Skocz do zawartości

Studnia Angielska


bmalkow

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć.

 

Licząc pi razy drzwi wydajność masz na poziomie 55%. Mi się zdarzają do dziś dzień takie warki i nie ma dramatu. Jeśli filtracja szła jak burza spróbuj ja trochę zwolnić. Koniecznie sprawdź cukromierz, zastanów się czy pomiar był robiony we właściwej temperaturze i czy dobrze rozmieszałeś brzeczkę. Termometr możesz sprawdzić ale na 99% masz sprawny.

 

Powodzenia w następnych warkach :smilies:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym termometrem to nie byłbym do końca pewny - miałem taki żółty, cienki, bardzo popularny, firmy Alla. No i wziął mi się i słupek rozwarstwił... HGW od czego.

 

Wyrzuciłem i kupiłem taki w plastikowej obudowie, pomiar ciut łatwiejszy, bo wystarczy zanurzyć w zacierze aż do dna i zawsze się mierzy na tej samej głębokości, tylko miejsca pilnować, żeby było mniej-więcej na środku gara.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Termometr mam dokładnie taki: http://www.centrumpiwowarstwa.pl/sklep/produkty/567

Średnio nadaje się do trzymania go w garze.

Mam na oku termometr laboratoryjny 0-150°C z podziałką 0.5°C o długości całkowitej 350mm. Do nabycia w firmie Alchem.eu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W piwnicy około 16°C pewnie w nocy jest i 15?

Mam nadzieję, że moje S-04 i S-33 sobie radzą jakoś. Producent mówi "Rekomendowana temperatura fermentacji: 15C ? 24C." Więc chyba jakoś to będzie.

Teraz pytanie co tu można jeszcze zrobić? Na dolne za ciepło na górne już prawie za zimno?

Co robić?

Co robić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Do d? Temperatura w piwnicy wacha się między 14.8°C a 18.5°C

Jedyne co to uciągnie to chyba tylko Wyeast 2565 Kölsch.

Wychodzi, że o dolniakach mogę zapomnieć, a górne robić u śwagra w piwnicy (18.2°C - 18.9°C)

 

 

 

Albo wymieszam German Ale i English Ale. Będę miał ciągłość od 13°C do 20°C i nie będzie to Kölsch :okey:

Edytowane przez bmalkow
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do d? Temperatura w piwnicy wacha się między 14.8°C a 18.5°C

Jedyne co to uciągnie to chyba tylko Wyeast 2565 Kölsch.

Wychodzi, że o dolniakach mogę zapomnieć, a górne robić u śwagra w piwnicy (18.2°C - 18.9°C)

Albo wymieszam German Ale i English Ale. Będę miał ciągłość od 13°C do 20°C i nie będzie to Kölsch :okey:

Nie , nie mieszaj do tego drożdzy angielskich, kolschowe będa równie chętnie pracowac i w 20* i wyżej. Myślę, że Kolsch w 18* wyjdzie całkiem dobrze, jak możesz, to zadbaj o to żeby pierwsze 2 doby fermentacji były w 16* - np. schłódź brzeczkę przez zadaniem drożdży do 14*.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Rozlałem Dry Stouta wczoraj. Wyszło tego 40 butelek :smilies:

Tylko jednego nie rozumiem: stało to-to 6 tygodni w fermentorze!!! I dalej ma 5°Blg. Co gorsza zabutelkowałem wszystko. Najpierw odlałem próbkę do menzurki i zostawiłem, żeby piana opadła (w sumie dość nasycone CO? było już fermentorze) i zająłem się butelkowaniem. Dopiero potem sprawdziłem odczyt.

W życiu by mi przez łeb nie przeszło że po takim czasie może być tam jeszcze coś cukru.

Ciekawe czy mam granaty? Zaraz znoszę to do chłodnej (16°C) piwnicy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie. Nie odgazowałem.

Też o tym pomyślałem (dużo później).

Chyba otworzę za kilka dni jedno i zrobię pomiar odgazowanej próbki.

Mam też zwyczaj napełniania jednej butelki 0.5l po coli dla kontroli nagazowania. Jak zacznie być podejrzanie twarda, to wtedy będę się martwił dalej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

Uh! Ale się narobiło!

Po raz kolejny drożdże (US-05) opuściły fermentor i wybrały się na zwiedzanie okolicy. Wychodząc zatkały złośliwie rurkę, przez co rano fermentor wyglądał jak główny bohater filmu "Gruby i grubszy". :beer:

Niewiele chyba brakowało do eksplozji :o

Przyznam się, że dopiero teraz widzę co to znaczy "fermentacja burzliwa" :beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.