Skocz do zawartości

Temperatura fermentacji pilsa


ervin

Rekomendowane odpowiedzi

Kolego podstawowe pytanie jakie drozdze zadałeś/ masz zamiar zadac do tej brzeczki. 

Ogolnie te temperatury sa takie nie szczególne do każdego rodzaju fermentacji. Choc lepiej gorna fermentacje dac do piwnicy i lekko otulić kurteczka :)

do dolnej fermentacji ( czyli takiej w jakiej powinien być fermentowany pils ) juz musiałbyś mieć pudelko styropianowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, ervin_rommell napisał:

Czyli śmiało robić na GLW35 i fermetor wstawić do piwnicy

Schłodzić brzeczkę do tych 10-12°C, zadać drożdże i wstawić do tych 12-14°C otoczenia będzie IMO najlepszym rozwiązaniem.

Inne pytanie - jakie BLG i litraż żeby się nie okazało, że drożdży będzie za mało.

Co do chmielenia na cichej pierwszego piwa - ja bym odpuścił.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, ervin_rommell napisał:

w jakiej temperaturze fermetowac pilsa

 

Kolego do pilsa polecam drożdże W34/70, wychodzą bardzo dobre piwa. Co do temperatury, to ja zawsze fermentowałem w lodówce w temp 8-10°C. W piwnicy masz dobrą temperaturę do górnych fermentacji, pamiętaj, że zawsze warto fermentować o kilka stopni niżej niż podaje producent drożdży, nie ma tylu niechcianych związków. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@kiwitom, daj spokój, to jego pierwsze piwo, nie ma jeszcze lodówki. 

Tak na oko dla GLW35 to w piwnicy jest dobra temperatura (ale nie znam tych drożdży, nie używałem). US-05 znam i wiem, że sobie dobrze radzą w takich temperaturach. Dla CP18 to już wydaje się za ciepło.

W34/70 to będą mieć sens jak już będziesz miał dobry sprzęt do pilnowania temperatury.

Ogólnie uważam, że lagery to zły pomysł na początek przygody z robieniem piwa, ale wielu sobie jednak radzi. Trzymam kciuki.
 

  

16 minut temu, ervin napisał:

A ile tych drożdży na 23 l brzeczki jedno czy 2 opakowania?

 

Tak, 2. Ale ja nadal ich nie polecam jak nie masz jak utrzymać temperatury tuż poniżej 10°C, a drożdże podczas fermentacji jeszcze będą grzać.

Edytowane przez pogo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, ervin napisał:

A ile tych drożdży na 23 l brzeczki jedno czy 2 opakowania?

 

 

Jedno starcza spokojnie. Ja po zlaniu pilsa zostawiam gęstwę w wiadrze i nastawiam na niej Porter Bałtycki, do niego trzeba dużo więcej drożdży, a w gęstwie jest ich akurat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, ervin napisał:

Może tak prościej na początek jeśli chodzi o temperaturę bo te 15/17 stopni fermentacji jestem wstanie utrzymać w piwnicy 

:)

To w tych 15/17 polecałbym użyć us-05. Pils to nie będzie ale i wyjdzie lepiej niż na reszcie (oczywiście w tej temperaturze). 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli nie masz ciśnienia by zrobić Pilsa, to tak będzie najłatwiej.
US-05 radzą sobie nawet w 12°C, choć wydaje mi się , że lepiej zanieść do piwnicy z brzeczce ok. 15-17°C i niech tam stygnie dalej (niech mnie ktoś poprawi jeśli piszę głupoty). I na ostatni tydzień cichej jeszcze przenieść do mieszkania by "posprzątały po sobie" (dojadły resztki cukrów i diacetylu). Czyli ze 2 tygodnie w piwnicy i 1 w mieszkaniu.

Edytowane przez pogo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

54 minuty temu, ervin napisał:

czy trzymać je narazie w domu w tych 24/25 stopni aż fermentacja ruszy czy od razu do piwnicy

Pierwsze. Na jakie drożdże się ostatecznie zdecydowałeś.

Drugie. Do ilu schlodziles brzeczkę.

 

Generalnie do piwnicy. Jeśli schlodziles brzeczkę do więcej niż 20, znieś wiadro na noc i zadaj drożdże rano jak się schłodzi. Jeśli zadałeś do brzeczki cieplejszej to jak napisał @skazisszanse na dobre piwo spadły bardzo.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, ervin napisał:

Us 05 schładzam teraz brzeczka pod prysznicem

OK. To schłódź jak najniżej Ci się uda, przelej do umytego i zdezynfekowanego fermentora, zamknij szczelnie i znieś do piwnicy. Po nocy najpewniej będzie miało odpowiednią temperaturę (ale sprawdź to zdezynfekowanym termometrem jeśli nie masz termometru przyklejonego do ścianki fermentora). Jak rano będzie jeszcze za wysoka, to poczekaj do popołudnia. Wtargaj wiadro na górę, zadaj drożdże, znieś wiadro na dół i zapomnij na dwa tygodnie.

 

Jak masz już uwodnione to słabiacko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.