Skocz do zawartości

Zapach zakwaszania


rybak16

Rekomendowane odpowiedzi

1. Ja korzystam teraz z BeerSmith, ale ten, którego użyłeś jest godny polecenia:

https://www.brewersfriend.com/mash-chemistry-and-brewing-water-calculator/

 

2. Jeszcze masz 0,95 ml w Acid Additions (do zacieru), to 1,17 to było do wysładzania.

Edytowane przez Łachim
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, Łachim napisał:

1. Ja korzystam teraz z BeerSmith, ale ten, którego użyłeś jest godny polecenia:

https://www.brewersfriend.com/mash-chemistry-and-brewing-water-calculator/

 

2. Jeszcze masz 0,95 ml w Acid Additions (do zacieru), to 1,17 to było do wysładzania.

Tak, wiem, że do wysładzania ale jak dodałem 1,17 ml to mi zeszło może do 6ph. Do gotowej brzeczki by zejść np do 4,5 musiałem dodać około 4ml. Albo miernik mi coś źle pokazuje albo kwas mam jakiś trefny :D Czy może ph po podgrzaniu spadnie na tyle mocno, że każą tylko tyle dać? Jeżeli tak to jak weryfikujecie ph? Jakie powinno być ph wody do wysładzania przed podgrzaniem?

 

Jeszcze taka kwestia, w którym momencie obniżacie przy zakwaszaniu do 4,5? Ja to zrobiłem tak, że po wysładzaniu a przed gotowaniem zrobiłem by się nie bać, że coś zakaże dodając kwas i testując kilkukrotnie. (Oczywiście próbkę schładzałem za przed każdym pomiarem)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja dodaję czasem nawet 10 ml aby zejść 1-.5 2 stopnie. Wszystko zależy od składu wody. Woda (pewne składniki) mogą buforować pH utrzymując stałą wartość pomimo dodawania kwasu.

Poczytaj tu o alkaliczności może Ci to trochę rozjaśni. Dodatkowo dochodzi temperatura o której wcześniej pisaliśmy.

 

PH brzeczki możesz sprawdzić na początku pierwszego gotowania i oczywiście pod koniec i wtedy koryguj. Nic nie zakazisz, to jest wrzątek no i dodajesz kwas mocno stężony.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się,  że podaje w temperaturach pokojowych, to pH 4.5 też jest w pokojowej, bo chodzi o to, żeby było najwyżej takie w czasie zakwaszania, żeby hamować rozwój innych drobnoustrojów.

 

Co do wyliczeń kalkulatora, słód ma znaczne właściwości buforujące, a Ty w grist weight (waga zasypu) masz podejrzanie niską wartość 1,11 kg - na pewno tyle było? Dodatkowo, jaki to rozmiar warki? Bo przy 10 l modyfikowanej wody i takim zasypie to po gotowaniu wyjdzie jakieś 7 (?) litrów. Czy dobrze wprowadziłeś dane?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to bardziej bym typował zepsuty miernik lub błędne dane wejściowe parametrów wody niż błąd programu, ale trudno powiedzieć. Mój miernik ostatnio zaczął np. pokazywać pH 0.3-0.4 niższe niż prawidłowe. Inna sprawa, że go źle przechowywałem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli realnym jest, że by zakwasić 6,2 l wody o ph 7,2 do wartości 5,4 wystarczy 1 ml kwasu? Wydawało mi się trochę mało. Jeżeli aż tak mnie miernik przekłamuje to dość mocno z tą warką pojechałem z dodatkami kwasu :D 

 

Czy to nie jest tak, że ta woda do wysładzania w temp 25 stopni powinna mieć koło 6ph z hakiem? Gdzieś widziałem tabelkę, że podgrzanie wody do 75 stopni obniży mi ph o jakieś 0,6. Jeżeli tak jest i to bierze pod uwagę program to mogłoby mi się zgadzać z odczytami :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.