Skocz do zawartości

Niska wydajność zacierania i za duże wygotowanie


rybak16

Rekomendowane odpowiedzi

14 godzin temu, INTseed napisał:

Jak chcesz więcej robić piw to zastosuj kveiki.

 

Ale prędkość fermentacji nie ma wpływu na ilość robionych piw. Wszystko się raczej sprowadza do tego, że masz Xgodzin wolnego czasu na: warzenie, ewentualne przelewanie na cichą i butelkowanie. Drożdże same pracują więc ostatecznie czy na drożdżach lagerowych czy kveikach jesteś w stanie zrobić podobną ilość piw.

Jedyne co można zrobić to warzenie na dwa kotły jednocześnie, jeśli mamy 2 gary. Większą ilość zrobionej brzeczki rozlać np na dwa gary. Piwo będzie miało tę samą bazę słodową ale później można nachmielić w różny sposób i zadać różne drożdże i tak ot mamy dwie różne warki na wyjściu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 22.09.2021 o 20:07, Koora napisał:

Jak zacząłem używać kveików to mi butelek i krat zabraklo. Warzysz w sobote a w niedziele za tydzien rozlewasz. A dzień wcześniej warzysz następne. 

Oto mi właśnie chodziło, że drożdże lagerowe nijak się mają do kvejków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, BrowarPAPI napisał:

Ja mam taki system, że warzymy dwa piwa BIAB w sobotę (fermentacja z Kveikami) i po dwóch tygodniach podczas warzenia kolejnych dwóch piw jest butelkowanie tych wcześniejszych :)

To jakie Ty kolego warki robisz ze Ci w 2 tygodnie wszystko schodzi?:d

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

My tutaj nie mówimy że warki schodzą mam w tydzień lub dwa.

Wykorzystywanie najświeższej gęstwy, wolnego czasu.

Przez 4 weekendy robisz i spokój na dłuższy czas 4 warki w miesiac na kveikach. Chyba spoko.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
W dniu 19.09.2021 o 11:05, rybak16 napisał:

1. Niska wydajność zacierania:

Wczoraj z 2,15 kg zasypu otrzymałem 12,8 l 8,52 BLG co dało mi wydajność około 52%. Wcześniejsze warki też miały niską wydajność ale po lekturze na forum zwiększyłem temperaturę wysładzania. Wcześniej robiłem w około 65 stopniach, wczoraj podniosłem do 80. Zmniejszyłem też prędkość odbierania brzeczki - wcześniej dałem kranik otwarty na maksa a wczoraj na tyle by leciało (wysładzałem chyba z godzinę). Zastanawiam się czy coś mogę zmienić. Zasyp z wczoraj:

Viking Pale Ale malt 1,5 kg

Jęczmień palony 0.25 kg

Jęczmień niesłodowany 0,4 kg

Palony dodałem w połowie zacierania, które trwało łącznie około godzinę

Samo wysładzanie (tzn od momentu lania wody)  tak. ok. 30 minut trwa nie ma co przesadzać (dotyczy zasypu ok. 4 kg) ! Poza tym zacieraj w 4 litrach wody na każdy 1 kg słodu, musi być odpowiednio drobne śrutowanie. Poza tym surowce niesłodowane zawsze mają inną wydajność niż słód, jeśli zacierałbyś sam słód pilzneński/pale ale w takiej ilości wydajność będzie wysoka. Wysładzaj wodą ok. 70 st C ja tak robię. Nie mam w domu żadnych problemów z wydajnością bo jestem w stanie przewidzieć kiedy będzie niższa - przykład robiłem  kilka dni temu Stouta z dodatkiem owsa niesłodowanego i wiedziałem że wydajność będzie niska bo grubo ześrutowany był owies (całe ziarna pływały w zacierze)- niestety ale śrutownik stołowy nie radzi sobie z owsem.

Edytowane przez Piotr Ba
.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.