowalem w 11.

 

Po kilku godzinach fermentacja ruszyla i juz drugi dzien niezle bulka! :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

butelki na pszenice przygotowane, jeszcze pozostaje przygotowac butelki na portera. Przyszly tydzien to butelkowanie dwoch piw i przelewanie jednego na cicha. Jak dobrze pojdzie to moze jakas pszenice sie uwarzy :) tym razem ciemniejsza.

 

 

edited:

 

nie moglem sie powstrzymac, to moj 200-tny post, jestem junior ekspertem :lol:

Edytowane przez sebpa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

#12 Stefcio - piwo w stylu Weizen/Weissbier, jak bedzie dobre to pojedzie na konkurs poznanski

Cześć Sebastian, zaprzęgłem te drożdże ostatnio do 3 warek, (3cia się fermentuje) i chętnie Ci przekażę do degustacji licząc na wzajemność. Jestem między innymi ciekaw jak na smak wpłynęła większa ilość pszenicy - u mnie 50%-50% z pilzeńskim.

 

pzdr Kryzuu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

#12 Stefcio poszedl do butelek, 44x0.5L, na refermentacje poszlo 182g cukru, planowane nagazowanie 3.0

 

Poki co pachnie intensywnie bananami, gozdziki tez sa. Sadze ze bedzie to moja najlepsza pszenica, jak to sie mowi do 5 razy sztuka ;)

 

 

edited:

 

zapomnialem oczywiscie sobie zapisac ile bylo blg i alko ;) 3.4°Blg co daje 4.6% co mi sie bardzo podoba ;)

Edytowane przez sebpa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zapomnialem zapisac ze #11 Brownie poszedl 17 listopada do butelek, na refermentacje poszlo 126g cukru, celowalem w nagazowanie 2.4

 

wczoraj po 3 dniach w butelkach otworzylem jedna, zero gazu, co mnie troche martwi bo chcialem je wyslac na konkurs, dla pewnosci do 10 butelek dodalem Safbrew S-33, za pare dni bede mial porownanie jak wyglada nagazowanie z nimi i bez.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 miesięcy temu...
  • 1 rok później...

ostatnim razem zapowiadalem powrot do warzenia ale nic z tego nie wyszlo, tym razem sie udalo, co przypieczetowalem podwojna warka. Jasne i ciemne pszeniczne, piwa warzone na wesele przyjaciela - musza wyjsc dobre.

 

pierwsza z nich

 

#14 Ślimak w pszenicy

warzone 28.05.2014

 

Surowce fermentowalne:

  • 3.0 kg pszeniczny (Weyermann)
  • 1.5 kg pilzneński (Weyermann)
  • 0.4 kg Carahell (Weyermann)
  • 0.1 kg melanoidynowy (Weyermann)

Chmiele:

  • 24g Hallertauer Mittelfrueh [4.8%]

Drożdże:

  • Wyeast Bavarian Wheat 3638

Schemat zacierania:

  • ferulikowa 44.0 C 20 min
  • maltozowa 63.0 C 25 min
  • dekstrynujaca 72.0 C 40 min
  • mash out 76.0 C 10 min

Wysładzanie i filtracja: wysładzanie w trybie ciągłym do objętości 27l

 

Czas gotowania: 60

 

Schemat chmielenia:

  • 12g Hallertauer Mittelfrueh zadany w 0'
  • 12g Hallertauer Mittelfrueh zadany w 30'

nie obylo sie bez problemow, najpierw duzy zestaw drozdzy (rowniez do innych piw) zamowilem w UK, bo wszystkie mieli i de facto wychodzilo taniej. Pozniej sie okazalo ze dostawa sie mocno opoznia, co sprawilo ze musialem zamowic przynajmiej pszeniczne drozdze u lokalnego dostawcy. Tu tez w wyniku niedogadania ze sa mi potrzebne ASAP odrobine sie dostawa opoznila. Ostatecznie drozdze otrzymalem, wczesniej poprosilem o aktywacje. W momencie kiedy je odebralem byly dwa dni po uklepaniu i praktycznie zadnych oznak zycia, saszetka byla napuchnieta moze z 1 cm. Postanowilem tak czy siak za rada Zgody wrzucic do startera na mieszadlo. I tak przez dwa dni krecac sie na karuzeli ostatecznie ruszyly. Jeszcze tylko trzymam kciuki by nie bylo zadnej infekcji.

