Skocz do zawartości

Przejście lvl wyżej


sajukk

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich jestem nowy na tym forum. W moim życiu uwarzyłem 3 Warki piwa z brewkitu. Przyszedł właśnie ten moment w którym chciałbym przejść na wyższy poziom czyli ekstrakty słodowe z samodzielnym Chmieleniec, i właśnie to przyciągnęło mnie na to forum. Skąd brać przepisy? To co znalazłem na forum to z zacieraniem - jak dla mnie na chwilę obecną nieosiągalne z różnych względów.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

38 minut temu, sajukk napisał:

Skąd brać przepisy?

Na forum krążył plik z przepisami z ekstraktów, przepisałem je kiedyś i wrzuciłem. Podpinam razem z przepisami John Bull ze starego sklepu Browamatora.

 

W tutejszej Wiki jest osobny dział na receptury z ekstraktów, a amerykańskie portale (np.BYO, Beer&Brewing) podają zwyczajowo dla all grain, extract i extract with steeping. Linki znajdziesz w wątku działu Receptury.

 

receptury_z_ekstraktów_forum.pdfreceptury_z_ekstraktów_JB.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, CERNUNNOS napisał:

Cześć

Zacznij właśnie od szukania na forum.

Poniżej link do zapisków forumowego eksperta w warzeniu z ekstraktów.

 

Potwierdzam receptury bardzo ciekawe :) sam wszystkie praktycznie swoje warki robilem na podstawie receptur tego kolegi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, sajukk napisał:

To co znalazłem na forum to z zacieraniem - jak dla mnie na chwilę obecną nieosiągalne z różnych względów.

Dosyć łatwo jest przekonwertować przepis z zacierania na ekstrakty. Jak będziesz miał z tym problem, to pisz do bardziej doświadczonych piwowarów, to na pewno ci pomogą. Zainteresuj się tematem "partial mash" i zainwestuj swój czas w drożdże. Ich dozowanie, propagację, oraz w warunki fementacji. Większy przeskok zaliczysz mając dopieszczony temat drożdży, niż to, że przeszedłeś na zacieranie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Odswieze temat bo też chodzi o lvl wyżej:) 

Ostatnimi czasy zastanawiałem się nad przejściem z ekstraktow na pelne zacieranie. Jednak po rozmowie z moja lepsza połówka zostalo zadane jedno kluczowe pytanie " w czym to piwo bedzie lepsze od tego co robisz obecnie ?" 

I tu pytanie do szanownego grona - jaka jest rzeczywista różnica między piwem z ekstraktow i pelnego zacierania?  Jakos musze małżonce wyjaśnić potrzebę wydania 500 zł i dłuższego czasu spędzonego na warzeniu :)

z góry dzięki :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

42 minuty temu, Łachim napisał:

Większa kontrola nad procesem, zdecydowanie mniejszy koszt słodu od ekstraktów, większy wybór surowców, "innym żony pozwalają" ;)

Dzieki :)

1. raczej moja kontrola malo ja obchodzi:) 

2. Musze sobie przeliczyć w ile czasu sie koszty zwrócą.

3. Sądzę że to również nie będzie argument :)

4." A co mnie obchodzą inne żony "

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawsze możesz zastanowić się nad BIAB, bo wtedy to masz tylko koszt worka (ja mam z Ali za chyba 30 zł) i ewentualnie większego garnka, a i to niekoniecznie. Ja odkąd "odkryłem" BIAB ani razu nie warzyłem inaczej, a piwa wychodzą mi lepsze. Wydajność mam koło 70%, a koszt słodu na 10 l przy ok. 10 blg to jakieś 8 zł, więc pewnie z 2-3 razy mniej niż ekstrakty. Przy większym wybiciu oszczędności będą jeszcze większe, podobnie jak przy zakupie worków po 25 kg.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, Łachim napisał:

Zawsze możesz zastanowić się nad BIAB, bo wtedy to masz tylko koszt worka (ja mam z Ali za chyba 30 zł) i ewentualnie większego garnka, a i to niekoniecznie. Ja odkąd "odkryłem" BIAB ani razu nie warzyłem inaczej, a piwa wychodzą mi lepsze. Wydajność mam koło 70%, a koszt słodu na 10 l przy ok. 10 blg to jakieś 8 zł, więc pewnie z 2-3 razy mniej niż ekstrakty. Przy większym wybiciu oszczędności będą jeszcze większe, podobnie jak przy zakupie worków po 25 kg.

