Skocz do zawartości

Przemywanie gęstwy drożdżowej (według książki "Brewing Engineering" Stevena Deeds'a)


dabeer

Rekomendowane odpowiedzi

Nooo i to mi się podoba, swoją drogą nie wiem jak Wy wszyscy osiągacie to super wyraźne rozwarstwienie drożdży w słoju, nigdy moja gęstwa nie ułożyła się w warstwy choćbym nie wiem co przy niej robił, nigdy też nie przejmowałem się czy daje jej wierzchnią warstwę czy nie i nigdy nie miałem z tego powodu problemów z zakażeniem się piwa czy co tam jeszcze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 miesięcy temu...
W dniu 16.09.2021 o 23:31, dabeer napisał:

W przemyśle piwowarskim przemywanie drożdży oznacza wybicie niepożądanych bakterii które znalazły się w gęstwie z poprzedniej warki. Dokonuje się tego zaraz przed dodaniem drożdży do brzeczki, zazwyczaj używając do tego celu odpowiedniego kwasu, który uśmierca bakterie a pozostawia przy życiu drożdże.

 

Wybacz ale to bzdura. Chociaz cholera wie co amerykanom do glowy nie przychodzi.

 

Zainfekowane drozdze mozesz za pomoca 3% roztworu kwasu fosforowego przemyc a nastepnie przepompowac i przeplukac z kwasu ale w praktyce sie tego nie stosuje ze wzgledu na dodatkowa prace nie warta swieczki.

Za bardzo oslabia to szczegolnie drozdze dolnej fermentacji.

Browary maja na tyle gestwy ze nie bawia sie w ratowanie zainfekowanej.

Edytowane przez Hanys93
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
W dniu 22.06.2022 o 20:46, Hanys93 napisał:

Zainfekowane drozdze mozesz za pomoca 3% roztworu kwasu fosforowego przemyc a nastepnie przepompowac i przeplukac z kwasu ale w praktyce sie tego nie stosuje ze wzgledu na dodatkowa prace nie warta swieczki.

Nie mam praktyki w browarze komercyjnym, więc dzięki za sprostowanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 17.08.2022 o 20:12, dabeer napisał:

Nie mam praktyki w browarze komercyjnym, więc dzięki za sprostowanie.

 

To co napisales nie jest bledne bo taka mozliwosc istnieje jak wspomnialem. Bledem jest tylko powiedzenie ze przemywanie gestwy dla browarow jest stosowaniem kwasu jakby byla to normalna rutyna. Uzycie kwasu mozna zastosowac jesli gestwa jest zainfekowana, ale w praktyce przy ilosciach gestwy ktore posiadaja browary jest to za duzo roboty i sie nie praktykuje.

Tak jak i w domu przemywanie gestwy to nic innego jak pozbycie sie zanieczyszczen i wyplukanie znajdujacego sie w gestwie CO2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wyłącznie referowałem co stwierdza w książce jej autor. Być może to właśnie miał na myśli, że jest taka możliwość, a nie że to praktyka powszechna. Twój argument że tak się nie robi, bo zazwyczaj browary mają pod dostatkiem zdrowej gęstwy wydaje mi się jak najbardziej sensownym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.