Edytowane przez sebpa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i ciemna pszenica warzona od razu po #14

 

#15 Darth Załęski

warzone 28.05.2014

 

Surowce fermentowalne:

  • 2.75 kg pszeniczny ciemny (Steinbach)
  • 1.50 kg monachijski II (Weyermann)
  • 0.50 kg pilznenski (Weyermann)
  • 0.20 kg caraaroma (Weyermann)
  • 0.06 kg Midnight Wheat (Briess)

Chmiele:

  • 25g Hallertauer Mittelfrueh

Drożdże:

  • Wyeast Bavarian Wheat 3638

Dodatki inne:

 

 

Schemat zacierania:

  • ferulikowa 44.0 C 20 min
  • maltozowa 63.0 C 25 min
  • dekstrynujaca 72.0 C 40 min
  • mash out 76.0 C 10 min

Wysładzanie i filtracja: wysładzanie w trybie ciągłym do objętości 27l

 

Czas gotowania: 70

 

Schemat chmielenia:

  • 25g Hallertauer Mittelfrueh zadany w 0'

zapomnialem dodac ze powrot do warzenia byl zarazem testem nowego sprzetu ktory juz prawie byl gotowy 2.5 roku temu - mieszadlo i filtrator z rurki miedzianej. Obydwa elementy sprawdzily sie super w szczegolnosci filtrator bardzo dobrze poradzil sobie z pszenicznym zasypem :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

#14 Ślimak w pszenicy i #15 Darth Załęski już dziesiąty dzień fermentują, a jeszcze fermentacja burzliwa, "bulka" dosyc często, temperatura była odrobinę za mała 17C, wczoraj nagrzałem w pomieszczeniu co by przyspieszyć fermentacje i więcej bananów wyprodukowac do 23C. Oj czuję ze w środku tygodnia będę jechał na działkę butelkować.

Edytowane przez sebpa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

#14 i #15 - dwie warki na wesele przyjaciela rozeszły sie w całości (nie licząc kilku egzemplarzy które zostawiłem sobie w domu) - wyszły dobre, aczkolwiek podniesienie gwałtowne temperatury celem szybkiego dofermentowania sprawiło ze pojawił sie alkoholowy posmak - z kolejnym piwem które uwarzyłem w czwartek (19.06.2014) nie będę musiał kombinować i dam mu tyle czasu ile będzie potrzebowało

 

a co uwarzylem?

 

#16 Let's go lime!

warzone 19.06.2014

 

Surowce fermentowalne:

  • 2kg pszeniczny (Weyermann)
  • 1.5kg pilzneński (Weyermann)
  • 0.59kg Carahell (Weyermann) (tyle mi zostało w magazynku)
  • 0.2kg melanoidynowy (Weyermann)

Chmiele:

  • 35g Hallertauer Mittelfrueh

Drożdże:

  • Bavarian Wheat (Wyeast Labs #3638) - gestwa I pokolenie

Dodatki inne:

  • 66g skórka limonki

Schemat zacierania:

  • 44°C - 20' ferulikowa
  • 63°C - 25' maltozowa
  • 72°C - 40' dekstrynująca
  • 78°C - 10' mash out

Wysładzanie i filtracja: wysładzanie ciągłe z użyciem 16.5 l wody w temp. 78.0 C

 

Czas gotowania: 60'

 

Schemat chmielenia:

  • 60' - 15g Hallertauer Mittelfrueh
  • 30' - 10g Hallertauer Mittelfrueh
  • 10' - 33g skórki z limonki
  • 2' - 33g skórki z limonki
  • 1' - 10gHallertauer Mittelfrueh

do fermentatora poszło 23.5l i 11.8 Blg - ma to być piwo na lipcowe upały, odrobinę lżejsze z limonkowym orzeźwiającym smakiem i aromatem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

