Skocz do zawartości

Własny chmielnik - kalkulacja


Krzyżak

Rekomendowane odpowiedzi

 

Witam

Rozważam założenie chmielnika w celu pozyskania trochę surowca. Czytam więc i próbuję się do tego jakoś przygotować, bo lubię mięć w miarę rozkminiony temat zanim się za niego wezmę. Nasuwają się więc pytania. Załóżmy, że docelowo po 2 latach będę miał 10 krzaków.

1. Jaki jest średni koszt roczny chemii i nawozu sztucznego na taki chmielnik ?

2. Jaki średni zbiór suchego chmielu jaki można uzyskać rocznie z takiego chmielnika ?

3. Ile trawa samodzielne ręcznie oberwanie szyszek chmielowych z takiego chmielnika /wariant, że zrywam całą roślinę ze sznura a następnie obrywam szyszki/ ?

 

Wiem, że na każde z tych pytań  odpowiedź brzmi "To zależy", ale nie chodzi mi o jakieś szczegółowe dane tylko mniej więcej chciałbym się zorientować.

Edytowane przez elroy
wydzielone z innego, zbiorczego tematu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Licząc że za sadzonkę dasz 10zl i roślinki będą dobrze rosły to według mnie koszt zakupu wróci się dopiero w 2 roku ? 

1. koszt nawozu w pierwszym roku nie wielki gdyż sadzonki są małe i nie potrzebują zbyt dużo jeśli gleba jest dobra. Później i tak im sypie po małej garści nawozu uniwersalnego.

2. W drugim roku z 6 sadzonek dwuletnich i 4 pierwszorocznych zebrałem 360g chmielu już po ususzeniu. 

3. 6 sporych dwuletnich krzaków i 4 małych jednorocznych zrywałem może ok godziny

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Też planuje założyć sobie mały chmielnik. Problem że chciałem zasadzić polskie lub niemieckie odmiany amerykańskich chmieli, których niestety jak na lekarstwo. Może znacie adresy sklepów czy hodowli gdzie można nabyć takie cudeńka: cascade, citra, chinook ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

54 minuty temu, grober75 napisał:

Też planuje założyć sobie mały chmielnik. Problem że chciałem zasadzić polskie lub niemieckie odmiany amerykańskich chmieli, których niestety jak na lekarstwo. Może znacie adresy sklepów czy hodowli gdzie można nabyć takie cudeńka: cascade, citra, chinook ?

https://wyszukiwarka.ihar.edu.pl/pl/search?query=Humulus lupulus&offer=smta

 

Polecam zajrzeć pod koniec roku albo może i teraz, sprawdzasz co mają, zamawiasz i czekasz co ci mogą dać ? ja w tym roku dostałem od nich bodajże 4 odmiany za darmo. Zamienia chyba można do stycznia składać.

IMG_20210422_101450.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, grober75 napisał:

Dzięki za info. Chyba na razie nie mają nic dla hobbystów jedynie w ramach umowy SMTA.

Dla oferty hobby nie ma nic nigdy ? ja brałem z smta, podpisujesz umowę online, w sumie do niczego cię nie zobowiązuje a z tego co słyszałem w obecnych czasach (covid) nawet nie trzeba nic podpisać, podobno po złożeniu zamówienia nie czekają na podpis umowy tylko wysyłają w określonym czasie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamówiłem. Ciekawe co z tego będą w stanie wysłać.

 

Dzisiaj otrzymałem odpowiedź że zamówienie będzie realizowane dopiero na wiosnę: Kwiecień - Maj.

 

Edytowane przez grober75
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.