Skocz do zawartości

Kociołek z lidla czy się oplaca?


zebros512

Rekomendowane odpowiedzi

IMO zależy od budżetu, sprawności w majsterkowaniu, czasu do dyspozycji i metrażu.

Kociołek jak piszesz to kwota od niecałych 100 do 300 złych, mieszadło to wydatek pewnie około 200-250, nie wiem jak z pompą, ale do niej jeszcze kosz na młóto/ fałszywe dno jest potrzebne. Do tego zawory, uszczelki, podkładki etc. Kociołek nowy to koszt znacznie wyższy, ale używkę za podobną kwotę dostaniesz, ale musisz polować.

Sam musisz policzyć sobie te sprawy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,
 
Czy w obecnych czasach wedlug Was warto inwestować w tzw. Kociołek z lidla i przerabiać go - tj. Dorabiać mieszadło lub montowac pompe, modyfikować sterownik?
 
Czy lepiej zainwestować w jakis automatyczny kocioł?
 
Kociołków za 99złotych już sie raczej nie dostanie
Fałszywe dno można samemu zrobić za 20zl, dodatkowo worek BIAB, bardzo ułatwia.
Zawór nierdzewny 40zl z króćcami
Pompa - 80zl jakoś najtańsza na alie
Kociołek 200-300zł licz bo jak brać to tylko nierdzewka
Można dorzucić gilzę na czujnik temperatury - 30-50zł
Sterownik PID 50-70zł
Przewód silikonowy 30zł

No i teraz dlaczego fałszywe dno i worek. W fałszywym dnie robisz większe dziurki, montujesz je jakieś 4-5l nad dnem i wtedy worek idzie, który będzie spełniał funkcje filtru, a fałszywe dno tylko funkcje separacji worka od dna by spokojnie ściskało z worka i zawsze nad dnem był zapas filtratu, dzięki temu nie przypali się dni, a pompa będzie miała co zaciągać. Wtedy stosunek wody do ziarna 4l/1kg jest idealny. No i po zacieraniu i wysładzaniu, worek unosisz i masz gar czysty, tylko czysta gąbka go przetrzeć wystarczy.

Masz foto jak u mnie wyglądało, pompa droższy model co prawda, ale spokojnie taka za 80zl da radę. Do tego nie podpinałem sterownika żadnego, jak widziałem, że temperatura zacieru już osiągnięta to wyłączałem gar, a w razie potrzeby włączałem. 496b4679d59b11aa00678ec4c24be460.jpg

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fałszywe dno można samemu zrobić za 20zl, dodatkowo worek BIAB, bardzo ułatwia.
Zawór nierdzewny 40zl z króćcami
Pompa - 80zl jakoś najtańsza na alie
Kociołek 200-300zł licz bo jak brać to tylko nierdzewka
Można dorzucić gilzę na czujnik temperatury - 30-50zł
Sterownik PID 50-70zł
Przewód silikonowy 30zł

No i teraz dlaczego fałszywe dno i worek. W fałszywym dnie robisz większe dziurki, montujesz je jakieś 4-5l nad dnem i wtedy worek idzie, który będzie spełniał funkcje filtru, a fałszywe dno tylko funkcje separacji worka od dna by spokojnie ściskało z worka i zawsze nad dnem był zapas filtratu, dzięki temu nie przypali się dni, a pompa będzie miała co zaciągać. Wtedy stosunek wody do ziarna 4l/1kg jest idealny. No i po zacieraniu i wysładzaniu, worek unosisz i masz gar czysty, tylko czysta gąbka go przetrzeć wystarczy.

Masz foto jak u mnie wyglądało, pompa droższy model co prawda, ale spokojnie taka za 80zl da radę. Do tego nie podpinałem sterownika żadnego, jak widziałem, że temperatura zacieru już osiągnięta to wyłączałem gar, a w razie potrzeby włączałem. 496b4679d59b11aa00678ec4c24be460.jpg

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

A możesz napisać jak wysładzasz z tym workiem?

Wysłane z mojego SM-G781B przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wysładza, daje więcej wody na początku i kręci w kółko.
Wysladzanie też, bo po zakończeniu zacierania przepompowuje do warzelnego, a do tego dolewam wody pierw powoli z góry by ściekała sobie przez filtrat, później mieszasz j włączam cyrkulację, z góry natrysk jest, cały proces trwa 5 minut i przepompowuje to do warzelnego.

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

Tu kolega ma do sprzedania za całkiem przyzwoitą cenę
 
W tej cenie warto, ja bym brał.

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Mateusz Rosiński napisał:

Wysladzanie też, bo po zakończeniu zacierania przepompowuje do warzelnego, a do tego dolewam wody pierw powoli z góry by ściekała sobie przez filtrat, później mieszasz j włączam cyrkulację, z góry natrysk jest, cały proces trwa 5 minut i przepompowuje to do warzelnego.

To moim zdaniem trochę bez sensu. Musisz mieć 3 gary: zacierny, warzelny i z wodą do wysładzania.

Ideą eBIAB jest zamknięcie się w jednym naczyniu.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To moim zdaniem trochę bez sensu. Musisz mieć 3 gary: zacierny, warzelny i z wodą do wysładzania.
Ideą eBIAB jest zamknięcie się w jednym naczyniu.
 