#16 Let's go lime! poszło na cichą, wskazanie refraktometru po korekcie wykazało 3°Blg, celowałem w wyższe. Daje to na tym etapie 4.3% ABV

Wrażenia z degustacji - świetny aromat limonki, gdzieś dalej estry bananowe i delikatne goździki. W zasadzie tak jak miało być

 

Na cichą poszło do piwnicy w 17°C

 

----

edit: beersmith jakies dziwne wyniki podaje :/ nie kumam, internetowe kalkulatory i toolkit wyliczaja tak jak powyzej i tego sie bede trzymal

Edytowane przez sebpa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

#17 Grand Prix

warzone 05.07.2014

 

Surowce fermentowalne:

  • 4.35kg pilzneński (Soufflet) 78%
  • 0.55kg pszeniczny (Steinbach) 9.9%
  • 0.38kg monachijski (Soufflet) 6.8%
  • 0.20kg caramunich II (Weyermann) 3.6%
  • 0.10kg caraaroma (Weyermann) 1.8%

Chmiele:

  • 28.5 g Magnum [12.50 %]
  • 30.0 g Chinook [11.20 %]
  • 21.0 g Centennial [10.20 %]
  • 21.0 g Simcoe [12.90 %]
  • 21.0 g Citra [13.60 %]
  • 50.0 g Amarillo [8.50 %] - Dry Hop
  • 50.0 g Centennial [10.00 %] - Dry Hop
  • 50.0 g Simcoe [13.00 %] - Dry Hop

Drożdże:

  • American Ale (Wyeast Labs #1056) - starter I pokolenie

Dodatki inne:

  • kw. fosforowy 5ml

Schemat zacierania:

  • zalanie zasypu 16.7 l wody o temp 56.0 C (stosunek wody do zasypu 3:1) - otrzymana temperatura 53.0 C
  • maltozowa podgrzewanie 12 min do 64.2°C - 60 min
  • dekstrynująca podgrzewanie 8 min do 71.0°C - 15 min
  • mash out podgrzanie 7min do 77.0°C - 4 min

Wysładzanie i filtracja: ciągłe z użyciem 16litrów skorygowanych kw. fosforowym do Ph 5.4

 

Czas gotowania: 80

 

Schemat chmielenia:

  • 60' 28.5 g Magnum [12.50 %]
  • 15' 30.0 g Chinook [11.20 %]
  • 10' 21.0 g Centennial [10.20 %]
  • 5' 21.0 g Simcoe [12.90 %]
  • po wylączeniu palnika i schłodzeniu do 80°C 21.0 g Citra [13.60 %]

Kontrola Blg° wykazała, że wydajność wyszła mi spora (76.3% licząc po naszemu, w zasadzie to rekordowa wydajność), dodatkowo ostatnio dopalam gotowanie grzałką i mam większe odparowanie brzeczki co w efekcie sprawiło że Blg miałem dużo za dużo. Musiałem brzeczkę rozcieńczyć dolewając w trakcie gotowania 4l wrzątku.

 

receptura wzorowana na recepturze Grand Prix Czesława Dziełaka. Z rzeczy zmienionych zamiast Cara Gold poszło kombo caramunich II i caraaroma. Zamiast chmielu Columbus, którego nie udało mi się zamówić poszedł Chinook

 

Ostatecznie po odrzuceniu chmielin (2l) do fermentora poszły 24 litry 15.4°Blg, fermentor poszedł na 6h do piwnicy żeby obniżyć jeszcze bardziej temperaturę. Drożdże zadane w temp 16°C, po kolejnych 6 godzinach temperatura fermentora 17°C.

post-2247-0-53082100-1404808512_thumb.jpgpost-2247-0-73768300-1404808550_thumb.jpg

Edytowane przez sebpa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.