Skocz do zawartości

Wyeast 3333 German Wheat?


Rekomendowane odpowiedzi

Wyeast 3333 German Wheat?

http://www.wyeastlab.com/hb_yeaststrain_detail.cfm?ID=51

 

Subtle flavor profile for wheat yeast with unique sharp tart crispness, fruity, sherry-like palate.

 

Origin: Germany

Flocculation: High

Attenuation: 70-76%

Temperature Range: 63-75F, 17-24C

Alcohol Tolerance: 10% ABV

 

Styles:

Dunkelweizen

German Hefe-Weizen

Roggenbier (German Rye Beer)

Weizen/Weissbier

Weizenbock

 

Subtelny jak na drożdże pszeniczne profil smakowy z wyjątkową, ostrą, cierpką rześkością, owocowością i posmakiem podobnym do sherry.

 

Pochodzenie: Niemcy

Flokulacja: Wysoka

Odfermentowanie: 70-76%

Zakres temperatur: 63-75F, 17-24C

Tolerancja na alkohol: 10% ABV

 

Style:

Dunkelweizen

German Hefe-Weizen

Roggenbier (German Rye Beer)

Weizen/Weissbier

Weizenbock

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytam w/w opis popijając Weizenbocka robinego na tych drożdżach. Piwo jest dobre, smakuje mi, dobrze odfermentowane, bardzo klarowne, ale nie dostrzegam w nim żadnych posmaków charakterystycznych dla pszeniczniaka. Trochę tych drożdży zamroziłem i zastanawiam się, czy nie zrobić na nich jakiegoś piwa bez udziału słodu pszenicznego np. stouta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...

Swego czasu w innym temacie o tych drożdżach napisałem:

 

"W obu [weizenach na tych drożdżach] dominujące nutą są goździki. W tle guma do żucia, troszkę owocowości (morela), troszkę cytryny i coś, co mi osobiście kojarzy się z pieprzem. Co je odróżnia od 3068? Są jakieś takie bardziej cierpkie i przyprawowe. I w ogóle nie mają banana! I tu rzecz ciekawa. Na etapie butelkowania w #2 fermentowanym w niższej temperaturze banan był bez problemu wyczuwalny, a w #1 banan był wprost potężny! W tydzień później po refermentacji już nie byłem w stanie wyłapać ani w jednym, ani w drugim.

3333 wytrawne są. Zresztą 3068 też.

Ogólnie.

Nie zgadzam się, że nie nadają się do weizena. Są inne, ale nie pozostawiają wątpliwości jaki gatunek piwa pijemy. Ale przyznaję, że dają nutki przywodzące na myśl witbira i całkiem możliwe, że by się sprawdziły. Dla mnie niestety zabrakło czasu, żeby ten wątek przetestować."

 

Na stronach Wyeast zaktualizowano opisy szczepów. I teraz o Wyeast 3333 piszą:

 

"A highly flocculent German wheat beer strain that is the perfect choice for use in Kristallweizen. This yeast strain produces a beautiful and delicate balance of banana esters and clove phenolics similar to the popular Wyeast 3068. However, this strain will sediment rapidly, resulting in bright beer without filtration. The balance can be manipulated towards ester production through increasing fermentation temperature, increasing the wort density, and decreasing the pitch rate. Over pitching can result in a near complete loss of banana character. Sulfur is commonly produced, but will dissipate with conditioning."

 

Mocno flokulujący szczep niemieckich drożdży pszenicznych, idealny wybór do stylu 'Kristalweizen'. Daje wspaniały, delikatny balans estrów (banan) i fenoli (goździk) podobny jak w popularnym szczepie Wyeast 3068 Weihenstephan Weizen. Jednakże w tym szczepie drożdże osiadają gwałtownie, dając piwa klarowne bez filtracji. Balansem cech można manipulować podnosząc temperaturę fermentacji, gęstość zacieru, oraz zmniejszając ilość zadanych drożdży. Zbyt duża ilość zadanych drożdży do fermentacji może spowodować całkowitą utratę bananowego charakteru. Podczas fermentacji produkują nuty siarkowe, jednakże znikają one w trakcie leżakowania.

 

Tajemnica zniknięcia bananów w moich pszenicach rozwiązana! :smilies:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.