Skocz do zawartości

Browar M+M


Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Winny wam jestem opisanie moich bojów z warzeniem piwa, o co prosiliście tu.

 

Swoją historię browar M+M zawdzięcza urlopowi w Karpaczu w zeszłym roku. Jak to bywa, gdy chodzi się po górach - wieczorem człowiek jest nieco "wymiętolony" kilkunastogodzinnym łażeniem w górę i w dół i ma ochotę napić się piwa. Jednak na żadne koncernowe jakoś nie miałem ochoty. Traf chciał, że któregoś dnia pojechaliśmy z narzeczoną do Skalnego Miasta w Czechach. Naszym przewodnikiem okazał się miłośnik czeskich piw - zachwalał je tak, że postanowiłem kilka z nich kupić i zdegustować po górskich wycieczkach. Rzeczywiście różniły się od naszych bardzo. Pełne smaku o wspaniałych aromatach chmielowo-słodowych. Doszukiwaliśmy się z narzeczoną smaków, których w polskich koncerniakach próżno szukać.

 

Po powrocie do Gdańska zacząłem w necie szukać informacji gdzie w trójmieście można napić się dobrego piwa. W taki sposób trafiłem na stronę o domowym warzeniu piwa. Zacząłem zgłębiać temat i im więcej czytałem, tym bardziej miałem ochotę spróbować warzyć własne piwo. I tak oto powstał mój nanobrowar. Swoją nazwę wziął od inicjałów imion mojego i mojej kochanej żonki, bez której warzenie piwa byłoby niemożliwe. Wprawdzie nie uczestniczy bezpośrednio w warzeniu, ale jest moim głównym kiperem i muzą.

 

A teraz przedstawię krótko historię warek jakie popełniłem.

 

Warka #1 i #2:

Pszeniczne z BA

Od początku rzuciłem się na głęboką wodę - zacząłem od zacierania. Kupiłem niezbędny sprzęt do zacierania i fermentowania. Zabrakło mi jednak dużego gara (pierwsze warzenie było na zasadzie: "Kochanie, zobacz czy ci się to spodoba. Jak zapał Ci nie minie to kupimy gar"). W związku z tym surowce na warkę 20 litrową zostały podzielone na 2 warki po 10 litrów, a i tak musiałem zacierać i chmielić w 2 garnkach. Takiej ekwilibrystyki jeszcze moja kuchnia nie widziała. Mierzenie temperatur w dwóch garnkach naraz jednym termometrem to duże wyzwanie. Na szczęście obyło się bez większych wpadek i po pewnym czasie okazało się w ślepym teście (trzech piw - 2 moje warki i jedno kupne) w gronie rodzinnym, że warka nr 1 smakowała najlepiej.

 

Warka #3

Żytnie z BA

Wyposażanie browaru zostało uzupełnione o 30 litrowy gar. Teraz warzenie było już o wiele bardziej przyjemne, chociaż jak się spodziewałem problemem była moc kuchenki. Doprowadzenie 22 litrów brzeczki do wrzenia zajęło mi około 90 minut! Zanim jednak zacząłem chmielić musiałem przebrnąć przez filtrację. A w przypadku tego piwa i wykorzystania kadzi filtrującej była to gehenna. Skończyło się na durszlaku, szmatach i wyciskaniu niczym białego sera...

Jak się spodziewałem piwo po zabutelkowaniu degradowało się błyskawicznie - inwazyjna metoda filtracji spowodowała przedostanie się do brzeczki dużej ilości skrobi i innych "śmieci". Od razu podjąłem decyzję o wyposażeniu browaru w filtrator z oplotu.

 

Warka #4

Cydr z ekstraktu

Chcąc zrobić "piwo" dla mojej drugiej połówki kupiłem ekstrakt cydru. Efekt końcowy smakował paniom, ale dla mnie smaki i aromaty "szampańskie" były nieakceptowalne. Utwierdziło mnie to w przekonaniu, że rozpoczęcie przygody z własnym piwem od zacierania było dobrym pomysłem.

