Skocz do zawartości

Wzrost akcyzy na piwo


grzesiuu

Rekomendowane odpowiedzi

Resort finansów właśnie przedstawił założenia do projektu ustawy o podatku akcyzowym. W moim odczuciu podwyżki wprowadza się sposobem takim, jakim wprowadzono na napoje słodzone. Rząd zadba o twoje zdrowie więc za to co kupujesz będziesz musiał zapłacić więcej. Ciekawe jaka jest korelacja wzrostu cen piwa, a produkcją domową w kraju...

https://www.money.pl/podatki/rzad-zaglada-coraz-glebiej-do-kieszeni-polakow-akcyza-na-alkohol-i-papierosy-w-gore-6691682420484736a.html

https://innpoland.pl/172031,podrozeje-alkohol-i-wyroby-tytoniowe-nowela-ustawy-o-podatku-akcyzowym

Dodać należy wzrost cen produkcji piwa ze względów na wyższe ceny energii i inflację, która w tym roku ma podobno osiągnąć rekordowe 7%. Kumulacja tych czynników wg. mnie doprowadzi do wzrostu cen na poziomie 30- 40% obecnych cen w 2022.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

48 minut temu, grzesiuu napisał:

Ciekawe jaka jest korelacja wzrostu cen piwa, a produkcją domową w kraju...

Ciekawe czy jest taki związek w ogóle. Jeśli tak, oznaczałoby to, że warzenie motywowane jest głównie ekonomicznie.

 

Zastanawia mnie także, to co jakiś czas temu się pojawiło w komentarzach relacji ze spotkania PSPD z jakimś departamentem MF, czy nie doczekamy się zwrotu akcji w postaci wprowadzenia rejestracji browarów domowych i uiszczania jakiś opłat. Szukam relacji ale znaleźć nie mogę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

3 godziny temu, zasada napisał:

Ciekawe czy jest taki związek w ogóle. Jeśli tak, oznaczałoby to, że warzenie motywowane jest głównie ekonomicznie.

W czasie wygaszania gospodarki - lockdownu wprowadzonego przez rząd Mateusza M. dużo firm musiało zawiesić swoją działalność. Pracownicy przeszli na postojowe i tym samym przychód miesięczny wyniósł 1670 netto na miesiąc. Znam osobę, która mając czas a lubi piwo wypić, wznowiła swej hobby piwowarskie. Za taką kwotę na miesiąc, to raczej się nie przelewa po opłaceniu wszystkich rachunków...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, grzesiuu napisał:

Znam osobę, która mając czas a lubi piwo wypić, wznowiła swej hobby piwowarskie.

Widzisz. Jedno, że argument anegdotyczny. Jest ładny ale trudno go traktować poważnie. Drugie sam piszesz, że jest to osoba, która już wcześniej warzyła.

Pytanie też jak liczyć zainteresowanie piwowarstwem domowym. Liczba nowych użytkowników forum piwo.org/b.biz? Członków pspd? Ilość sprzedanych zestawów startowych?

Ciekawe ale to wszystko nieostre i z jakimś opóźnieniem widoczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, grzesiuu napisał:

Ciekawe jaka jest korelacja wzrostu cen piwa, a produkcją domową w kraju...
 

Według mnie korelacja będzie prawie zerowa. Prawdopodobnie większość osób będą to powracający browarnicy.

Standardowy "amator" piwa wymaga zazwyczaj tylko 2 czynników
- aby piwo było

- i zazwyczaj aby było zimne :)

Sądzę że takich osób może być nawet 80% spożywających ten trunek. Takie osoby nie mają motywacji aby poczytać na temat warzenia, kupić zestaw startowy, nie mówiąc o czasie poświęconym na warzenie a potem oczekiwaniu na efekt. Dla takich osób efekt będzie podobny jak z podatkiem cukrowym - tak samo będą kupować ewentualnie minimalnie mniej :) 

Tak więc Państwo zarobi, koncerny nie zubożeją - może się kraftowi dostać najbardziej z racji możliwości kupna piwa w danym budżecie.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, zasada napisał:

Ciekawe czy jest taki związek w ogóle. Jeśli tak, oznaczałoby to, że warzenie motywowane jest głównie ekonomicznie.

