Skocz do zawartości

Brewferm Blanche


Rekomendowane odpowiedzi

Mam względnie pilne pytanie.

Uwarzyłem witbiera na drożdżach Breferm Blanche, na dziś fermentacja trwa 16 dni.

Nie zlewałem na cichą, dopiero 2 dni temu zrobiłem próbę co z piwkiem.

Powiedziałbym, że efekt jest powyżej oczekiwać, z 11.5 zeszło do 3,5, co jak widzę jest może niezbyt wybitnym wynikiem, ale zazwyczaj tak wychodzi, zapach dobry, smak jeszcze lepszy. 

Czapa drożdżowa opadła parę dni temu, ale widzę, że drożdże snują się trochę po całej objętości.

Zastanawiam się co lepsze :

-odstawić na cichą, na jakiś czas , co zawsze stwarza ryzyko infekcji

-zostawić jeszcze w tym samym baniaku i rozlewać?

Zlewanie piwa to zawsze ryzyko infekcji, a witbier nie jest specjalnie nachmielony, ani alkoholowy co poprawia trwałość, a poza tym widzę z uwag innych osób, że te drożdże mogą słabo nagazować piwo po zlaniu na cichą.

Ryzyko w drugą stronę, że będzie mnóstwo osadu i mało atrakcyjne piwo.

Co polecacie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam.

Mam pytanko.

Planuję po 10-dniowej burzliwej (22C) przelać na cichą na 7 dni. 

Jaki zakres temperatur polecacie?

Chciałem w 15-16C ale znowu patrząc na opakowanie (zakres 18-24)

Mowa oczywiście o Brewferm Blanch,

Edytowane przez Jakub Dereżyński
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Panowie po 6 dniach witek zszedł z 12.5 ° na 6° wg wskazań refraktometru co daje wg różnych kalkulatorów 1,9-2-7°Blg. Zrobię pomiar za kilka dni i porównam wyniki. Problem w tym że pozostała czapa drożdżowa jak i u części z was. Samo piwo pomimo trzymanej dość nisko fermentacji 16-18°C nie wykazuje żadnych wad (siarka itp), smakuje jak typowy wit pachnie kolendrą (20g na 12l!) jest mętne można powiedzieć lekko mleczne. Planuje zlać je na 3 dni cichej i zrobić cold crash bo łyżek w niego nie chcę pchać ze względu na możliwą infekcję.

 

Proszę napiszcie czy dobrze myślę o sposobie pozbycia się piany czy macie inny sprawdzony sposób. Nie planuję zadawać nic na cichą, ma służyć ona jedynie wyklarowaniu się piwa i pozbyciu (pozostawieniu jej w fermentorze) się piany.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie po 6 dniach witek zszedł z 12.5 ° na 6° wg wskazań refraktometru co daje wg różnych kalkulatorów 1,9-2-7°Blg. Zrobię pomiar za kilka dni i porównam wyniki. Problem w tym że pozostała czapa drożdżowa jak i u części z was. Samo piwo pomimo trzymanej dość nisko fermentacji 16-18°C nie wykazuje żadnych wad (siarka itp), smakuje jak typowy wit pachnie kolendrą (20g na 12l!) jest mętne można powiedzieć lekko mleczne. Planuje zlać je na 3 dni cichej i zrobić cold crash bo łyżek w niego nie chcę pchać ze względu na możliwą infekcję.  

Proszę napiszcie czy dobrze myślę o sposobie pozbycia się piany czy macie inny sprawdzony sposób. Nie planuję zadawać nic na cichą, ma służyć ona jedynie wyklarowaniu się piwa i pozbyciu (pozostawieniu jej w fermentorze) się piany.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

U mnie tez na w Witku na tych drożdżach utrzymywała się czapa z drozdzy nawet po zakończeniu fermentacji. Ostatecznie pobujałem (lekko) wiadrem żeby to zatopić.

 

BTW 6 dni burzliwej to trochę krótki niezależnie co się dzieje w wiadrze. Ja swojego trzymałem chyba 17 dni bez przelewania.

 

No i 20 g kolendry na 12 l do dla mnie kosmos.

Ja dawałem 12 g na 22l i następnym razem dam mniej

 

 

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Zohan napisał:

No i 20 g kolendry na 12 l do dla mnie kosmos.

Ja dawałem 12 g na 22l i następnym razem dam mniej emoji846.png

 

Miało być 10g kolendry i 10g curacao a pomyłkowo poszło po 20g :wallbash:. Niezamierzony efekt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Co do samych drożdży to mogę śmiało polecić je do warzenia witków. Porównując je bezpośrednio do S-33 to blanche wg. mojej opinii są lepszymi ze względu zwarty osad w butelce już po kilku dniach! S-33 pływały w szkle przez kilka tygodni a blanche już po dwóch wyklarowały piwo dosyć ładnie. Odfermentowały o jedno plato niżej przy tym samym zasypie nie wnosząc do piwa żadnych negatywnych smaków. Jedynym minusem była czapa na wierzchu fermentującego piwa ale widocznie taka ich przypadłość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.