 

Warka #5

Grodziskie z BA

Piwo zrobiło furorę - stosunkowo niska zawartość alkoholu w połączeniu z wędzonym aromatem i słodem czyniła z niego idealne piwo do letniego grillowania.

 

Warka #6

Pszeniczne z BA

Mając w pamięci problemy z grzaniem warki #3 i warki #5 w browarze pojawił się taboret gazowy o mocy 8KW. Teraz podgrzewanie zacieru i warzenie było już czystą przyjemnością.

 

Warka #7

Koelsch z BA

Moja druga nieudana warka.

Po uwarzeniu wyszło mi piwo w kolorze brązu. Aż musiałem sprawdzić, czy czasem coś mi się nie pomyliło bo spodziewałem się piwa jasnego. Wtedy dopiero uświadomiłem sobie, że paczka ze słodem pilzneńskim była jakaś dziwna - w środku były obecne fragmenty czarnych ziaren. Prawdopodobnie przed śrutowaniem tej partii słodu śrutowany był jakiś ciemny słód, a jego resztki zanieczyściły pilzneński.

Niestety - oprócz zmienionego koloru piwo miało również nieciekawy, bardzo gorzki smak.

 

Warka #8

Irish Red Ale z BA

Po przygodzie z Koelschem zdecydowałem się śrutować słód samemu - w browarze pojawił się śrutownik. Zapach świeżo śrutowanego słodu jest fantastyczny. Przy okazji tej warki doszło nowe doświadczenie - aby dodawać ciemne słody w postaci wywaru w zależności od obserwowanego w brzeczce koloru. Piwo wyszło po prostu zbyt ciemne. Przy okazji została po raz pierwszy wykorzystana chłodnica zanurzeniowa - chłodzenie nią brzeczki było wręcz błyskawiczne, a zużycie wody w stosunku do chłodzenia w wannie znacznie zmalało.

 

Warka #9

Milk Stout na podstawie Stouta z BA

Moja pierwsza, choć delikatna modyfikacja zestawu. Dodałem 250g laktozy. W efekcie powstało jak do tej pory najlepsze moje piwo. Goryczce od ciemnych słodów towarzyszą delikatne posmaki suszonych śliwek. Ciekaw jestem, jaki wpływ na oryginał miała dodana laktoza?

 

Warka #10

Saison z HB

O mały włos piwo to "załapałoby się" na milowy krok technologiczny w browarze - fermentację w temperaturze kontrolowanej. Niestety transport starej lodówki od rodziców żony spóźnił się o 2 dni. W tym czasie w pomieszczeniu, gdzie odbywała się burzliwa fermentacja było 24-25 stopni Celcjusza, zaś w fermentorze dochodziła do 26-27. W momencie gdy piwo wstawiałem do lodówki było już praktycznie po burzliwej. Wczoraj butelkowałem Saisona - mocno czuć fuzle...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka #11

Pszeniczne

 

Składniki:

 

2,50 kg Pszeniczny jasny

2,00 kg Pilsneński

0,20 kg Carahell

0,05 kg Zakwaszający

 

Zacieranie:

W 16 litrach wody

15 min 45,0 C

15 min 53,0 C

30 min 63,0 C

20 min 72,0 C

do 78,0 C i wysładzanie ciągłe 12 litrami wody przez 40 minut

 

Chmielenie 80 minut:

13g lubelskiego w 10 minucie

10g lubelskiego w 50 minucie

19g lubelskiego w 75 minucie

 

Wyszło 18 litrów - 14°Blg

Zadane drożdżami WB-06

Fermentacja w 16 °C

 

 

2010-09-19: piwo przelane na cichą po odfermentowaniu do 4°Blg.

2010-09-29: zabutelkowane po odfermentowaniu do 2,5°Blg.

Edytowane przez lachim078
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.