Myslalem właśnie o biab. 

Tylko wlasnie koszt samego garnka jest masakryczny.  Ja jak zrobilem sobie wycenę "zestawu" wg własnego mniemania ro wychodzi w granicach 500 zł. To juz niestety sa koszty. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, wizi napisał:

Emalie 30l dorwiesz za ok 100zł lub mniej za używkę, 140zł na Allegro za nową. Wężyk z oplotem za 20. Fermentor z kranikiem za 30zł. Skąd te 500zł?

Ja bym powiedział, że 500 to realistyczna kwota, jeśli startuje się od zera. Nowa emalia, chłodnica z karbowanki, trzy wiadra, drobniejszy sprzęt, chemia... Ja tak to szacowałem na potrzeby pokazów i opowieści:

large.IMG_20210919_152935163.jpg.63c3cf1a9afd2292c2a3d4a9929742a0.jpg

Ale można urwać sporo w zależności co już w kuchni i kantorku się znajdzie, jeśli ma się sąsiada/ kolegę warzacego to tym bardziej (odejdzie np. chłodnica i kapslownica bo możesz pożyczyć) etc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do takiego garnka 30-40l należy doliczyć jeszcze sensowne źródło ciepła, chyba, że @Adamiko już coś ma. 

Taborety gazowe 8kW z wężem i reduktorem to cena od 100 PLN i to za takie skręcane, najprostsze.

Co do garnka to BROWMATOR ma garnek 40 l kat2 - cena 145 PLN - taki właśnie mam i przy wydajności ok 80% warze ok 25 litrów piwa, BLG ok 12, przy 5-6 kg słodu. https://browamator.pl/garnek-emaliowany-poj-40-litry-przykrywka-gat,3,5,3844

Sam warzę BIAB i przy dużym garnku koniecznie potrzebujesz chłodnicy, żeby zaoszczędzić na czasie. Sam początkowo chłodziłem w wanience z wodą plus butelki z zamrożoną wodą i to była męczarnia.

Po przejściu na BIAB szybko też kupiłem najtańszy młynek, żeby jak najdrobniej mielić słody, ok 100 PLN, chociaż można robić też na słodach zmielonych już przez sklepy.

 

Plusy przejścia na zaciernie już Ci wypisano. Minusy widzę dwa tj. zdecydowanie wydłużenie czasu całości procesu i więcej bałaganu.

 

 

Edytowane przez CERNUNNOS
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, zasada napisał:

Ja bym powiedział, że 500 to realistyczna kwota, jeśli startuje się od zera

Kilka postów wyżej napisał, że warzy z ekstraktów, a więc resztę sprzętu pewnie już ma. Jak nie ma i daje rade to przy zacieraniu też sobie poradzi. Dlatego odniosłem się do niezbędnego minimum

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, wizi napisał:

Emalie 30l dorwiesz za ok 100zł lub mniej za używkę, 140zł na Allegro za nową. Wężyk z oplotem za 20. Fermentor z kranikiem za 30zł. Skąd te 500zł?

Jak.najbardziej rozumiem ta wycenę tylko że ja chce zrobić zestaw z możliwościami dalszego upgrade. Dlatego też emalia odpada gdyż jest tam utrudnione wiercenie pod dołączanie elementów. Wezyka nie zamierzam kupować bo chce iść w BIAB. 

13 godzin temu, CERNUNNOS napisał:

Do takiego garnka 30-40l należy doliczyć jeszcze sensowne źródło ciepła, chyba, że @Adamiko już coś ma. 

Taborety gazowe 8kW z wężem i reduktorem to cena od 100 PLN i to za takie skręcane, najprostsze.