 

Zastanawia mnie także, to co jakiś czas temu się pojawiło w komentarzach relacji ze spotkania PSPD z jakimś departamentem MF, czy nie doczekamy się zwrotu akcji w postaci wprowadzenia rejestracji browarów domowych i uiszczania jakiś opłat. Szukam relacji ale znaleźć nie mogę.

PSPD zajmuje sie czyms takim?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, anteks napisał:

PSPD zajmuje sie czyms takim?

Nie pamiętam, coś mi świta. Jak na razie znalazłem info o spotkaniu jakiejś podkomisji parlamentarnej ze stowarzyszeniem browarów (regionalnych?). Jak znajdę podlinkuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, zasada napisał:

Nie pamiętam, coś mi świta. Jak na razie znalazłem info o spotkaniu jakiejś podkomisji parlamentarnej ze stowarzyszeniem browarów (regionalnych?). Jak znajdę podlinkuję.

polskie stowarzyszenie browarów rzemieslniczych chyba dzialało

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Weźcie pod uwagę, że koszt wyprodukowania piwa w warunkach domowych również znacząco wzrósł i będzie nadal rósł z powodu wzrostu cen energii, zarówno gazu, jak i prądu. A tak na marginesie to jest coś takiego jak "krzywa równowagi rynkowej", która pokazuje że podnosząc ceny na produkt do pewnego punktu, dochody podwyższającego wzrastają, ale już od tego punktu wzwyż czym większa podwyżka cen, tym niższy dochód dla podwyższającego. 

krzywa.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, anteks napisał:

W 19 Piwowarze jest chyba relacja z tego co ja zapamiętałem: Piwowarzy domowi w sejmie - Michał Jaskólski.

Dałbym sobie rękę uciąć, że dostałem od kogoś materiały z tego spotkania w prywatnej wiadomości. Ale nie znajduję. Żeby Pazury nie zacytować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, zasada napisał:

W 19 Piwowarze jest chyba relacja z tego co ja zapamiętałem: Piwowarzy domowi w sejmie - Michał Jaskólski.

Dałbym sobie rękę uciąć, że dostałem od kogoś materiały z tego spotkania w prywatnej wiadomości. Ale nie znajduję. Żeby Pazury nie zacytować.

PANIE, nr 19 to 2015r.Tak na szybko czytając to sprawa dotyczyła "ułatwień w zakładaniu i prowadzeniu browarów rzemieślniczych"

ps coś tam wspomniano o piwowarstwie domowym na własny użytek

Edytowane przez anteks
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, anteks napisał:

PANIE, nr 19 to 2015r.Tak na szybko czytając to sprawa dotyczyła "ułatwień w zakładaniu i prowadzeniu browarów rzemieślniczych"

To może się zgadzać. Ja mam taką głowę, że dużo mieści ale żeby z tego jakaś duża korzyść była, to nie powiem.

edit: ale wracając do tematu, chodziło o to, że w komentarzach do tego spotkania obecne były takie wątki: żeby uproszczono piwowarom domowym drogę do legalnego wprowadzania do obrotu swoich wyrobów na wzór winiarzy vs. niech nic nie robią bo jeszcze będzie się trzeba rejestrować i płacić jakąś daninę za samo warzenie. W odniesieniu do postu kolegi, przypomniała mi się ta druga możliwość.

Także tego, ten.

Rząd: Obywatele! Chcemy waszego dobra.

Obywatele: Chowają swoje dobra.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, kiwitom napisał:

Weźcie pod uwagę, że koszt wyprodukowania piwa w warunkach domowych również znacząco wzrósł i będzie nadal rósł z powodu wzrostu cen energii, zarówno gazu, jak i prądu. A tak na marginesie to jest coś takiego jak "krzywa równowagi rynkowej", która pokazuje że podnosząc ceny na produkt do pewnego punktu, dochody podwyższającego wzrastają, ale już od tego punktu wzwyż czym większa podwyżka cen, tym niższy dochód dla podwyższającego. 

