Skocz do zawartości

Ekstrat Chmielowy


Jejski

Rekomendowane odpowiedzi

Witam szanowne grono piwowarów. Jest to mój pierwszy post, ale czytam od chyba roku. Zawsze twierdzę że lepiej cztać niż się powtażać. Niestety nie znalazłem podobnego problemu na forum. Warze od pół roku i mam za sobą 7 warek z zacieraniem ( czyli jestem świeży jak trawa na wiosnę) :D .

Dostałem od kolegi puszkę ekstraktu chmielowego. Na puszce jest napisane mi. "EKSTRAT CHMIELOWY CO2, PL MAG ZBIÓR 2007 , HPLC 300g ALFA NETTO 610g" . Rozumiem że jest to polskie MAGNUM ale nie wiem jak dawkować. Przegiąć z chmieleniem przy ekstrakcie chyba jest bardzo prosto, w związku z tym pytania:

1. Ile gram proponujecie do warki 20l ?

2. Czy można tym chmielić bez gotowania ?

3. Jak przechowywać po otwarciu puszki ?

 

Na pierwsze pytanie postaram się odpowiedzieć sobie w następujący sposób.

Jeśli w przykładowym przepisie jest 50g marynki o zawartości ALFA 7.7% to po przeliczeniu potrzebuję 3,85g alfa.Jaki w puszce jest 300g alfa przy masie 610g to do uzyskania tej wartości potrzebuję 7,7g ekstraktu. Już od tych wyliczeń mam kompletny marazm w głowie. Proszę o sugestie.

Pozdrawiam. Jejski

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ekstrakt nie jest rozpuszczony w CO2, tylko został wyprodukowany poprzez ekstrakcję alfa kwasów nadkrytycznym dwutlenkiem węgla.

Wygląda na to, że puszka ma 610 g netto zawatrość a w tym jest 300 g alfa kwasów (oznaczonych metodą HPLC :)) czyli 49,2 % a-k.

Marynka T90 ze zbioru 2007 zawiera ok. 7,5 % a-k, czyli stosując 30 g granulatu

do kotła wsypujesz 2,25 g a-k. Przy założeniu, że wykorzystasz 30% do brzeczki przejdzie 0,675 g a-k.

Licząc w drugą stronę może policzyć ile potrzebujesz ekstraktu dla uzyskania podobnej goryczki. Musisz tylko wiedzieć ile a-k z ekstraktu przejdzie do brzeczki (ja nie mam pojęcia, przyjąłbym 90%).

 

Tylko po co stosować ekstrakt chmielowy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 miesięcy temu...

Odświeżając temat.....czy ktoś chmielił przy pomocy ekstraktu w płynie ? Są jakieś opinie ? Szybkość, opłacalność stosowania, różnice smakowe itp ?.

 

Przy szybkich warkach zastanawiam się nad takim sposobem. Interesuje mnie tak zizomeryzowany ekstrakt jak i nie.

 

Są koledzy z doświadczeniami ?

Edytowane przez thobeta
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.