Co do garnka to BROWMATOR ma garnek 40 l kat2 - cena 145 PLN - taki właśnie mam i przy wydajności ok 80% warze ok 25 litrów piwa, BLG ok 12, przy 5-6 kg słodu. https://browamator.pl/garnek-emaliowany-poj-40-litry-przykrywka-gat,3,5,3844

Sam warzę BIAB i przy dużym garnku koniecznie potrzebujesz chłodnicy, żeby zaoszczędzić na czasie. Sam początkowo chłodziłem w wanience z wodą plus butelki z zamrożoną wodą i to była męczarnia.

Po przejściu na BIAB szybko też kupiłem najtańszy młynek, żeby jak najdrobniej mielić słody, ok 100 PLN, chociaż można robić też na słodach zmielonych już przez sklepy.

 

Plusy przejścia na zaciernie już Ci wypisano. Minusy widzę dwa tj. zdecydowanie wydłużenie czasu całości procesu i więcej bałaganu.

 

 

Nie mam możliwości używać taboretu gazowego w domu. Instalacja od gazu ziemnego wyklucza używanie butli w domu. Co do garnka  to celuje w nierdzewke z powodów które napisalem wyżej. Co do chlodnicy to mam podobne zdanie. Skoro ostudzienie 5-7 l zajmuje w granicach godziny to nawet nie chce myslec ile zajęło by chlodzenie w wannie. 

Mowisz o jakimś specjalistycznym młynku czy jakis "do wszystkiego" ?

Ja narazie opieram się na srutowaniu sklepowym.

5 godzin temu, wizi napisał:

Kilka postów wyżej napisał, że warzy z ekstraktów, a więc resztę sprzętu pewnie już ma. Jak nie ma i daje rade to przy zacieraniu też sobie poradzi. Dlatego odniosłem się do niezbędnego minimum

Taka prawda ze do ekstraktow wystarczy garnek, fermentor, worek na chmiel. Ja mam troszkę więcej sprzetu jednak do zestawu oczekiwanego jeszcze sporo zakupów:) 

 

Ni mniej dziekuje wszystkim za próbę pomocy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, anteks napisał:

Jeżeli chcesz byc taki zgodny z przepisami i nie używać butli to zostaje tylko prund. Jakiś automacik i będziesz pan zadowolony

ps no chyba że mniejsze wareczki takie 15l

No bedzie prąd. Jestem na etapie koncepcji tworzenia własnego układu do warzenia piwa :) może pozniej wrzucę jakis rysunek poglądowy. 

Automacik to narazie trochę za duże koszty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Adamiko Młynek mam taki z BIOWINu,

https://allegro.pl/oferta/uniwersalny-stolowy-srutownik-na-1kg-slodu-408500-6152897227

Znajdziesz może gdzieś taniej, tylko nie wierz w to 30 kg słodu w godzinę no chyba, że na największej szczelinie albo z wiertarką.

Na Ali też szukałem młynka ale nie znalazłem z darmową przesyłką i dlatego nie kalkulowało się tam kupować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie chodzi o to że mam zamiar iść mocno w ilość:)

Planuje warki około 40 l - i dawać pół na pół na dolną i górną fermentacje :)

Schemat ideologiczny (nie mam talentu:))

Browar.png.65e5fb48d2812eb5f032a8051446c932.png

 

1 Etap to punkty 1-4
1. Garnek 70 l

2. Grzałka 3kW
3. Chłodnica
4.Worek na słód

2 Etap to:

5. dokupienie 2 sterownika STC-1000 celem osobnego sterowania grzania i dorobienie osobnej skrzyni sterowniczej.

6. Pompa i węże celem cyrkulacji płynu. 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 29.10.2021 o 17:57, Adamiko napisał:

STC-1000

nie będzie dobrym pomysłem na obsługę grzałek. Jest to sterownik on/off z histerezą i przepływ prądu na stykach przekaźnika ma max 10A, lepszy będzie PID. Chyba, że do sterowania temp fermentacji na lodówce. Jeśli docelowo chcesz warzyć warki po 40l, a pewnie czasem i większe, to pomyśl nad płytowym wymiennikiem ciepła i pompce. Wiem, że to dużo większy koszt, ale wydaje mi się, że lepiej raz wydać więcej i mieć "full wypas", niż w ogólnym rozrachunku wydawać więcej, wymieniając sprzęt.

 

Edytowane przez smola
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.