krzywa.jpg

Ten wykres w dużym zakresie nie ma uzasadnienia rynkowego. Skoro pan Wiesiu kupuje piwa na mecz i spotkania z kolegami po wspólnym wędkowaniu, to popyt jest wypłaszczony (sztywny). Cena więc nie ma dużej wagi co do popytu. Porównując to do papierosów, zwiększona cena nie zniechęci palacza do zakupu paczki papierosów. Z tego punktu widzenia jest to zwykłe dojenie ludzi przez ".... zmianę". Dochodzi więc w różnych krajach do paradoksów, gdzie w Norwegii lepiej i taniej zapalić marihuanę niż kupić 2 litry wódki. Dyletanci w ministerstwach (dawniej zatrudniano 13 tys. pracowników  w Warszawie) czasami osiągają "mistrzowski" poziom myśli jak Patkowski - wiceminister finansów 29 lat wykształcenie prawnicze:
https://biznes.radiozet.pl/News/Rzad-dzieki-obostrzeniom-Polacy-maja-wiecej-pieniedzy

Edytowane przez grzesiuu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Taka ciekawostka - Turcja i władze jeszcze lepsze od naszych (inflacja 50%) Zawrotne ceny alkoholu w Turcji, są ludzie którzy dzielą się jednym piwem ...
"W związku z ostatnimi zmianami dotyczącymi alkoholu, wiele sklepów monopolowych jest zagrożonych zamknięciem, a niektórzy ludzie zaczęli produkować alkohol domowym sposobem."
https://www.onet.pl/turystyka/onetpodroze/drastyczna-podwyzka-cen-alkoholu-w-turcji-ideologiczna-decyzja-prezydenta-erdogana/9d787f1,07640b54

 

Na portalu oceń piwo, czytam komentarz dotyczący Halne Mocne...
"Z tą ceną w zwykłych małych sklepikach, to trochę przegięli. U mnie skok ceny z 2.30zł na 2.80zł. Jak na tanie piwo to dużo. Nie spodziewałem się aż takiej podwyżki.."

 

Edytowane przez grzesiuu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zwiększenie opodatkowania piwa nie jest zagrożeniem dla rynku piw kraftowych. Operują na większych marżach. Zagrożeniem może być niejasność tego prawa skutkująca błędami, za które fiskus będzie konsekwentnie penalizował. Dużego podmiotu nikt nie będzie drażnił, ale mały może paść prędzej ofiarą takich błędów. A druga sprawa, że tak jak powyżej napisano wzrost opodatkowania będzie najbardziej odczuwalny na tych produktach, które są masowe i na niskiej marży.

Edytowane przez e-prezes
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, e-prezes napisał:

Zwiększenie opodatkowania piwa nie jest zagrożeniem dla rynku piw kraftowych. Operują na większych marżach. Zagrożeniem może być niejasność tego prawa skutkująca błędami, za które fiskus będzie konsekwentnie penalizował. Dużego podmiotu nikt nie będzie drażnił, ale mały może paść prędzej ofiarą takich błędów. A druga sprawa, że tak jak powyżej napisano wzrost opodatkowania będzie najbardziej odczuwalny na tych produktach, które są masowe i na niskiej marży.

I dlatego uważam, że ten kraj z takimi ludźmi - wybierającymi cały czas mniejsze zło idzie prosto ku destrukcji. Załączy taki tv z propagandą za 2 miliardy i oczy się przewracają dookoła razem z pustym mózgiem.
Ład Morawieckiego ....... itd. Prawo podatkowe powinno być jak najprostsze i jak najmniej zagmatwane, jak widać socjalistyczne pospólstwo uważa inaczej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, grzesiuu napisał:

I dlatego uważam, że ten kraj z takimi ludźmi - wybierającymi cały czas mniejsze zło idzie prosto ku destrukcji. Załączy taki tv z propagandą za 2 miliardy i oczy się przewracają dookoła razem z pustym mózgiem.
Ład Morawieckiego ....... itd. Prawo podatkowe powinno być jak najprostsze i jak najmniej zagmatwane, jak widać socjalistyczne pospólstwo uważa inaczej.

Kolego są tu różni userzy również z jak to nazwałeś z "pustym mózgiem" cieszę się, że Twój mózg jest pełny ale jak nie masz nic ciekawego do napisania to nie obrażaj innych, powklejaj swoje mądrości z pełnego mózgu na twittera i facebooka tam pewnie wszyscy "pełnomózgowcy" przyklasną i będą zadowoleni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • zasada zablokował(a) ten temat
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.