Biab ma słaba wydajność, próbowałem, do tego czas warzenia u mnie to 4h od śrutowania po zadanie drozdzy i schowanie czystych garów, Warka 30-35l. Do tego jak skończę zacierać jedną Warkę i zacznę ja warzyć, mogę zacząć zacierać druga od razu i wtedy w 6h mam dwie. Z workiem już 70 warek zacierałem i na różne metody próbowałem, dużo większa wygoda jest dla mnie na 3 gary niż zamykać wszystko w jednym czy nawet na dwa. Do tego unoszenie worka czy nawijanie na łygę, zwykle się gdzieś tam nachlapie, chyba ,że masz w suficie jakiś karabińczyk czy rolkę, to może wygodniej, ale i tak po 2 latach składania sprzętu jak najwygodniejszego dla mnie, ten naprawdę robi robotę. Dodatkowo czasami robię jak ostatnio, odebrałem 15l gęstego filtratu na porter, wyszło docelowo 12l 23blg, a wysłodziny na stout i wyszło 20l 12.5blg, obie Warki warzone w tym samym czasie, no z odstępem 20 minut by chłodnice Przełączyć z gara do gara. 7f61399a18d06741bfc2a3921f4e247d.jpg

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też uważam, że 3 naczynia są wygodniejsze.
Tak tyko wspomniałem, że robisz to niekoszernie
 
Mam miejsce gdzie to trzymać, strych do użytku. Do mieszkań małych gdzie nie ma miejsca i jak ktoś jeszcze pracuje od poniedziałku do piątku, ma rodzinę, automat lepszy czy 1 gar, ale ja pracuję w nietypowym systemie więc rano żona do pracy ucieka, dzieci do przedszkola zaprowadzę i nim je odbiorę drożdże zadane, sprzęt schowany, a jeszcze czas na zrobienie obiadu jest :D także żona nie widzi tego sprzętu za często, dzieci też się nie kręcą.

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, zebros512 napisał:

Nie zaczynajac innego tematu, czy ktos robil taki system? https://www.clawhammersupply.com/products/digital-electric-120v-homebrew-beer-system
 

 

Mysle że kociołek automatyczny lepszy, Ten kosz to do wysładzania?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skazi można i wysładzać jak wyżej pisał Mateusz Rosiński.

Anteks, cyrkulacja tak jak pisze jest na górę kosza.

 

Lepszym rozwiązaniem jest kosz o pełnych bokach i siatce tylko na dnie lub fałszywe dno i worek. Wtedy brzeczka przechodzi przez całe młóto, nie ma możliwości, żeby przeleciała bokiem kosza bez filtracji młóta. W zasadzie ideowo robi się z tego RIMS. Na dole grzałka, czujnik temp. i sterownik pilnujący temperatury i pompa przepychająca brzeczkę na górę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skazi można i wysładzać jak wyżej pisał Mateusz Rosiński.
Anteks, cyrkulacja tak jak pisze jest na górę kosza.
 
Lepszym rozwiązaniem jest kosz o pełnych bokach i siatce tylko na dnie lub fałszywe dno i worek. Wtedy brzeczka przechodzi przez całe młóto, nie ma możliwości, żeby przeleciała bokiem kosza bez filtracji młóta. W zasadzie ideowo robi się z tego RIMS. Na dole grzałka, czujnik temp. i sterownik pilnujący temperatury i pompa przepychająca brzeczkę na górę.
Dokładnie, kosz o pełnych bokach idealny, ja niestety mam dziury po całości, gar ze stanów ściągany, nie jest to gar warzelny i kosz był dopasowany pod gar, ale sprawdza się nawet z tymi dziurkami. Do cyrkulacji dorzuciłem zraszacz spiralny na mufie żeby był zanurzony i nie napowietrzał podczas cyrkulacji. Na czujnik temperatury polecam gilzę, wrzucam foty na dole jak to u mnie wygląda.0e10f9d8b1ee2c8f2df7d82ae572c647.jpgf9e6b6b44b1bb71595cbf582a56eec03.jpg0b72482c28327de921fde722e6bf6e59.jpg

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, Krzyżak napisał:

Skazi można i wysładzać jak wyżej pisał Mateusz Rosiński.

Anteks, cyrkulacja tak jak pisze jest na górę kosza.

 

Lepszym rozwiązaniem jest kosz o pełnych bokach i siatce tylko na dnie lub fałszywe dno i worek. Wtedy brzeczka przechodzi przez całe młóto, nie ma możliwości, żeby przeleciała bokiem kosza bez filtracji młóta. W zasadzie ideowo robi się z tego RIMS. Na dole grzałka, czujnik temp. i sterownik pilnujący temperatury i pompa przepychająca brzeczkę na górę.

Dlatego pytałem, bo w takim przypadku brzeczka nie przeleci przez całe złoże i trzeba by mieszać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego pytałem, bo w takim przypadku brzeczka nie przeleci przez całe złoże i trzeba by mieszać
Po to też mam ten zraszacz zanurzony, rozpryskuje w środku zacieru, ale i tak mieszam kilka razy. Na początku zawsze, w trakcie zacierania tak z 2 razy i jak doleje wodę na wysladzanie to porządne mieszanie, ale robiłem porównanie i jak nie mieszałem w ogóle to wydajność była bardzo podobna.

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.